Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten tohumu yağıketengiller ailesinden en yaygın bitkisi olan keten tohumundan elde edilen bitkisel bir yağdır. Binlerce yıldır Akdeniz ikliminde yetişmiş, Akdeniz kültüründe gıda ve ilaç olarak kullanılmış çiçekli bitkiden elde edilen özüt, oldukça iddialı faydaları ile geniş bir sağlık yelpazesine binlere yıldır hizmet etmektedir.

Mutfakta kullanılması ile vazgeçilmezliği bir kat daha kalıcı hale gelmiş olan bitkinin, zengin uçucu yağlara sahip olması, bütün metabolizmaya bir şekilde fayda sağlaması ile bilinmektedir.

Keten Tohumu Yağının Özellikleri

Bilimsel adı linum usitassimum olan bitkinin tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı, omega-3 konsantrasyonu yönüyle popüler hale gelmiştir.

Bu özelliği ile ayçiçek yağı, kanola gibi diğer tohumlardan daha ayrıcalıklıdır. Bu özelliği ile balık yağı ile birlikte liste başıdır. Nemli ve güneşli hava yetişmesi için en uygun ortamdır.

Tohumu lif için yetiştirilir. Lif olgunlaşmadan toplanarak işlenir. Yağı olgunlaşmış halde toplanan keten tohumunun yağı, boya sektöründe de kullanılır. Yağı alınarak saf bir hale getirilen keten tohumu hayvanları beslemek için yem olarak kullanılır.

Yapısında; sodyum, potasyum, karbonhidrat, diyet lifi, şeker, kalsiyum, omega-3, demir, C vitamini, magnezyum, B6 vitamini ve protein bulunur. Doğadaki en zengin omega-3 bazlı sebze, baharat olma özelliği kanıtlanmıştır. En az omega-3 yağ asidinin varlığı kadar bilinen bir diğer özelliği ise, keten tohumu yağının faydalarıdır.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Cilt ve saç sağlığı için etkisi büyüktür.
 • Beyin ve kalp sağlığı için faydası kanıtlanmıştır.
 • İçerdiği diyet lifi başta olmak üzere zayıflama için etkili bir yardımcıdır.
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına karşı etkilidir.
 • Kanserle mücadele eden doğal bir savaşçıdır.
 • Selüliti giderir.
 • Egzama hastalığını iyileştirici rolü vardır.
 • Sjogren sendromunu tedavi eder.
 • Tırnakların sağlıklı büyümesinde etkilidir.
 • Menopoz dönemine faydası vardır.
 • Vücut yağını yakmada rol oynar.
 • Kolesterol seviyesini azaltır.
 • Bağırsak hastalıklarını önler.
 • Vücut şişliklerinden kurtulmaya yardımcıdır.
 • Kolon kanseri ve meme kanserinde kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyici etkisi kanıtlanmıştır.
 • Göz rahatsızlıkları için etkilidir.
 • Kanser Önleyici Etkisi

Yapılan araştırmalar, keten tohumu yağının meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanserini önleyici, kanser hücrelerine karşı koruma sağladığını kanıtlamıştır. 

Keten tohumu yağı, içeriğindeki lignanlar sayesinde, hormona duyarlı kanserlere karşı koruma sağlamaktadır. Lignanlar ayrıca, hormonlara metabolizmasına karışan enzimleri engeller, tümör hücrelerinin büyümesine karşı etkilidir.

Meme kanseri sürecinde ucuz bir terapi tamamlayıcı desteği vardır.

Kolesterol Seviyesini Azaltır

Omega-3 yağ asitlerinin zengin oluşu, kolesterole karşı büyük etki sağlamaktadır. Keten tohumu yağı tüketilmesine takviye olarak, diyet ve egzersiz kolesterolün tamamen kontrol altına alındığı bir vücuda kavuşturur.

Sindirim Sistemi Sağlığı

İltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldığında ishal ve kabızlık için önleyici rol oynamaktadır. Sindirimde müshil etkisi yaratarak, yiyeceklerin daha çabuk atılmasını sağlar.

Kalp Sağlığı

Düzenli olarak tüketilen keten tohumu yağı, kalp hastalıklarını önler, kalp krizi riskini azaltır. Kolesterol seviyesini koruduğu için kalp damarlarının sağlıklı kalması ve kalp atışlarının düzenli olması gibi hususlar da keten tohumu yağının faydaları arasında en önde gelir.

Kilo Kaybına Yardımcıdır

İçeriğindeki diyet lifi ile tokluk hissi verir. İştahın azalması da zayıflamaya yardımcı etkendir. Kas gelişimini destekler ve normal bir vücuda göre daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur.

Göz Sağlığı

Gözlerin dış tabakalarında meydana gelen yağlanma eksikliği nedeniyle göz kuruluğu oluşur. Göz sendromu olarak bilinen bu rahatsızlığın belirtileri bu bitkisel yağ sayesinde azaltılabilmektedir. Sjogren sendromu olarak bilinen bu rahatsızlıkta, göz yorgunluğu giderilmiş olur.

Cilt ve Saç Sağlığı

Yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriği, ciltteki canlılığı arttırır. Saçlarda kepek oluşumunu engeller. Yağlı ve kuru saçlar için nemlendirici etkisi vardır.

Selüliti Giderir

Yaşlandıkça kolajen üretimini azalması, cildin yapısındaki değişiklilere yansır ve selülit sorunu ortaya çıkar. Keten tohumu yağı, kolajen üretimini arttırıcı özelliği sayesinde, selülit görünümünü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir, Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Yağı ve Bal

 • ½ tatlı kaşığı keten tohumu yağı
 • 1 yemek kaşığı bal

Cilt maskesi olarak kullanılabilecek bu karışımda, cildin nemlenmesi bal ile bir kat daha fazla desteklenmiş olur. Yüze uygulanan maske, yarım saat bekletildikten sonra su ile durulanır.

Keten Tohumu Yağı  ve Kayısı

Yüz maskesi alternatifi olan başka bir yöntemdir. 2 adet kuru kayısı, suda haşlandıktan sonra, püre haline getirilerek, keten tohumu yağı ile karıştırılır. Daha sonra yüze uygulanan karışı yarım saat sonra su ile durulanır. Bu karışıma bal ilavesi de yapılabilir.

Keten Tohumu Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

İki güçlü müttefik, saçlar için etkili bir karışım haline gelir. Oluşan saç maskesinin kepek önleyici, saç derisini onarıcı ve saç dokusunu güçlendirici etkisi vardır. Hindistan cevizi yağının da maskenin etkisinin saça daha fazla nüfuz etmesini sağlaması, faydayı daha gözle görülür hale getirir.

 • Yapılan bazı araştırmalar, keten tohumu yağının erken doğuma neden olabileceği yönündedir. Bu nedenle hamile kadınların yağı kullanması sakıncalıdır.
 • Kanama bozukluğu olanların, şeker hastalığı ve hormonsal sorunu olanların, kullanmadan önce doktora danışmaları tavsiyemizdir.
 • Keten tohumu yağı, keten tohumu gibi yemeklerde kullanılmamalı, ısıtılmamalıdır. Soğuk bir alanda muhafaza edilmelidir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir