Kestane Balının Faydaları

Bal, birçok çeşidiyle sağlık için saymakla bitmeyecek faydaları bulunan şifalı bir besin kaynağıdır. En sağlıklı bal çeşidi ise, kestane balıdır. Kestane balı, ilkbaharda kestane ağaçlarının çiçek açtığı dönemde üretilmektedir.Tadı biraz acımsı olan kestane balı, tabiri caizse her derda deva denilebilecek yapıdadır. Çiçek balından daha koyu renkte olan kestane balı, vitamin açısından da daha zengindir. Antioksidan özelliği sayesinde, vücut sağlının korunmasında etkilidir.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

1-Kestane Balı Yorgunluğa iyi gelir: Kestane balı, bolca fruktoz içermektedir. Fruktoz, vücuda enerji sağlayan bir vitamindir. Fruktoz içeriği ile kestane balı, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarını karşılamakta ve yorgunluğu önlemektedir.

2-Kestane Balı Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bakteri ile virüsler, bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve hastalıkların oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonusunda güçlü vitamin ve mineraller içerdiği belirlenen kestane balı, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve bakterilerle virüslere karşı savaşan enzimleri kuvvetlendirmektedir.

3-Kestane Balı İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder: Kestane balı, iltihapları azaltıcı etkisiyle, idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere, değişik etkilerdeki enfeksiyonel hastalıklara karşı korumakta veya hastalığın etkisini azaltmaktadır.

4-Kestane Balı Astıma iyi gelmektedir: Kestane balı, solunum üzerindeki olumlu etkilerine bağlı olarak astım hastalığına iyi gelmektedir. Özellikle çocuklarda görülen astım hastalığının tedavisinde olumlu etkilerini daha kısa sürede göstermektedir.

5-Kestane Balı Karaciğer için faydalıdır: Kestane balı, içerdiği B ve C vitaminleri ile demir ve antioksidan sayesinde, vücut işleyişide önemli görevleri bulunan karaciğerin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

6-Kestane Balı Mideyi koruyucu etkidedir: Antioksidan özelliği ile toksin attıran ve hazmı kolaylaştıran kestane balı, midenin çalışma yükünü hafifletir ve sindirim problemlerini önler.

7-Kestane Balı Dolaşımı düzenler: Kestane balı, dolaşımı düzenleyerek damar tıkanmalarını önler. Dolayısıyla varis ve çeşitli damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.

8-Kestane Balı Kansızlığı giderir: Kestane balı, içeriğindeki bol miktarda demir sayesinde kansızlığı tedavi edici etkiye sahiptir. Demir eksikliğinin sebep olduğu halsizlik ve yorgunluğu da ortadan kaldırmaktadır.

9-Kestane Balı Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır: Kestane balı, vitamin ve mineraller açısından zengin yapısıyla, sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunan bir besindir. Stresi ve depresyonu önleyici etkisi sayesinde sinir sistemini rahatlatmakta, felç ve inme gibi ani hastalıkların ortaya çıkmasını engellemektedir.

10-İştahı arttırır: Çoğu kişide, mevsim geçişleri ve değişik sebeplere bağlı olarak iştahsızlık görülmektedir. Aslında iştahsızlık, hazımsızlık ve şişkinliğin bir sonucu olarak görülmektedir. Kestane balı, sindirim sistemini rahatlatıcı etkisinden dolayı, iştahı arttırıcı özelliğe de sahiptir.

11-Kestane Balı Kas ağrılarını engeller: Kas ve eklem ağrıları, günlük hayatta farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve hayatı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarındandır. Kestane balının günlük olarak bir çay kaşığı tüketilmesi bile, kas ağrılarının şiddetini azaltmaktadır.

12-Kestane Balı İshale iyi gelmektedir: İshal, kişilerin yaşamını olumsuz etkileyen hastalıklardandır. Sebep olduğu halsizlik de, ciddi bir sağlık sorunudur. Kestane balı, ishali ve ishalin sebep olduğu olumsuz durumları ortadan kaldıran etkiye sahiptir.

13-Kestane Balı Yaralara iyi gelmektedir: Kestane balının faydaları arasında, yanıklara iyi gelmesi de vardır. Kestane balı, çeşitli yörelerde yanıkların tedavisinde kullanılan doğal bir ilaçtır. Yanık olan bölgeye, düzenli olarak kestane balı sürülürse, hem yanık tedavi edilir, hem ağrısı kesilir hem de tedavi sonrası iz kalma riski önlenir.

14-Sarılığa karşı faydalıdır: Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen sarılık, bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Kestane balı ile bağışıklık sistemi güçlendirilerek sarılık doğal ve sağlıklı şekilde tedavi edilebilir.

15-Kısırlığı tedavi eder: Tıbbi tekniklerin gelişmediği eski dönemlerde, doğal yollarla çocuk sahibi olamayanlar, kestane balı ile tarçın karışımından elde ettikleri macun ile kısırlığı tedavi ediyorlardı. Sonrasında yapılan çalışmalar, kestane balının gerçekten kısırlık tedavisinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Erkeklerin sperm sayısını arttırdığı gibi, cinsel performansı da arttırmaktadır.

16-Kolesterolü düzenler: Kestane balının bir diğer faydası da, kolesterolü dengeleyerek, yüksek kolesterole bağlı hastalıkların oluşumunu önlemesidir.

17-Cilt hastalıklarına iyi gelir: Kestane balı, sağlık için faydalarının yanısıra, cilt için de faydalıdır. Tarçın ve kestane balı ile hazırlanacak karışım, haftada bir ya da iki kez yüze sürüldüğünde ve bir süre bekletilerek durulandığında, kısa sürede cildi sivilce ve siyah noktalardan arındırmaktadır. Ayrıca, cilde parlaklık kazandırmakta ve yorgunluğun cilt üzerindeki olumsuz görünümünü gidermektedir.

18-Kilo vermeye yardımcıdır: Su, kestane balı ve tarçın ile hazırlanan karışım, sabah ve gece yatmadan aç karnına birer bardak içildiğinde kilo verdirici özelliğe sahiptir. Ancak, beklenen etkiyi gösterebilmesi için, belirli bir süre düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

19-Saçlar için faydalıdır: Kestane balı, saç sağlığını da korumaktadır. Zeytinyağı ve tarçın ile karıştırılarak saça sürülür ve bir süre bekletildikten sonra saçlar iyice yıkanır. Haftada iki kez tekrarlanırsa, saçlar canlı ve parlak bir görünüme kavuşur, saç derisi güçlenir.

Kestane Balı Hangi Şekillerde Tüketilir?

Kestane balı, şifa niyetine doğrudan bir kaşık yardımıyla tüketilebilir. Bu şekilde tüketemeyenler, suyla seyrelterek hatta tarçın ile tatlandırarak tüketebilirler. Bitki çaylarının içine katılması da, bir diğer tüketim şeklidir. Saç ve cilt içinse, harici olarak kullanılmaktadır. Ne şekilde ve hangi amaçla kullanılırsa kullanılın kestane balı, içerdiği vitamin ve mineraller dolayısıyla çok güçlü özellikte bir baldır ve bir çay kaşığı tüketimi dahi yeterlidir. Güçlü etkisinden dolayı tüketimine dikkat edilmeli, düzenli olarak tüketilmeli fakat önerilen miktarlar aşılmamalıdır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir