Kepek Ekmeğinin Faydaları ve Kalori Değeri

Kepek ekmeğinin, sağlık açısından beyaz ekmekten daha faydalı olduğu, uzmanlar tarafından sürekli anlatılmaktadır. Ekmeğin yapım aşamasında, kepekli unun ayrılmadan üretime girmesiyle elde edilen kepek ekmeği, daha çok zayıflama amaçlı tercih edilmektedir. Ancak, kilo vermeye yardımcı özelliği haricinde kepek ekmeğinin, sağlık için sayısız faydaları bulunmaktadır.

Kepek ekmek, halk arasında beyaz ekmeğe oranla daha az kalorili diye bilinir ve diyet listelerinin ilk sırasında yerini alır. Ancak bu, yanlış bir bilgidir. Aslında kepek ekmeğinin kalorisi, beyaz ekmeğin kalorisiyle hemen hemen aynıdır. Aralarındaki fark, kepek ekmeğin içeriğindeki lif sayesinde bağırsakları çalıştırması ve sindirimi kolaylaştırarak kilo verdirmesidir. Uzun süre tok tutucu özelliği de vardır.

Kepek ekmeğinin bir dilimi, yaklaşık olarak 60 kalori içermektedir. Kepek ekmeğin beyaz ekmekle arasında, kalori açısından pek bir fark bulunmamaktadır.

Kepek Ekmeğinin Faydaları

1) Kolon kanseri riskini azaltmaktadır: Kepek ekmeğinin bilinen en faydalı özelliği, bağırsakları çalıştırması, sindirim sistemini düzenlemesidir. Bu nedenle, kepek ekmeği tüketenlerde, kolon kanserine yakalanma riski yarı yarıya düşmektedir.

2) Kabızlığı önleyici etkisi vardır: Yüksek lif içermesinden dolayı kepek ekmeği, kabızlığı önleyici etkidedir. Bu özelliği sayesinde kilo dengesini de sağlamaktadır.

3) Tok tutucu etkisi vardır: Besleyici değeri, beyaz ekmek ve çavdar ekmeğiyle eşit olan kepek ekmeği, tok tutucu özelliğe sahiptir. İştahı kesmesinden dolayı yeme gereksinimini azaltmaktadır.

4) Kadın hastalıklarına karşı koruyucudur: Kepek ekmeği, östrojen hormonunun dengede tutulmasını sağlayan özellikte olduğu için kadın hastalıklarına karşı koruyucudur. Özellikle, son yıllarda görülme sıklığı artan rahim ve meme kanseri, düzenli olarak kepek ekmeği tüketimiyle belirli oranda önlenebilir.

5) Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur: Besin değerleri açısından zengin, tüketim açısından hafif olan, bir dilimi bile insanı doyurmaya yeten kepek ekmeği, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkilere sahiptir.

6) Safra kesesi taşlarını düşürücü etkisi bulunmaktadır: Besin öğeleri açısından beyaz ekmek ve çavdar ekmeğine denk olan kepek ekmeği, içerdiği lif sayesinde metabolizmanın fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu da, safra kesesi taşlarını düşürmeye yardımcıdır.

7) Şeker Hastaları için faydalıdır: Şeker hastalarının tüketmesi gereken en ideal ekmek çeşidi kepek ekmektir. Ayrıca, kilo sorunu yaşayanların kepek ekmeği tüketmesi, hem kilo vermeye hem de kilolarını dengede tutmaya yardımcı olacaktır.

8) Kolesterolü düşürücü etkisi vardır: Kepek ekmeği, buğdayın en çok lif içeren kısmından yapıldığı için, vücut ağlığı yönünden birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında da, kandaki kötü kolesterolü düşürücü etkisi gelmektedir.

9) Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır: Besin lifi ve bazı mineraller açısından zengin olan kepek ekmeği, yüksek tansiyonu düşürerek dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır.

10) Kan dolaşımını düzenler: Kepek ekmeğinin vücut için faydaları, içerdiği yüksek oranda liften kaynaklanmaktadır. Kepek ekmeği, kan dolaşımını düzenleyerek, dolaşım bozukluğu başta olmak üzere birçok hastalığı önleyici niteliktedir.

11) Toksin attırır: Bağırsakları çalıştırıcı ve sindirimi düzenleyici etkisinden dolayı kepek ekmeği, vücuttan toksin attırıcı özelliğe sahiptir. Vücudun zararlı maddelerden arınması, organların görevini daha verimli şekilde yerine getirmesini sağlamaktadır.

Kepek ekmeği, hemen hemen beyaz ekmekle aynı kaloriye sahip olduğu halde, kilo verdirici özelliktedir. Bu da, içerdiği lif oranı yüzünden, vücudun kepek ekmeği sindirebilmek için daha çok kalori harcamasından kaynaklanmaktadır. Kepek ekmeği, sadece kilo vermek isteyenler tarafından değil, önemli bir sağlık sorunu bulunmayan herkes tarafından tüketilmelidir.

Kepek Ekmeğinin Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Kepek ekmeği, lif oranı yüksek bir besindir. Yüksek lifli besinlerin ise, demir, çinko ve bakır gibi hayati öneme sahip vitaminlerin emilimini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle, kansızlık, kemik sorunları ve kalsiyum yetersizliği gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Kepek ekmeğinin, faydalı olabilmesi için, gereken miktarların üzerinde tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle kansızlık problemi bulunanların, kepek ekmeği tüketmesi pek önerilmemektedir.

Kepek Ekmek Nasıl Yapılır?

Kepek ekmek, buğdayın yüksek lif içeren kepekli kısmı ayrılmadan yapılır. Dört su bardağı kepekli una bir bardak beyaz un katılır ve bir bardak sıvı yağ, bir paket kuru maya, iki kaşık toz şeker, 1 kaşık tuz katılır. Tüm malzemeler karıştırılarak hamur yapılır ve mayalanmaya bırakılır. Mayalama işlemi bittikten sonra, 180-200 derecede pişmeye bırakılır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir