Kemiklere İyi Gelen Bitkiler

Kemiklerin oluşumunda ve gelişiminde görev alan başlıca minerallerden biri kalsiyumdur. Kalsiyum, kemiklerin güçlü ve sağlıklı kalmaları için en temel minerallerden biridir.

Kemiklerin gelişiminde en fazla öneme sahip minerallerden bir diğeri ise magnezyumdur. Magnezyum, kalsiyumun kemikler tarafından emilmesine yardımcı olur. Magnezyum eksikliğinde kemikler yeterli kalsiyumu alamaz. Bu durum, kemiklerde güçsüzlüğe ve zayıflığa neden olur.

Vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanamadığı zaman kemik çıkıntıları, böbrek taşları ve ağrılar meydana gelir. Kalsiyum eksikliği, aynı zamanda kalp krizi riskini belirgin ölçüde arttıran faktörlerden biridir.

Yaş ilerledikçe, özellikle kadınlarda kemikler zayıflamaya ve güçsüzleşmeye başlar. Bunun birçok nedeni vardır. Yetersiz beslenme veya temel besinlerin vücut tarafından emilememesi, kemiklerin güçsüz düşmesine ve ciddi bir hastalık olan kemik erimesine yol açabilir. Yaşlandıkça mide, daha fazla asit üretmeye başlar. Bu da kemik sağlığı için en temel mineral olan kalsiyumun vücut tarafından yavaş emilmesine neden olur.

Menopoza girmiş olan kadınlar, menopozla birlikte yüksek oranda mineral kaybettikleri için büyük risk altındadır.  Bu yüzden ileri yaşlardaki tüm kadınların kemik gelişiminde önemli role sahip mineraller içeren besinleri daha fazla tüketmeleri gerekir.

Birçok bitki, yüksek oranda kalsiyum, magnezyum ve diğer mineraller içerir. Kemiklere iyi gelen bu bitkiler, kemikleri güçlendirerek kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Özellikle yeşil renkli sebzeler kalsiyum deposudur. Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan pancar yaprağı, lahana, pazı gibi bu besinler, kemik sağlığının korunması için sık sık tüketilmelidir.

1. Su Yosunu

Su yosunları, en zengin bitkisel kalsiyum kaynaklarıdır. Su yosunları aynı zamanda tiroit sağlığı açısından en önemli madde olan iyodin içerir. Ciddi kalsiyum eksikliğine bağlı hastalıklarda, bu yüzden Spirulina gibi su yosunları tüketilmesi tavsiye edilir.

2. Isırgan Otu

Isırgan otu, binlerce yıldır geleneksel tıpta, artrit tedavisinde ve bedeni güçlendirmek için kullanılan bitkilerden biridir. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir bitki olan ısırgan otu, kemikler için büyük öneme sahip diğer tüm mineralleri de içermektedir. Isırgan yaprakları, aynı zamanda C vitamini, K vitamini ve D vitamini açısından zengindir.  C ve D vitaminleri, kalsiyumun emilimine yardımcı olur, K vitamini ise kemikleri güçlendirir.

3. Yonca

Yonca bitkisinin kökleri, toprağın 10 metre derinliğine kadar büyüyebilen bir bitkidir. Yaprakları ise kemiklerin güçlenmesi için gerekli tüm mineralleri içermektedir. Kemiklere iyi gelen bitkilerin başında gelen yonca bitkisinin yapraklarında, yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, çinko, D vitamini, K vitamini bulunur. D ve K vitaminleri, hormonları dengeleyerek kemik problemlerinin oluşumunu önlemektedir.

4. Kızıl Yonca

Kırmızı yonca olarak da anılan kızıl yonca bitkisi, kemikleri güçlendiren mineraller içerir. Özellikle kemik erimesi görülen kadınlara kullanmaları tavsiye edilmektedir. 2004 yılında yapılmış bir çalışmada, kemik erimesi görülen kadınlara kızıl yonca bitkisi verildiğinde, hastalığı durdurduğu ve kemik erimesini belirgin ölçüde engellediği kanıtlanmıştır.

5. Yulaf Sapı

Kemiklere iyi gelen bitkilerden biri olan yulaf sapı, mineral açısından zengin bir ot türüdür. Yulaf sapının içeriğinde bulunan mineraller, kırık kemiklerin tedavisini kolaylaştırmakta ve kemiklerin iyileşmesini hızlandırmaktadır.

6. Atkuyruğu (Equisetum)

Atkuyruğu geçmişten günümüze kemik hastalıklarının tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Atkuyruğu, silika adı verilen bir mineral içerir. Bu mineral, kemiklerin, tırnakların ve saçların sağlığında önemli bir role sahiptir. İtalya’da yapılmış bir çalışmada, kemik erimesi görülen kadınlara bir yıl boyunca atkuyruğu özü verilmiştir. Kemik erimesi olan bu hastaların kemiklerinin belirgin ölçüde güçlendiği saptanmıştır.

Atkuyruğu bitkisi, yüksek oranda nikotin içerdiği için hamile kadınların ve çocukların kullanması tavsiye edilmemektedir. Silika minerali içeren diğer besinler, keten tohumu, ayçekirdeği, badem, muz, kuşkonmaz ve tam tahıl ürünleridir.

7. Karahindiba (Taraxacum)

Karahindiba bitkisi, kalsiyum gibi kemikler açısından gerekli mineralleri içeren bitkilerden biridir. Karahindiba bitkisinin içerdiği mineraller kemikleri ve dişleri güçlendirmektedir.

Karahindiba bitkisinin kemikleri güçlendirmesi için çayı demlenerek tüketilir. Karahindiba çayı için, bir çay kaşığı kurutulmuş karahindiba çiçekleri ve yaprakları, kaynamış bir bardak suya eklenerek 10 dakika demlenir. Demlendikten sonra süzülerek tüketilir. En iyi sonucu alabilmek için günde 3 kez tüketilmelidir. 3 hafta boyunca her gün üç kez içildikten sonra 1 hafta ara verilir. 1 haftadan sonra tekrar 3 hafta boyunca 3 kez içilir.

8. Dulavrat Otu Kökü (arctium lapa, arcticum minus)

Kemiklere iyi gelen bitkilerden biri olan dulavrat otu, kemiklerdeki iltihabı gidererek kemiklerin sağlığını korur. Kemik tedavisinde, bitkinin kökleri kullanılarak çayı demlenir. Dulavrat otu kökü çayını demlemek için, bitkinin kökleri küçük parçalar haline getirilir. 2 yemek kaşığı kadar taze dulavrat otu kökü, kaynamış bir bardak suda 10 dakika demlenir. Süzüldükten sonra içilir. Dulavrat otu kökü çayını hazırlamak için kullanılacak kökler kurutulmuş ise 2 çay kaşığı yeterli olacaktır.

9. Keten Tohumu

Keten tohumları Omega 3 açısından en zenginlerden biri olmasının yanı sıra silika adı verilen bir mineral içerir. Kemikleri, saçları ve tırnakları güçlendiren bu mineral, kemik sağlığının korunmasında önemli bir role sahiptir. Keten tohumu, aynı zamanda kemik ve kas iltihaplarını belirgin ölçüde azaltarak kemik sağlığının korunmasına yardım eder. Keten tohumları her gün 2 yemek kaşığı besinlere eklenerek tüketilir. Kemikleri güçlendirmek için, kalsiyum açısından zengin bir besin olan yoğurt ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir