Kemik Kanseri Belirtileri ve Nedenleri, Tedavisi

Kemik kanseri, kemikte başlayan nadir görülen bir kanser türüdür. Kemik kanseri vücuttaki herhangi bir kemikten başlayabilir, ancak en çok kolları ve bacakları oluşturan uzun kemikleri etkiler.

Birkaç çeşit kemik kanseri mevcuttur. Bazı kemik kanseri türleri öncelikli olarak çocuklarda görülürken, diğerleri çoğunlukla yetişkinleri etkiler.

Kemik Kanserinin Belirtileri

 • Kemik ağrısı
 • Etkilenen bölgeye yakın şişme ve hassasiyet
 • Kemiklerde kırılma
 • Yorgunluk
 • Sebepsiz kilo verm

Yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız derhal bir hastaneye başvurmalısınız.

Kemik Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Genelde kemik kanserinin tam nedeni bilinmemektedir. Fakat uzmanlar kemik kanserinin sağlıklı hücre DNA’sının yapısının bozulması ve mutasyona uğraması sonucunda kontrolsüz bölünmesiyle meydana geldiğini düşünüyorlar. Kanser hücreleri kısa sürede çoğalarak tümörleri oluşturur.

Kemik Kanseri Türleri

Kemik kanseri, kanserin başladığı hücre türüne göre ayrı türlere ayrılır. Kemik kanserinin en yaygın türleri şunlardır:

 • Osteosarkom. Osteosarkom kemik hücrelerinde başlar. Osteosarkom en çok çocuklarda ve genç erişkinlerde, bacak veya kol kemiklerinde görülür.
 • Kondrosarkom. Kondrosarkom kıkırdak hücrelerinde başlar. Genellikle orta yaş ve üst yaştaki erişkinlerde pelvis, bacaklar veya kollarda görülür.
 • Ewing sarkomu. Kemikte Ewing sarkomunun nerede başladığı belli değildir, ancak tümörler en sıklıkla pelvis, bacaklar veya çocukların ve genç yetişkinlerin kollarında ortaya çıkar.

Risk faktörleri

Kemik kanserinin nedeninin net olmadığı, ancak doktorların bazı faktörlerin artan bir risk ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır:

 • Kalıtsal genetik sendromlar. Aileler arasında geçirilen bazı nadir genetik sendromlar, Li-Fraumeni sendromu ve kalıtsal retinoblastom da dahil olmak üzere kemik kanseri riskini artırır.
 • Paget’in kemik hastalığı. Daha sıklıkla yaşlı erişkinlerde görülen Paget’in kemik hastalığı, daha sonra gelişen kemik kanseri riskini artırabilir.
 • Kanser için radyoterapi. Kanser için radyasyon terapisi sırasında verilenler gibi büyük miktarda radyasyona maruz kalma, gelecekte kemik kanseri riskini artırır.

Kemik Kanseri Tanısı İçin Kullanılabilen Testler

 • Kemik taraması
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)
 • Pozitron emisyon tomografisi (PET)
 • Röntgen

Ayrıca doktorunuz, laboratuvar testleri için tümörden bir doku örneğini (biyopsi) çıkarmak için bir prosedür önerebilir. Test, doktorunuza dokunun kanserli olup olmadığını ve kanser varsa hangi kanser türü olduğunu söyleyebilir.

Kemik kanserini teşhis etmek için kullanılan biyopsi prosedürleri:

 • Cildiniz boyunca ve bir tümöre bir iğne takılması. Bir iğne biyopsisi sırasında, doktorunuz cildinize ince bir iğne ekler ve onu tümöre yönlendirir. İğne, tümörden küçük doku parçaları çıkarmak için kullanılır.
 • Test için bir doku örneğini çıkarmak için cerrahi. Cerrahi biyopsisi sırasında doktorunuz cildiniz boyunca bir kesi yapar ve tümörün tamamını (eksizyonel biyopsi) veya tümörün bir bölümünü çıkarır (insizyonel biyopsi).

Doktorunuz kemik kanserinizi teşhis ettikten sonra, kanserinizin derecesini (aşaması) belirlemek için çalışır. Kanserin evresi tedavi seçeneklerini belirlemek için önemlidir.

Kemik kanserinin evreleri şunlardır:

 • Evre I. Bu aşamada, kemik kanseri kemik ile sınırlıdır ve vücudun diğer alanlarına yayılmamıştır. Evre I de kanser düşük derecelidir, bu da  kanser hücrelerinin çok agresif olmadığı anlamına gelir.
 • Evre II. Kemik kanserinin bu aşaması da kemik ile sınırlıdır ve vücudun diğer alanlarına yayılmamıştır. Ancak Evre II kanseri yüksek derecedir, bu da kanser hücrelerinin daha agresif olduğu anlamına gelir.
 • Evre III. Bu aşamada, kemik kanseri aynı kemikte iki veya daha fazla yerde oluşur. Evre III tümörler düşük veya yüksek dereceli olabilir.
 • Evre IV. Kemik kanserinin bu aşaması, kanserin kemiğin ötesine geçerek diğer kemik veya iç organlar gibi vücudun diğer alanlarına yayılmış olduğuna işaret eder.

Kemik kanseri için tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz kanser türüne, kanserin evresine, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Farklı kemik kanseri farklı tedavilere yanıt verir ve doktorlarınız kanseriniz için en iyi neyin yolunda size yardımcı olabilir. Örneğin, bazı kemik kanserleri sadece ameliyatla tedavi edilir; Bazıları cerrahi ve kemoterapi ile; Ve bazıları ameliyat, kemoterapi ve radyasyon terapisi ile birlikte.

Cerrahi Müdahale ile Kemik Kanseri Tedavisi

Ameliyatın amacı, tüm kemik kanserini ortadan kaldırmaktır. Çoğu durumda, bu, onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir kısmı ile birlikte tek bir parça halinde tümörü çıkarmak için özel teknikler içerir. Kemik kanserini tedavi etmek için kullanılan cerrahi türleri şunları içerir:

Ameliyatla kanseri çıkarmak ancak ekstremiteyi boşaltmak. Bir kemik kanseri sinirlerden ve diğer dokudan ayrılabilirse, cerrah kemik kanserini çıkarabilir ve bacağı uzatabilir. Kemikten bir kısmı kanserle çıkarıldığı için, cerrah kayıp kemiğin yerine başka bir kemik veya metal parçası koyabilir.

Kolları etkilemeyen kanser cerrahisi. Kemik kanseri, kollar ve bacaklar dışındaki kemiklerde ortaya çıkarsa, cerrahlar, kemik ve bazı çevresel dokuları, örneğin bir kaburgayı etkileyen kanserleri çıkarabilir veya mümkün olduğunca kemiği koruyarak kanseri kaldırabilir.

Bir uzuv kaldırmak için cerrahi. Kemik üzerinde çok büyük veya karmaşık olarak bulunan kemik kanseri, bir ekstremitenin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerektirebilir (amputasyon).

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi çoğunlukla damardan verilir (intravenöz olarak). Kemoterapi ilaçları vücudunuzun her yerine ulaşır (damar yoluyla verildiği için)

Kemoterapi, kemik kanseri olan ve kemiğin ötesine vücudun diğer alanlarına yayılmış insanlarda da kullanılabilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek-güçlü enerji ışını (örneğin X-ışınları) kullanır. Radyasyon terapisi esnasında masanızın üzerinde yalan söylerseniz, etrafınızdaki özel bir makine hareket ederken, enerji kirişlerini vücudunuzdaki hassas noktalardan hedefler.

Radyoterapi, genellikle kemoterapi ile birlikte verilir ve bir ameliyattan önce kullanılır. Bu, amputasyon ihtimalini de azaltabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir