Kekik Yağının Faydaları

Ülkemizde oldukça fazla yetişen kekik hem bitki olarak hem de hazırlanan yağı ile oldukça faydalıdır. Mutfaklarda olmazsa olmaz baharatlar arasında yer alan kekik uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

Kekik kullanımının en çok bildiğimiz yolu soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda çayının demlenip içilmesidir. Öksürük giderici, balgam söktürücü ve ağrı giderici özelliğinin olması kekik çayının tüketimini arttırmaktadır.

Kekiğin bu şekilde tüketiminin yanında hazırlanan kekik yağı da birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Kekik yaprakları ve çiçeği buhar damıtma yöntemi ile işlenerek elde edilen kekik yağı, içeriğinde bulunan maddeler ile sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Kekik yağı kimi rahatsızlıklarda ağız yolu ile alınırken kimi rahatsızlıklar da dışarıdan uygulama tedavisi kullanılır. Ağızdan alınacaksa eğer kekik yağının en fazla 3 damla şeklinde alınması gerekir. Cilt üzerine uygulanırken ise zeytinyağı veya tatlı badem yağı ile karıştırılması önerilir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerisine 5 damla kekik yağı damlatılır ve bu şekilde cilt üzerinden kullanılır.

Kekik Yağının Sağlığa Faydaları

Antiromatizmal özelliği bulunur: Kan dolaşımın yetersizliği ve ürik asidin kandaki miktarının artması gut, romatizma ve kireçlenme sorunlarına yol açar. Kekik yağı ise bu hastalıklara neden olan bu iki nedeni ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin idrar yolu ile atılmasını sağlar. Uyarıcı etkisi ile birlikte kan dolaşımı iyileşerek romatizma sorununun geçmesine yardımcı olur.

Spazm gidericidir: Spazmlar vücutta istem dışı olan yoğun kasılma şeklidir. İstem dışı olan bu kasılmalar solunum yolları, kaslar, sinirler, bağırsaklar veya diğer organlarda yoğun bir şekilde hissedilir. Antispazmodik özelliği olan kekik yağını kasları gevşetmek, öksürüğü kesmek, karın ağrısını gidermek veya sinirleri yatıştırmak için kullanmak mümkündür.

Antiseptil özelliği bulunur: Bu özelliği sayesinde yaraların mikrop kapmasını ve enfeksiyon oluşumunu önleyerek kısa sürede iyileşme sağlar. İçeriğinde bulunan karyofilen ve kamfen maddeleri antiseptik özelliğe sahip olmasına yardımcı olur.

Kalbi korur, tam bir kalp dostudur: Kekik yağı kalp için oldukça faydalı olup kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken kalbin görevini daha iyi yapmasına yardımcı olur. Kalp kapakçıklarının iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Spazm önleyici özelliği olduğu için damarları rahatlatarak tansiyonu düzenler ve kalp üzerinde oluşabilecek baskıyı azaltır. Kalp kaslarının güçlenmesine de yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken detay ise kalp ve tansiyon hastalarının doktora danışmadan bu yağı kullanmaması gerektiğidir.

Bakterileri öldürür: İçeriğinde bulunan karyofilen ve kamfen maddeleri kekik yağına antibakteriyel özellik kazandırarak yağın bakterileri yok etmesine yardımcı olur. Bakterilerin vücuttan uzak tutulmasını da sağlar. Bağırsak ve solonum yollarındaki bakterilerin enfeksiyonlara yol açmasını önler. Ciltte oluşan yaralardaki bakterileri de yok etmeye yardımcı olur.

Karın ağrısını geçirmeye yardımcı olur: Bağırsak ve midede gaz problemi birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Gaz; iştahsızlık, tansiyon, kramp, uykusuzluk ve baş ağrısı yaparak kişiyi rahatsız eder. Kekik yağı ise gaz giderici özelliği ile birken gazın aşağı doğru hareket etmesini sağlayarak kişinin rahatlamasına yardımcı olur.

Adet söktürücü özelliği bulunmaktadır: Birçok kadının yaşadığı sorunlardan birisi düzensiz adet görmektir. Bunun yanında adet döneminde yaşanan karın ağrısı, kramp, halsizlik ve depresyon gibi sorunlar kadınlarda adet dönemlerinde görülür. Kekik yağı içerisindeki maddeler ile östrojen hormonun faaliyete geçmesini sağlayacak ve bu sayede de vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

İdrar söktürücüdür: Sık sık idrara çıkmayı sağlayan kekik yağı vücudu su tutan ve ödem şikâyeti olan kişilerin rahatlamasına yardımcı olacaktır.  Vücutta tuz ve toksin birikmesi de kekik yağı ile önlenebilir. İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki zararlı maddeler atılarak vücudun rahatlaması sağlanır.

Soğuk algınlığına iyi gelir: Kekik çayı soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabildiği gibi kekik yağıda soğuk algınlığı şikayetlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı sorunlarını geçirmek ve enfeksiyonları vücuttan atmak için kekik yağı kullanılabilir. Bir kabın içerisine koyulan kaynar su içerisine birkaç damla kekik yağı damlatılır ve bu sudan çıkan buhar solunur. Bu sayede solunum yolları açılarak rahatlama sağlanır.

Yaraların iyileşmesine yardımcı olur: Vücutta bulunan yara, ameliyat izi, yara izi, kızarıklık ve akne izi gibi sorunlar kekik yağının iyileştirici özelliği sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Şeker hastalığına iyi gelir: Kandaki şeker miktarını düzenleyen kekik yağı şeker hastalarının rahatlamasına yardımcı olur.

Sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılır: Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve kişiyi rahatsız eden akne ve sivilcelerin tedavisinde cilde sürülerek sivilce ve aknelerin tedavi edilmesi sağlanabilir.

Bunlar dışında kekik yağı; Kan dolaşımını hızlandırır, vücutta bulunan parazitleri öldürmeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü dengeler, hafızayı güçlendirir, saç dökülmesini önler ve mantarı iyileştirmeye yardımcı olur. Kekik yağının rahatlatıcı özelliği orta şiddetteki depresyonu hafifletir. Ağız kokusu sorunu olanlar kekik yağını kullanarak nefeslerini ferahlatabilirler.

Kekik Yağının Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır

  • Kekik yağı vücut için oldukça faydalı olsa da tansiyon hastalarının, hamilelerin, guatr hastalarının ve kanama sorunu olan kişilerin kekik yağı kullanmaması gerekir.
  • Hamile bayanlarda düşüğe neden olabilir.
  • Guatr hastalarında tiroit bezinin fazla çalışmasına neden olabilir.
  • Kekik yağı vücuttaki demiri emer. Bu nedenle aşırı derecede tüketimi demir eksikliğine neden olabilir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir