Kefirin Faydaları

Kefir, en sağlıklı içeceklerden biridir. Besin değeri ve probiyotik oranı oldukça yüksek olan Kefir, sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır.

Bu nedenlerden dolayı birçoğumuz kefiri yoğurdun daha sağlıklı ve güçlendirilmiş bir versiyonu olarak görmektedir.

Kefir Birçok Harika Besin Öğesinin Kaynağıdır

Kefir, geleneksel olarak inek sütü veya keçi sütü kullanılarak yapılan fermente bir içecektir. Süte kefir bitkisinin taneleri eklenerek hazırlanır. 24 saat boyunca, kefir tanelerindeki yararlı bakteriler sütü fermente ederek kefir haline getirir. Sonra kefir taneleri süzülerek ayrılır, hatta daha sonra yeniden kefir mayalamak için de kullanılabilir.

Temelde, kefir bir içecektir, ancak kefir taneleri, içeceği üretmek için kullandığınız “başlangıç ​​kiti” olarak düşünülebilir.

Bunun dışında kefir kullanarak da yeni kefir mayalanabilir. Süte bir miktar doğal kefir dökerek oda sıcaklığında 1 gün bekletmeniz yeterlidir.

Kefir, Doğu Avrupa ve Güneybatı Asya’nın bir bölümünden dünyaya yayılmıştır. Kefir ismi, yedikten sonra “iyi hissetmek” anlamına gelen “keyif” kelimesinin eski türkçesinden türemiştir.

Laktik asit bakterileri sütteki laktozu laktik aside çevirirler, bu nedenle kefir, yoğurt gibi ekşi bir tat verir, ancak yoğurttan daha ince bir kıvama sahiptir.

175 ml lik bir porsiyon kefirde aşağıdaki besinler bulunur ve bu kadar kefir günlük ihtiyacımızın aşağıda belirtilen kadarını karşılar;

 • Protein: 6 gram.
 • Kalsiyum: günlük ihtiyacın % 20’si.
 • Fosfor: günlük ihtiyacın % 20’si.
 • B12 vitamini: günlük ihtiyacın % 14’ü.
 • Riboflavin (B2): günlük ihtiyacın % 19’u.
 • Magnezyum: günlük ihtiyacın % 5’i.
 • D vitamini yeterli miktarda içerir.

Ayrıca, kullanılan sütün türüne bağlı olarak, yaklaşık 100 kalori, 7-8 gram karbonhidrat ve 3-6 gram da yağ içerir.

Kefirin içerisinde çok çeşitli sağlık faydaları bulunan organik asitler ve peptitler de dahil olmak üzere çok çeşitli biyoaktifler bulunur.

Kefir’in süt içermeyen çeşitleri, hindistancevizi suyu, hindistancevizi sütü veya diğer tatlı sıvılarla da yapılabilir. Fakat bunlar, süt esaslı kefir ile aynı besin profiline sahip değildir.

Kefir, insan vücuduna temelde aşağıdaki faydaları sağlar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Bağırsak hastalıklarını iyileştirir
 • Kemik yoğunluğunu artırır
 • Alejerjilere iyi gelir
 • Laktoz sindirimini geliştirir
 • Mantarı yok eder
 • Vücudu toksinlerden temizleyip arındırır

Kefir, Yoğurttan Çok Daha Güçlü Bir Probiyotiktir

Bazı mikroorganizmalar besinlerle birlikte alındığında sağlığa yararlı etkileri vardır. Probiyotikler olarak bilinen bu mikroorganizmalar sindirim sistemi sağlığı, kilo kontrolü ve zihin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Yoğurt, Batı toplumunda en iyi bilinen probiyotik besindir, ancak kefir yoğurttan çok daha güçlü bir probiyotik kaynağıdır. Kefir taneleri yaklaşık 30 çeşit bakteri ve maya hücresi içerir, bu da onu çok zengin bir probiyotik kaynağı haline getirir.

Diğer fermente süt ürünleri çok daha az bakteri türü içerir ayrıca herhangi bir maya da içermez.

Kefir, Kemik Sağlığını Geliştirir ve Osteoporoz Riskini Azaltır

Osteoporoz , kemik dokusunun bozulması ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır ve gelişmiş ülkelerde oldukça yaygındır.

Ayrıca, özellikle yaşlı kadınlarda osteoporoz görülme olasılığı daha yüksektir.

Kalsiyum alımının yeterli olmasını sağlamak kemik sağlığını iyileştirmenin ve osteoporozun ilerlemesini yavaşlatmanın en etkili yollarından biridir ve kefir kalsiyumun kemiklere geçişini kolaylaştırır, kemikleri sağlamlaştırır.

Tam yağlı sütten yapılan Kefir, sadece büyük bir kalsiyum kaynağı değildir, aynı zamanda çok iyi bir K2 vitamini kaynağıdır.

Kefir yoğun kalsiyum ve K2 vitamini içerdiği için, osteoporozdan kaynaklı kemik kırılmaları riskini % 81 oranında azaltmaktadır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada kefirin kemik hücreleri tarafından absorbe edilen kalsiyum miktarını optimum düzeye çıkardığı ve kemikleri sağlamlaştırarak kırıkları önlediği gösterilmiştir.

Kefir Kansere Karşı Koruyucudur

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Kanser, vücutta çeşitli bozukluklar sonucunda ortaya çıkan anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi, örneğin tümör oluşturmasıyla gelişir.

Fermente süt ürünlerindeki probiyotiklerin, kanserojen bileşiklerin oluşumunu azaltarak ve bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve tümör gelişimini engellediği bilinmektedir. Fermente süt ürünlerinin bu koruyucu rolü birçok kontrollü deneyle de kanıtlanmıştır.

Bir çalışmada, kefirin insan meme kanseri hücrelerinin sayısını % 56 oranında azalttığı ,buna rağmen yoğurdun ise % 14 azalttığı görülmüştür. Bu çalışma kefirin yoğurttan daha güçlü bir probiyotik olduğunun bir başka kanıtıdır.

Kefir Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada kefirin antibiyotiklerden çok daha güçlü olduğu ve kefir içirilen hayvanların bağışıklık  sisteminin daha hızlı cevap verdiği görüldü.

Araştırmacılar, kefirin içerdiği probiyotiklerle gerçekleştirilen tedavi, antibiyotik tedavisinden çok daha etkili olmanın yanında bulaşıcı ajanları ortadan kaldırmakta daha başarılı olduğunu ve hastalıkların semptomlarını daha hızlı ortadan kaldırdığını da keşfettiler.

Kefir Laktoz Toleransını Artırır

Belki bunun bir çeşit manyaklık olduğunu düşüneceksiniz ama kefir gibi fermente süt ürünleri laktoz intoleransı olan kişilere yardımcı olabilir. Çünkü fermentasyon, sütün kimyasal yapısını tamamen değiştirir ve farklı bir forma sokar. Ayrıca fermente sütlerde laktoz oranı çok düşüktür. Bu nedenle laktoz intoleransı olanlar azar azar kefir tüketebilir.

Kefir, Alerji ve Astıma İyi Gelir

Bir dergide yayınlanan araştırmaya göre kefir hem alerjiler üzerinde hem de kronik bir rahatsızlık olan astım üzerinde olumlu etkilere sahip.

Çalışmada kefirin iltihapları önemli ölçüde bastırarak alerji semptomlarını azalttığı görüldü. Ayrıca anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle astıma karşı da etkili olabileceği bulundu.

Kefir Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bir bardak kefir sadece 150 kaloridir ve bunun 8 gram kadarı yağdır (Sadece 5gramı doymuş yağ). Yapılan bir araştırmada günde 5 bardak kefir içen ve düşük kalorili (800 kalori altı) diyet yapanların, 3 bardak kefir içerek düşük kalorili diyet yapanlara göre daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle kefir, metabolizmayı hızlandırarak hızlıca kilo vermeyi sağlar. Ayrıca bu kiloları kısa sürede geri almanızın da önüne geçer.

Zararlı Bakterilerle Savaşır

Bağırsağa yerleşebilecek birçok zararlı bakteri türü bulunmaktadır. Örneğin,  Helicobacter pylori veya Salmonella gibi ölümcül bakteriler kronik enfeksiyonlara yol açar ve ciddi bir hayati tehlike oluşturabilir. Kefir, Salmonella, H. pylori ve E. coli’nin büyümesini önleyebilen benzersiz bir probiyotik  kaynağıdır.

SONUÇ: Kefir özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren, kemik yoğunluğunu artıran ve enfeksiyonlarla savaşan oldukça güçlü bir probiyotiktir. İçerdiği probiyotik miktarı yoğurttan çok daha fazladır. Kefir kanser hücrelerinin oluşmasını ve çoğalarak tümöre dönüşmesini engeller, kilo vermeye yardımcı olur ve bağırsak floarasını düzenler.

Evde Kefir Yapımı

Kefiri evinizde mayalayabilirsiniz, bunun için bir kez kefir mayası satın almanız yeterlidir. Kefir tanelerini kullanarak kefir mayaladıktan sonra bu kefiri tercihen 24 – 48 saat içerisinde tüketip taze olarak yeniden mayalamanızda fayda vardır.

Kefirin Sağlığa Zararları

Kefirin bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır. Son derece doğal ve sağlıklı bir besin olan kefiri güvenle tüketebilirsiniz. Laktoz intoleransı olanlar bile kefiri yavaş yavaş artırarak tüketebilirler (yine de doktorunuzdan detaylı bilgi alınız.)

Sağlıklı ve uzun bir ömür için mutlaka kefir içmenizi öneriyoruz.

Eğer makalemizi beğendiyseniz paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kefirin faydaları nelerdir? Kefir nelere iyi gelir? Kefir nasıl tüketilmelidir

Kaynaklar

 • https://authoritynutrition.com/9-health-benefits-of-kefir/
 • https://draxe.com/kefir-benefits/
 • http://www.livestrong.com/article/449940-what-are-the-benefits-of-kefir/
 • http://www.doctorshealthpress.com/food-and-nutrition-articles/health-benefits-of-kefir

 

 

 

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir