Kayısının Faydaları: Kayısının Sağlığımız İçin 11 Faydası!

Kayısı çok sevdiğimiz, turuncu renkli, sevimli ve tatlı bir meyvedir. Yurdumuzda özellikle Malatya ve İç Ege kesimlerinde bol miktarda yetiştirilir. Daha çok reçeli ve marmelatı yapılan ve suyu çıkarılan kayısının çekirdeği de çok faydalıdır.

Kayısının Faydaları Nelerdir? Kayısı Neye İyi Gelir?

Bu küçük, turuncu meyvenin sağlığımız için faydalarını birlikte inceleyelim.

1) Kayısı Kanseri Önler!

Kayısıda bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Bu iki vitamin aynı zamanda antioksidandır ve kanser oluşumunu başlatan serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Serbest radikaller, DNA üzerinde etkili olurlar ve hücrenin bölünme döngüsünü bozarak çok sayıda düzensiz hücre bölünmesine neden olurlar. Kanser bu şekilde başlar. Kısa sürede bu çok sayıda hücre birleşerek ilk tümörü oluşturur. Eğer antioksidanlar bu tümöre müdahale etmezse çok daha büyüyerek bütün vücuda yayılırlar. (metastaz durumu.)

Kayısıda bulunan B17 vitamini, A vitamini ve C vitamini.. Serbest radikallerin oluşturduğu kanserojen etkiyi ortadan kaldırırlar. Günde 2-3 kayısı tüketmek sizi kansere karşı koruyabilir.

Ayrıca kayısıda bol miktarda likopen bulunur. Likopen, çok güçlü bir antioksidandır. Karpuz ve domates gibi kırmızı veya turuncu renkli meyve ve sebzelerde bulunur. (Bu meyve ve sebzelere genelde kırmızımsı rengi veren likopen ve beta karotendir. Her ikisi de bir karoten çeşidi olmakla birlikte, likopen A vitaminine dönüşmezken, beta karoten vücutta A vitaminine dönüşebilir.)

Likopen de A ve C vitaminleri gibi, kanseri önleme ve kanserli dokunun gelişimini engelleme özelliğine sahiptir.

2) Kayısı, Kalp ve Damar Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Kalp krizi, erken yaşta ölümün ilk sıradaki nedenidir. Krizler genellikle koroner damarların tıkanması, yüksek tansiyon ve kolesterol ile birlikte seyreder.

Kayısıda bulunan C vitamini, kolesterolün kalp ve damarlarda oluşturduğu hasarı minimuma indirir. Ayrıca yukarıda da sözünü ettiğimiz likopen, kötü kolesterol seviyesini düşüren çok güçlü bir antioksidandır. Bu iki güçlü bileşik birlikte kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.

3) Kayısı Kansızlığa (Anemiye) İyi Gelir

Kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin yeterli miktarda hemoglobine sahip olamamasından kaynaklanır. Kana kırmızı renk veren ve yapısında demir bulunduran hemoglobin proteinidir. Eğer yeterli mikatarda demir alınmazsa hemoglobin miktarı azalır. Hemoglobinin görevi hücrelere oksijen taşımak ve karbondioksiti bağlayıp hücrelerden akciğere getirmektir.

Kansızlık, diğer adıyla anemi durumunda hücrelere yeterli oksijen gitmez ve boşaltım atığı olan karbondioksit yeteri kadar uzaklaştırılamaz böylece vücudun genel performansı düşer. Kişi kendini yorgun ve halsiz hisseder.

Kayısının Çeşitli Sağlık Faydaları

Kayısı çok iyi bir demir kaynağıdır. Günde 2-3 kayısı tüketerek kansızlığı kolayca önleyebilirsiniz.

4) Kayısı Gözlere İyi Gelir, Kataraktı Önler

Yaşlanmaya bağlı olarak görme gücü azalır. Katarakt rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Ayrıca makula dejenerasyonu denilen bir başka göz rahatsızlığı da ortaya çıkabilir. Kayısıda bulunan A, C ve E vitaminleri bu görme problemlerine karşı en güçlü silahtır. A vitamini genel olarak gözü koruyan ve kan damarlarını güçlendiren vitamindir. C vitamini görme merkezlerinin ömrünü uzatır. E vitamini ise göz hücrelerini yeniler ve hücre hasarını onarır.

5) Kayısı Ateş Düşürücü Bir Meyvedir

Bir miktar kayısıyı bir yemek kaşığı bal ve bir bardak su ile karıştırıp mikser ile iyice karıştırın. bu karışımın içerdiği vitamin ve mineraller ateşin düşmesine yardımcı olur, susuzluğu da giderir.

Vücut ateşinin yükselmesinin en önemli nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Vücuda giren patojen bakteriler ve çeşitli virüsler, enfeksiyonlara neden olurlar. Enfeksiyonlarla savaşabilmek için bağışıklık sistemi alarma geçer ve her yere beyaz kan hücrelerini göndermek için kan dolaşımı artar, nabız yükselir. Bu durumda vücut sıcaklığı da nisbi olarak artış gösterir.

Kayısı bağışıklık sistemini destekleyen A, C ve E vitaminleri içeriği sayesinde ateş düşürücü ve yatıştırıcı etki gösterir. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır, mikroorganizmların hastalık yapıcı etkisini azaltır.

6) Kayısı Gebelik Döneminde Çok Faydalıdır

Kayısı, A, C ve E vitaminleri ile birlikte fosfor, silikon, kalsiyum, demir ve potasyum gibi mineralleri içerdiğinden hamile kadınlar için çok yararlıdır. Burada bir hatırlatma yapalım, eğer kayısıyı, kayısı kurusu şeklinde tüketirseniz daha fazla demir almış olursunuz. Hamilelik döneminde kanamalar fazla olduğundan demir ihtiyacı yüksektir.

7) Kayısı Vücudun Elektrolit Dengesini Korur

Kayısı, vücudun elektrolit dengesini korumak için çok önemli olan potasyum ve sodyum minerallerini içerir. Bu iki mineral, vücudun her hücresine iyon taşınmasını sağlayan önemli elektrolitiklerdir. Kasların kasılmasında ve sinir hücrelerindeki uyartı iletiminde de etkilidirler.

8) Kayısı ve Kayısı Yağı B17 Vitamini Deposudur

B17 kanserin önlenmesine yardımcı olan harika bir vitamindir. Kemik kanseri, servikal kanser ve cilt kanseri kayısı yağında bulunan B17 vitamini, fitokimyasallar ve antioksidanlar ile önlenebilmektedir. Ayrıca B17 vitamini tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

9) Kayısı Cilde İyi Gelir

Kayısı A ve E vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Çekirdeği çıkarılmış bir kayısıyı,1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile güzelce karıştırın. Bu karışımı cildinize maske olarak uygularsanız akne, yara izi ve siyah lekelerin kısa sürede geçtiğini göreceksiniz. A vitamini deri hücrelerini yeniler, ölü hücrelerin uzaklaştırılmasını sağlar. E vitamini ise ciltteki yaraların hızla iyileşmesini sağlar, sivilce izlerini yok eder. Akne oluşumuna neden olan mikroorganizmalara karşı cildi korur.

Sonuç olarak, kayısı harici olarak cilde uygulandığında güzelliğinize güzellik katar.

kayısının faydaları nelerdir, kayısı neye iyi gelir??

10) Kayısı Kolon Kanserini Önler!

Kolon kanseri sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir sağlık problemidir. Genellikle yetersiz lif alımı ile birlikte seyreder. Kayısı gibi lifli meyve ve sebzelerin tüketimi kolon kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca kayısıda likopen dahil, çeşitli antioksidanlar, C vitamini, A vitamini ve beta karoten bulunur. Bu bileşikler kolon kanserini önlemeye yardımcı olurlar.

11) Kayısı Lif Deposudur, Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kayısıda bulunan çözünebilir lifler, kandaki kötü kolesterole bağlanarak kolesterol seviyesinin ayarlanmasını sağlarlar. Her gün 1-2 tane kayısı yemek kolesterol düzeyinizi önemli ölçüde azaltabilir. (Diğer meyvelerin birçoğu için de geçerli bir durumdur.) Bir bardak kayısı yaklaşık 3 gram lif içerir. Bu miktar günlük ihtiyacımızın neredeyse üçte birine eşittir.

Lifin en önemli faydası bağırsaklarda emilimi yavaşlatarak uzun süre tokluk hissi oluşturmasıdır. Bu nedenle diyetisyenler genelde diyet listelerine bir miktar kayısı kurusu eklemeyi ihmal etmez. Ayrıca tokluk hissi neticesinde, açlık krizleri azalır ve daha az kalori alımına bağlı olarak kilo verme süreci kolaylaşır.

SONUÇ: Kayısı kanserden diyabete ve kalp hastalıklarına kadar pek çok kronik sağlık probleminin önlenmesine yardımcı olur. Kilo vermeyi destekler, kolon kanserini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaynaklar:

  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-apricots-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/apricots.html
  • http://www.livestrong.com/article/408892-what-are-the-health-benefits-of-apricots/

Check Also

Elmanın Faydaları: Elma Tüketmenin 8 Faydası!

Elma en sık tükettiğimiz meyvelerden biri. Hem sulu hem de lezzetli bir meyve. Bu yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir