Karbonhidrat Nedir? Hangi Besinlerde Karbonhidrat Bulunur

Karbonhidrat, bilinenin aksine önemli bir besin kaynağıdır. İnsanların yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için, enerji kaynağı olan karbonhidratın, günlük olarak yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir.

Karbon, oksijen ve hidrojenin birleşmesiyle oluşan karbonhidrat, vücudun fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için gereklidir. Karbonhidratın temel görevi, vücuda, ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazandırmasıdır. Birçok besin, vücuda enerji verme özelliği olsa da, karbonhidrat kadar enerji sağlayamazlar.

Enerji sağlamak haricinde, karbonhidratın sağlı için farklı faydaları da bulunmaktadır. Yüksek oranda tüketilmesi, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olabilir ancak, sağlıklı bir yaşam için karbonhidratın günlük olarak mutlaka yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir.

Çünkü, beynin ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bölümünü, karbonhidratlar sağlamaktadır.

Karbonhidratın, enerji sağlamak haricinde, kan şekerini dengelemek, kötü kolesterolü düşürmek, sindirimi düzenlemek ve bazı kanser türlerinin oluşumunu engellemek gibi önemli faydaları bulunmaktadır.

Karbonhidrat Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

1) Çavdar: temel karbonhidrat kaynağıdır. Birçok işlemden geçirilen ve şeker oranı yüksek beyaz ekmek yerine çavdar ya da kepek ekmeği tüketmek, günlük karbonhidrat ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacaktır.

2) Makarna: Bol miktarda karbonhidrat içeren besinlerdendir. Tüketimi abartılmadığı takdirde, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlıklı şekilde karşılanması için tercih edilebilecek sağlıklı bir besindir.

3) Mısır: Birçok vitamin ve mineral içeren mısır, karbonhidrat içeren gıdalar arasında yer almaktadır. Karbonhidrat ihtiyacı için özellikle haşlanmış mısır tüketilmelidir.

4) Patates: İçerdiği lif, nişasta ve şekerle bilinen patates, karbonhidrat açısından zengindir. Günlük karbonhidrat ihtiyacının karşılanması için, tüketilebilecek sağlıklı yiyecekler arasında yer almaktadır.

5) Baklagiller: Protein ve demir açısından zengin olan kurubaklagiller, karbonhidrat açısından da zengindir. Beslenme düzeninde baklagillere yer verilmesi, günlük enerji miktarının sağlanması için gereklidir.

6) Fasulye: Tazesi veya kurusu olsun fasulye, yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Karbonhidrat alımı için, gereken miktarı karşılayacak orana sahip olduğu için, rahatlıkla tüketilebilecek besinlerdendir.

7) Havuç: Havuç, vitamin ve mineraller açısından zengin yapısı sayesinde, göz sağlığından kalp sağlığına kadar birçok açıdan sağlık için faydaları bulunan bir besindir. Havuç aynı zamanda, içerdiği karbonhidrat ile, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır.

8) Pirinç: Pirinç de, birçok besin gibi karbonhidrat açısından zengindir. Gereken miktarlarda tüketildiği takdirde, iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

9) Bal: İnsan sağlığı için faydaları saymakla bitmeyen balın bir faydası da, içerdiği karbonhidrattır. Bal, bu özelliği ile vücuda enerji vermekte ve farklı birçok hastalıktan korumaktadır.

10) Pekmez: Kan yapıcı özelliğiyle bilinen pekmezin bir diğer faydası da, karbonhidrat açısından zengin yapısı sayesinde enerji verici özelliğidir.

11) Kuruyemişler: Ceviz, fıstık, badem ve fındık gibi kuruyemişler, günlük gerek duyulan enerji miktarının karşılanabilmesi için bir avuç kuruyemiş tüketmek yeterli olacaktır.

12) Süt: İyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Günlük olarak yeteri kadar süt tüketmek, vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı önemli ölçüde karşılayacaktır.

13) Kuru meyveler: Kuru meyvelerin, taze meyvelere oranla daha çok vitamin ve mineral içerdiği bilinmektedir. Karbonhidrat, kuru meyvelerde bulunan minerallerden birisidir. Günlük olarak bir avuç kadar karışık kuru meyve tüketilmesi, karbonhidrat ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde taze meyvelerde de karbonhidrat bulunmaktadır. Taze veya kuru olsun bol meyve tüketmek, karbonhidrat ve diğer minerallere olan ihtiyacın karşılanması için faydalıdır.

14) Yulaf: Karbonhidrat içeren besinlerden olan yulafın bol bol tüketilmesi, birçok açıdan faydalıdır. Özellikle, vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi veren yulaf, sağlık açısından çok yönlü koruma sağlamaktadır.

15) İrmik: Karbonhidrat içeren besinlerden birisi olarak irmiğin, insan sağlığı için çeşitli faydaları bulunmaktadır. İçeriğindeki karbonhidrat ise, sağlıklı bir insanın günlük ihtiyaç duyduğu karbonhidratın belirli bir kısmını karşılayacak yeterliliktedir.

16) Arpa-buğday: Arpa ve buğday, bol miktarda karbonhidrat içermektedir. Tahıllı gıdalar, beyaz ekmek, kepek ekmeği ve çavdar ekmeğinin karbonhidrat açısından zengin olması da bu nedendendir.

Vitamin ve mineraller, sağlıklı bir vücut için gereklidir. İnsanların, yaşamlarını zinde ve sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için, tüm vitaminlerden yeterli miktarlarda almaları gerekmektedir. Karbonhidrat, daha çok zararlı diye bilinen, ancak aksine birçok faydası bulunan bir mineraldir. Faydalı da olsa, herşeyin fazlası zarar olduğu için, karbonhidratın da yeterli tüketim miktarının aşılmaması gerekmektedir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir