Karanfilin Faydaları: Karanfil Yağının ve Karanfilin 12 Faydası!

Karanfil çok güçlü bir bitkidir, antimikrobiyel, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özelliklere sahiptir.

Karanfil, diş ağrısı, öksürük, astım, baş ağrısı, stres gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde güvenle kullanılabilmektedir. Fakat en yaygın kullanımı diş ve ağız bakımı içindir. Hemen hemen tüm ağız bakım ürünlerinde ve diş macunlarında karanfildeki güçlü etken maddeler bulunmaktadır.

Karanfil yeşil bir ağactır ve çiçek tomurcukları alınarak kurutulur ve aktarlarda veya market raflarında satışa sunulur. Bir sap ve ucunda bir küme şeklinde kendini gösteren yapısı vardır.

Karanfil kalsiyum , hidroklorik asit, demir , fosfor , sodyum , potasyum ve A vitamini ve C vitamini gibi mineraller bakımından zengindir .

Karanfilin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları çoktur fakat burada sizin fazla zamanınızı almamak adına en güçlü ve önemli faydalarına yer vermeye çalışacağız.

1) Karanfil Enfeksiyonların Tedavisinde Çok Etkilidir

Antiseptik özelliklerinden dolayı, karanfil yağı yara kesik, sivilce, uyuz, mantar enfeksiyonları başta olmak üzere diş çürükleri, ağız yaraları ve viral enfeksiyonların tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Bunun uygulaması için önceden kaynayan yarım çay bardağı suya 4-5 karanfil atıp yağının çıkmasını bekleyin, yağı çıktığında bu karanfil yağı dolu suyu yaralara uygulayabilirsiniz veya sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz.

2) Karanfil Diş ve Ağız Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Yukarıda da belirtildiği gibi, karanfil ve karanfil yağının en belirgin kullanımı diş içindir. Tabi ki faydaları bununla sınırlı değildir. Mikropları kırıcı özelliği sayesinde diş ağrısı, diş iltihabı, ve ağız ülseri gibi sorunlardan tamamen kurtulmak mümkündür. Seyreltilmiş karanfil yağı, boğaz ağrısı ve tahrişi azaltmada yardımcı olmaktadır. Ayrıca karanfilin kokusu ağız kokusu ve sarımsak kokusunu bastırmak için kullanılmaktadır.

Diş ve ağız bakımı konusundaki güçlü özellikleri sayesinde karanfil, hemen her ağız bakımı ve gargara ürünlerinde hammade olarak kullanılmaktadır. Ancak karanfil yağını doğrudan diş etine veya çürük dişlere uygulamadan önce bir kez daha düşünün, bu yağ çok güçlüdür ve yanıklara neden olabilir.

3) Karanfil Cilt Bakımı İçin Kullanılmaktadır

Karanfilin yağı özellikle sivilcelerin geçmesi için önerilmektedir. Karanfilin yağ formunda uygulanması en doğrusudur fakat çok güçlü olduğundan bir miktar limon suyu veya yoğurt ile karıştırılarak inceltilmesi tavsiye edilir. Yaşlanma etkilerinin azalmasında cildin sıkılaşmasında da karanfilin ve yağının etkileri müthiştir.

4) Karanfil ve Karanfil Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Karanfil ve karanfil yağı, bağışıklık sistemini desteklemek için sıklıkla kullanımaktadır. Karanfilin içindeki antioksidanlar, kalp hastalıkları ve belirli kanser türlerine neden olabilen serbest radikallerin uzaklaştırılmasına neden olan tehlikeli serbest radikallerin temizlenerek uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

5) Karanfil Strese İyi Gelir Yorgunluğu Giderir

Karanfil ve karanfil yağı doğal uyarıcı maddeler içermektedir. Bu yüzden mükemmel bir stres giderici olarak çalışır. Akıl ve zihin sağlığı için çok faydalıdır. Yorgunluğu, depresyonu ve bazı zihinsel problemleri giderir. Uygun miktarda karanfil alımı beyin işlevlerini harekete geçirir ve uykulu halinizden eser kalmamasını sağlar. Bu yüzden bir miktar karanfil yağını bileklerinize ve alnınıza hafifçe sürebilirsiniz.

Karanfil ve yağı, depresyon, kaygı, stres ve diğer psikolojik problemlerin tedavisinde de oldukça etkilidir.

6) Karanfil Baş Ağrısına İyi Gelir

Karanfil yağı bir miktar tuz ile karıştırılarak alın bölgesine uygulanırsa soğutucu etki gösterir ve baş ağrısından kurtulmaya yardımcı olur. Karanfil yağı içerisinde anti-inflamuar ajanlar olarak bilinen çok sayıda flavanon bulunmaktadır bunlar ağrı kesici özelliğe sahiptir.

7) Karanfil Solunum Yolu Problemlerine Karşı Etkilidir

Karanfil yağı ve karanfil çayı, burun yollarını temizler, bronşları açar sinüzit ve tüberküloz gibi çeşitli solunum bozuklukları için çok faydalıdır. Balgam söktürür, öksürüğü giderir..Bir karanfil tomurcuğunu çiğnemek bile çok faydalı olabilmektedir.

8) Karanfil ve Yağı Kulak Ağrısına Karşı Etkilidir

Kulak ağrısı için 1-2 damla karanfil yağını kulağınıza damlatabilirsiniz. Yalnız bunu bebekler ve 4 yaşından küçük çocuklar için uygulamayınız. Karanfil yağı çok güçlüdür, analjik ve antiinflamuar etkilerinden yararlanabilmek söz konusu olsa bile hassas cilt dokusuna sahip bebek ve çok küçük çocuklarda kullanımı doğru olmayabilir.

9) Karanfil ve Karanfil Yağı Hazımsızlık, Bulantı vb Problemlere İyi Gelir

Karanfil yağı, geleneksel olarak hıçkırık, hazımsızlık, bulantı gibi problemlere karşı kullanılmaktadır. Ayrıca, karanfil yağı mide bulantısını ve kusmayı azaltmada faydalıdır ve genellikle gebeliğe bağlı sabah bulantısı için kullanılır.

10) Karanfil Yağı Kan Dolaşımını Artırmaktadır

Karanfil ve karanfil yağı kan dolaşımını artırır ve vücudun hararetini alır böylece metabolizma hızını yükseltmektedir. Karanfil yağı baş ağrısını azaltır, metabolizmayı hızlandırır ve organların daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca karanfil yağı kan temizlemeye de de yardımcı olur; Çalışmalar, karanfilden elde edilen aroma özlerinin kandaki toksisiteyi azaltabildiğini ve vücuttaki antioksidan aktiviteyi tetikleyebildiğini, böylece bağışıklık sistemini destekleyerek kandaki trombosit sayısını artırdığını göstermektedir.

11) Karanfil Yağı Erken Boşalmaya Karşı Etkili Olabilir

Araştırmalar, karanfilin erken boşalma tedavisinde etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Elbette bunun daha çok çalışma ile teyit edilmesi gerekmektedir.

12) Karanfil ve Karanfil Yağı Şeker Hastalığına Karşı Etkilidir

Karanfil yağı, kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan değerli flavanonlar içerir. Kan şekerini kontrol etmek şeker hastaları için son derece önemlidir.

Karanfil Yağı’nın Diğer Pratik Kullanımları

  • Karanfil çok güçlü bir böcek kovucudur. Bir kaç damla karanfil yağı böcekleri uzaklaştırmak için kullanılabilmektedir.
  • Kozmetikte karanfilin kullanımı yaygındır hemen hemen tüm krem ve losyonlarda karanfil ve karanfil yağı bulunmaktadır.
  • Karanfilden yapılan diş macunları, ağız bakım ürünleri bulunduğunu biliyorsunuz.
  • Ayrıca karanfil sabunu cilt bakımı için kullanılmaktadır. Cildi gençleştirici ve beyazlatıcı etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Karanfil ve Karanfil Yağının Zararları Nelerdir?

Karanfil yağı diğer bitkilerin yağlarına benzemez, gerçekten çok kuvvetlidir. Bir kaç damlası bile yakıcıdır. Eğer başka bir yağ ile birlikte incelterek cildinize uygulamazsanız aniden alerji yapabilir. Bu gibi durumları yaşamamak adına bir miktar zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırılarak uygulanması önerilir. Ağız için kullanacaksanız da mutlaka su ile birlikte gargara yapınız. Karanfil yağının az miktarı yeterlidir.

Çocuk ve bebeklerde kullanmadan önce doktora danışmalısınız. Karanfil yağı çocuklar için uygun olmayabilir. Emziren annelerin ve gebelerin de benzer şekilde kullanması tavsiye edilmez.

Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır?

Pamuklu çubuğu karanfil yağına batırın sonra bunu ağrıyan dişinize değdirin hatta dışarıdan yanaktan da dokundurabilirsiniz. Bir kaç saniye içerisinde dişiniz tamamen uyuşur ve ağrı kesilir.

Karanfil yağı iyi neye yarar?

Karanfil yağı doğal bir iyileştirici ajan olarak epeyce şey için iyidir. Vücuttaki topikal ağrı söz konusu olduğunda, karanfil yağı uyuşturucu madde olabilir ve ayrıca ağrı ve iltihaplanmayı hafifletir. Karanfil yağı, ağrıyı gidermek için diş ağrılarında kullanılabilir ve ayrıca oral enfeksiyonlara karşı da koruma sağlayabilir. Karanfil yağı ayrıca bir miktar antioksidan içerir, yani az miktarda tüketilmesi veya cilde uygulanması oksidatif stresi azaltabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir