Karaciğere İyi Gelen Besinler

Karaciğer vücudumuzun en önemli iç organıdır. Bütün zor işleri karaciğer gerçekleştirir. Ayrıca karaciğerde kırmızı kan hücreleri üretilir. Önemli sindirim enzimleri burada sentezlenir ve zehirli atıklar zehirsiz hale getirilerek vücuda zarar vermesi engellenir. Kısaca, karaciğer vücut için hayati fonksiyonlara sahip olan ve birden fazla fonksiyonu olan bir organdır.

1) Sarımsak Karaciğere İyi Gelir

Sarımsak en doğal bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Sarımsakta bulunan alisin ve selenyum karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Sarımsak karaciğer sağlığı için çok faydalı bir besindir.

2) Greyfurt Karaciğere İyi Gelir

Greyfurt sağlıklı bir C vitamini kaynağıdır. Bu harika turunçgil karaciğerin temizlenmesini sağlayan enzimlerin sentezini artırır.

3) Kırmızı Pancar ve Havuçlar

Yüksek miktarda antioksidan ve beta karoten içeren bu iki sebze kanı temizler, karaciğer sağlığını destekler.

4) Yeşil Çay Karaciğere İyi Gelir

Yeşil çay, karaciğer sağlığı için son derece faydalı olan kateşin adlı maddeyi içerir. Bu madde karaciğeri temizler, karaciğer enzimlerinin sentezini uyarır.

5) Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karaciğer sağlığı için belki de en faydalı olanı koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Ispanak, pazı, pırasa, yeşil biber bunların hepsinde karaciğeri çalıştıran ve temizleyen güçlü antioksidanlar bulunmaktadır.

6) Avokado

Avokodo süper bir meyvedir, sadece karaciğere iyi gelmez aynı zamanda kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. Avokado,karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesini sağlar, karaciğer fonksiyonlarının geliştirilmesine yardımcı olur.

7) Elma Karaciğere İyi Gelir

Elma doğal bir antioksidan deposudur. Kolesterolü düşürür, kilo vermeye yardımcı olur ve kan yağlarını azaltır. Elmanın az bilinen fonksiyonlarından biri de karaciğer sağlığını iyileştirmesidir. Elma karaciğer loblarını açar, ömrünü uzatır ve bu harika organın kendini yenilemesine yardımcı olur.

8) Zeytinyağı Karaciğer için Çok Şifalıdır

Soğuk sıkılmış zeytinyağı, karaciğer için çok sağlıklıdır. Özellikle kanda lipit oluşumunu engellemesi, kolesterolü düşürmesi ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmesi ile genel sağlığa ciddi katkıları olan zeytinyağı ömrü uzatır, organları korur, kalp krizi riskini azaltır.

9) Tam Tahıllar Karaciğere İyi Gelir

Çavdar, yulaf, tam buğday ürünleri karaciğer sağlığı için faydalıdır. Tahıllarda bulunan E vitamini karaciğer dokularının ömrünü uzatırken, kolesterolün ve diğer oksidasyon yan ürünlerinin düşmesi karaciğer üzerindeki yükü azaltır.

10) Limon ve Limon Suyu Karaciğere iyi Gelir

Limon çok sağlıklı bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, oksidatif stresin etkilerine karşı organları ve dokuları koruyan harika bir vitamindir. Limon ve limon suyu, karaciğerin toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim için her gün yarım limonu kabuğuyla birlikte tüketebilirsiniz de.

11) Zerdeçal Karaciğere İyi Gelir

Zerdeçal için, belki de karaciğer baharatı dersek yanlış olmaz. Bu harika baharat karaciğeri temizlemek ve karaciğer fonskiyonlarını desteklemek için bir numaralı bitkisel formüldür. Sadece çorbanıza veya yemeğinize bir iki çay kaşığı zerdeçal atmanız yeterlidir.

12) Sebzeler Karaciğere İyi Gelir

Kabak, lahana, karnabahar özellikle karaciğer sağlığı için çok faydalı olan besinlerdir. Aslında yeşil sebzeler ve renkli sebzeler yüksek antioksidan ve flavononlar içerir. Bunlar iç organların daha verimli çalışmasında etkilidirler.

Kaynaklar: http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/liver-cleanse-foods/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir