Kanserden Korunmak için Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Kanser, dünya genelinde en çok ölüme sebep olan hastalıkların başında gelmektedir. Farklı türleriyle, her yıl değişik yaş grubu ve cinsiyetten birçok insanın ölümüne sebep olan kanserden korunmak aslında mümkündür. Çünkü kanser, daha çok sigara-alkol alışkanlığı bulunanlarla ve düzensiz beslenenlerde görülen bir hastalıktır. Sağlıklı beslenme ve günlük yaşam düzeninde yapılacak değişikliklerle kanser hastalığı önlenebilmektedir. İnsan vücuduna olan yararlı etkileriyle, kanserden korunmak için tüketilmesi gereken birçok sağlıklı besin bulunmaktadır.

 Kanserden Korunmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

    1-Domates: Domates, içerdiği yüksek oranda likopen sayesinde, kansere yakalanma riskini en aza indirir. Etkisi, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan domates, kansere sebep olan bakterilerle savaşmakta ve vücudun kansere karşı direncini arttırmaktadır. Ancak, faydalı olması için, mevsiminde tüketilmelidir. Kış mevsiminde ise, domates yerine bol miktarda salça tüketilmelidir. Salça, domatesin pişirilmiş hali olduğu için, likopen açısından daha zengindir ve kanserden etkili şekilde korumaktadır.

   2-Bezelye: Bezelye, kanserden korunmak için tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır. İçerdiği polifenol ile, tüm kanser türlerine karşı koruyucudur. Folik asit açısından da oldukça zengin olan bezelye, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

 3-Soğan-Sarımsak: Antibiyotik etkisi gösteren ikili olarak bilinen soğan ve sarımsağın, insan vücudu için saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. En temel faydası ise, çağın hastalığı olan kansere karşı koruyucu etkilerinin bulunmasıdır. Soğan ve sarımsak, içerdiği cystein maddesi ile, vücudun ihtiyacı olan antioksidanı üretir, doğal olarak kanserden korur.

   4-Brokoli: Brokoli, herkes tarafından sevilerek tüketilen yiyecekler arasında yer almasa da, sağlık için mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır. Vücudun günlük, A, C, E, K, B6, B12, demir, potasyum ve manganez ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan brokoli, kansere karşı vücudu adeta bir kalkan gibi korumaktadır.

  5-Turp: Turp, lif, folik asit, C vitamini ve fosfor içerir. Kan dolaşımını düzenleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici yapısıyla, düzenli tüketildiğinde, kansere yakalanma riskini en aza düşürür.

    6- Kuru baklagiller: Özellikle mercimek ve fasulye, yüksek oranda kalsiyum içerir. Lif ve demir açısından da zengin olan kuru baklagiller, vücudun etten sonra protein ihtiyacını karşılayan sağlıklı besinlerdir. Organların fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesini sağlayarak, vücut metabolizmasının düzenli çalışmasında etkilidirler. Düzenli çalışan bir metabolizmanın kansere yakalanma olasılığı da oldukça düşüktür.

    7- Kırmızı biber: Kanserden korunmak isteyenlerin, beslenme düzeninde mutlaka yer vermesi gereken bir besindir. Bol miktarda E vitamini ve likopen içerir. Bu sayede, bakterilerin vücuda hasar vermesini engeller ve kanser oluşumunu önler.

   8- Balık: Balık, içerdiği omega 3 sayesinde, tüm kanser türlerine karşı koruyucudur. Başta kanser olmak üzere, çeşitli hastalıklardan korunmak için, haftada en az iki kez balık tüketilmesi, doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir.

   9-Ceviz: Kanserden korunmak ve sağlıklı beslenmek için, her gün belirli bir miktarda tüketilmesi gereken sağlıklı kuruyemişler vardır. Bunların en başında ceviz gelmektedir. Ceviz, kanserden korunmak için tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır. Günde bir avuç(ortalama 100 gram) ceviz, protein, omega 3, demir ve folik asit deposudur. İçerdiği bu vitaminler sayesinde, farklı kanser türlerine yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

 10-Elma: Elma, A, E, C ve B6 vitaminlerini içermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, lif açısından da zengin olan elmanın, kanser riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Kansere yakalanan kişilerin de tedavi sürecinde bol bol elma tüketimesi, hastalıkla savaşmada ve kanserli hücrelerin yok edilmesinde etkilidir.

    11-Üzüm: Üzüm, protein ve lif içerir. Ayrıca, C ve K vitaminlerinden de bol miktarda içerir. Özellikle siyah üzüm, günlük olarak tüketildiği takdirde, kansere sebep olan bakterilerle savaşmaktadır.

     12-Yeşilçay: Yeşilçay, içerdiği antioksidan sayesinde, kanserden koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca, kansere yakalanan kişilerin, günde ortalama 2-3 fincan tüketmesi halinde, hastalığı yenme şansı oldukça yüksektir.

   13-Nar: Nar, C vitamini, demir ve potasyum içerir. Bağışıklık sistemini güçlendiren özelliğiyle, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

 14-Yoğurt: Yaygın olarak tüketilen süt ürünlerinden birisi olan yoğurt, kalsiyum, demir ve manganez açısıdan zengindir. Kansere sebep olan bakterileri etkisiz hale getirerek kanser oluşumunu engeller. Ancak, yoğurdun kansere karşı koruyucu etkisini göstermesi için, mutlaka evde mayalanmış doğal yoğurtlar tercih edilmelidir.

    15-Karpuz: En çok tüketilen yaz meyvelerinin başında gelen karpuz, aynı zamanda, A ve C vitamini içermesiyle, kansere sebep olan hücrelerle savaşmada en etkili besinlerden birisidir. Tam bir antioksidan deposu olan karpuz, vücudun, bakterilerle daha dirençli şekilde savaşmasını sağlar.

   16-Havuç: Havuç, beta karoten açısından zengin olmasıyla, kansere karşı iyi gelen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, havucun çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu ortaya çıkmıştır.

      17-Ay çekirdeği: Bol miktarda protein içerir. Çeşitli vitaminler açısından da oldukça zengindir. İçerdiği E vitamini ile güçlü bir antioksidan olan ay çekirdeği, kansere neden olan bakterilerle savaşmada etkili bir silahtır.

    18-Kereviz: Kereviz, çoğu kişi tarafından, lezzetinden çok sağlığa iyi gelen faydaları açısından tüketilmektedir. K vitamini içerir. Güçlü bir antioksidandır. Düzenli tüketilirse, kanser oluşumunu önler.

  19-Yeşil yapraklı sebezeler: Ispanak, pazı, tere, roka ve maydonozdan oluşan yeşil yapraklı sebzeler, kanı temizleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı sebzelerdir. metabolizmanın düzenli çalışmasında etkili olan bu sebzeler, kanserden korunmak için günlük beslenme düzeninde yer verilmesi gereken yiyeceklerdendir.

     20-Kiraz: Lezzetiyle en sevilen meyvelerden birisi olan kiraz, sağlığa olan faydaları açısından da çokça tüketilmektedir. Kiraz, A, B6, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Güçlü bir antioksidan olmasıyla, son zamanlarda giderek yayılan kanser türlerinden korumaktadır.

     Kanserden korunmak için, sebze-meyvelerin mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Tüketmeden önce sebze ve meyveleri bol su ile iyice yıkamak da, kanserden korunmak için yapılması gerekenler arasındadır. Ayrıca, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması, sağlıklı bir hayat sürmek açısından gereklidir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir