Kalsiyumun 9 Harika Sağlık Faydası ve Kalsiyum Eksikliğinin Zararları

Kalsiyumun sağlık için tüm faydaları arasında en önemlisi kemik ve diş sağlığını koruması ve sürdürmesidir. Kalsiyum eksikliğinin en büyük zararı ise kemik ve dişler üzerindedir.

1) Kalsiyum Kalp Kaslarını Güçlendirir

Kalbimiz 7 gün 24 saat aralıksız kasılıp gevşer ve tüm vücuda kan pompalar. Kalsiyum zamanla gücünü kaybeden kalp kaslarına kuvvet verir, kasılma gücünü korumasını sağlar. Böylece kalbiniz güçlenir, uzun ömürlü olur.

2) Kalsiyum Boyu Uzatır

Kalsiyum kemik gelişimi için gereklidir. Özellikle 19 yaşına kadar boy uzaması devam eder. Bu süreçte kalsiyum kaynağı olan süt ve yoğurt gibi besinlerin alınması boy uzamasını tetikler, kemiklerin gelişimini hızlandırır.

3) Kalsiyum Alımı Kolon Kanserinden Korur

Kolon kanseri son yıllarda kanser vakaları arasında oran olarak hızla artmaktadır. Bunda yanlış beslenme, kanserojen tarım ilaçları ve hareketsiz yaşamın etkisi büyük. Araştırmacılar, yeterli kalsiyum alımı ile kolon kanseri arasında bir ters orantı olduğunu belirlemiştir.

4) Kalsiyum Kan Basıncını Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Kalsiyumun, hipertansiyon üzerinde olumlu etkiler gösterdiğine dair çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur. Yüksek tansiyon, felç ve kalp krizine neden olan önemli bir rahatsızlıktır. Kalsiyum, potasyum ve lif ile birlikte alındığında damarları genişletir, kan basıncını düşürür ve damar çeperlerinde oluşan tahribatı minimuma indirir.

5) Kalsiyum Besinlerin Taşınmasına Yardımcı Olur

Besin maddelerinin hücre zarından geçişi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Yeterli kalsiyum alındığında besinler hücre zarından daha kolay geçerler, böylece hücrelerin ömrü uzar. Sağlıklı bir şekilde görevlerini yapmaya devam edebilirler.

6) Kalsiyum Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Kalsiyumun en az bilinen özelliklerinden biri de metabolizma hızını yükselterek daha çok kalori yakmanıza yardımcı olmasıdır. Kalsiyum yaktığınız kalori miktarını ciddi oranda artırır, bu yüzden diyetinize 1-2 bardak süt veya 1 büyük kase ev yapımı yoğurt eklemek akıllıca olacaktır çünkü süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynakları arasındadır.

7) Kalsiyum Diğer Kanser Türlerine Karşı Da Etkilidir

Kanser, son zamanların en büyük ölüm nedenlerinden biridir. Kalsiyumun yumurtalık, rahim, kolon ve meme kanserine karşı etkileri üzerinde yapılan çalışmalar, kanserli hücrelerin büyümesini engellediği veya yavaşlattığını göstermiştir. Kalsiyum almanın en doğal yolu olan süt ve süt ürünleri dışında tablet olarak da doktorunuzun önerisiyle kalsiyum desteği alabilirsiniz.

8) Kalsiyum Böbrek Taşı Oluşumu Riskini Azaltır

Kalsiyumun böbrek taşı oluşturduğuna dair yanlış bir kanı vardır. Aksine, günlük ihtiyacınız kadar kalsiyum almak sizi böbrek taşı oluşumuna karşı koruyacaktır.

9) Kalsiyum pH Düzeyini Dengeler

Yediğimiz abur cuburlar ve sağlıksız hazır yiyeceklerin oluşturduğu toksinler vücudun pH dengesini bozar. Bu durum kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Kalsiyum minerali, pH dengesini yeniden sağlar ve vücudun asitlik düzeyini düşürür.

Kalsiyum Kaynakları Nelerdir?

1) Süt

Süt en iyi kalsiyum kaynaklarından biridir. Doğaldır, sağlıklıdır ve her zaman kolayca süte erişebilirsiniz. Süt, kemik sağlığını ve boy uzamasını destekleyen harika bir içecektir.

2) Yoğurt

Fermente bir süt ürünüdür, Kalsiyum değeri süte çok yakındır. Fakat yoğurt, bağırsaklar ve genel sağlık açısından bakıldığında sütten çok daha sağlıklıdır.

3) Peynir

Peynir de yoğurt gibi yine sütten maya ile üretilen harika bir yiyecektir. Peynirin kalsiyum oranı da çok yüksektir. Eğer kolesterol probleminiz varsa az yağlı peynir veya lor peyniri tüketmeniz daha doğru olacaktır.

4) Koyu Yeşil Sebzeler

Koyu yeşil sebzelerin çoğunda (maydanoz gibi) kalsiyum oranı yüksektir. Eğer süt ürünlerine karşı alerjiniz varsa; ıspanak, brokoli, maydanoz gibi sebzeler çok iyi bir kalsiyum kaynağı olabilir.

Kalsiyumun Zararları

Kalsiyumun bilinen herhangi bir zararı olmamakla birlikte, aşırı kullanımı durumunda prostat kanserini tetikleyebileceği düşünülmektedir.

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum eksikliği, kemiklerin zayıflamasına, saçların dökülmesine, tansiyon, kolesterol ve kalp krizine kadar pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabilmektedir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için mutlaka her gün belli miktarı süt, yoğurt, peynir veya koyu yeşil yapraklı sebzeler aracılığıyla almalıyız.

Eğer yeteri kadar güneşlenmezsek D vitamini eksikliği de bu önemli mineralden yeteri kadar yararlanmamızı engelleyecektir. Sürekli evde kapalı kalmak yerine arada dışarı çıkarak bir hava almanın, güneş altında biraz yürümenin ya da koşmanın sağlığımız için sayısız faydası vardır.

SONUÇ: Bu yazımızda kalsiyum mineralinin sağlığımız için kritik faydalarından ve kalsiyum eksikliğinin neden olduğu sağlık risklerinden bahsettir. Kemik, diş ve kalp sağlığı için bu minerale ihtiyacımız var. Doğal olarak süt, yoğurt ve peynirde, yeşil sebzelerde bolca bulunur. Harici olarak hap şeklinde almanıza gerek yoktur.

Kaynaklar

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/minerals/calcium.html
  • http://www.sheknows.com/health-and-wellness/articles/822335/5-benefits-of-calcium
  • http://www.sheknows.com/health-and-wellness/articles/803962/alternative-choices-for-calcium-supplementation
  • http://sunflower-press.com/benefits-of-calcium/
  • http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/10-facts-about-calcium/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir