Kakao Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı

Kavrulmuş kakao çekirdeklerinin işlenmesiyle elde edilen kakao çekirdeği yağının çeşitli faydaları vardır. En çok cilde faydalı olan kakao çekirdeği yağının, sağlık için faydaları da bulunmaktadır.

Kakao çekirdeği yağının cilt için faydaları

1) Nemlendirici özelliktedir: Kakao çekirdeği yağının cilt içinen temel faydası, nemlendirici özellikte olmasıdır. Bol miktarda E vitamini içerir. Bu sayede cildi besler, nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır.

 2) Bazı yaralara ve cilt hastalıklarına iyi gelir: Kakao çekirdeği yağı, cilt üzerindeki yara, tahriş, sivilce ve deformasyonları iyileştirir, ağrısını keser. Düzenli olarak kullanıldığında kısa sürede etkisini gösterir. Çatlaklara iyi gelmektedir. Selülit veya çoğu bayanda hamilelik döneminde çatlakların oluşmasını önler. Çatlaklar oluşmadan kullanılmaya başlanması gerekir.

 3) Saçlar için faydalıdır: Kakao yağı, saçlar için çok faydadılıdr. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlara, kakao yağıyla hak ettiği bakım yapılır. Saçlar parlaklık, yumuşaklık ve dolgunluk kazanır. Saçların tahriş olmasını engeller. Saçlar için kakao yağı, bakım ürünlerinin içine katılarak kullanılabilir.

  4) Hassas ciltler için en iyi bakım yağıdır: Bazı ciltler oldukça hassastır ve her  durumda zarar görebilirler. Her bakım ürünü de hassas ciltlere uygulanmaz çünkü cildin yıpranmasına ve tahriş olmasına yol açabilirler. Kakao çekirdeği yağı, hassas ciltler için mükemmel bir bakım yağıdır. Cilde zarar vermeden en kaliteli bakımı yapmayı sağlar, tahrişleri önler. Sıcak veya soğuk havanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini önler. Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin zararlı etkisinden dolayı, hassas ciltelere en doğal şekilde kakao çekirdeği yağı ile bakım yapılabilir.

 5) Dudak bakımı için mucizevi etkileri vardır: Özellikle soğuk havalarda, dudaklarda kuruma ve çatlama görülür. Zaman zaman acı da veren dudak çatlakları, kakao çekirdeği yağı ile iyileştirilebilir. Ayrıca, her gün düzenli olarak kullanılırsa, çatlakların oluşması da önlenir.

  6) Bronzlaştırıcı etkiye sahiptir: Kakao çekirdeği yağının bronzlaştırcı etkisi vardır. Bu etkisinden dolayı, güneş kremlerinin içeriğine kakao çekirdeği yağı katılmakadır. Ancak, bronzlaştırıcı etkisinden dolayı direk cilde sürülerek güneşe çıkılmamalıdır. Çünkü, kakao çekirdeği yağının güneşten koruma özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle bronzlaşmak için daha çok, kakao çekirdeği yağının güneş kremleri ile birllikte kullanılması gerekmektedir. Ama güneşlenme sonrası cildin rahatlatılması ve yumuşaklık kazanması için kullanılabilir.

Saçlar ve cilt için çeşitli faydaları bulunan kakao çekirdeği yağının vücut sağlığı için de faydaları bulunmaktadır.

    Kakao çekirdeği yağının vücut sağlığı için faydaları

 1) Antioksidan deposudur: Kakao çekirdeği yağı gerek cilt gerekse sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan anitoksidandan bol miktarda içermektedir.

  2) Sakinleştirici ve dinlendirici özelliği vardır: Kakao çekirdeği yağı, rahatlatıcı özelliği sayesinde, özellikle uyku sorunu bulunanların derdine deva olmaktadır. Gece boyu huzurlu bir uyku uyumayı sağlar, çarpıntı ve sıkıntı gibi olumsuzlukları önler.

  3) İdrar söktürücü özelliktedir: Kakao çekirdeği yağının vücut için en önemli faydasıdır. Kakao yağı, idrar söktürücü özelliğiyle, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

  4) Böbrek hastalıklarından korunmada etkilidir: Çoğu böbrek hastalığının nedeni, böbrek iltihaplarıdır. Kakao çekirdeği yağı, böbrek iltihaplanmalarını dolayısıyla çeşitli böbrek hastalıklarını önlemektedir.

  5) Enerji verici özelliği bulunmaktadır: İçerdiği antioksidan ve vitaminler sayesinde kakao çekirdeği yağı, vücuda gerek duyduğu enerjiyi verir. Zinde ve hareketli bir vücut için, kakao çekirdeği yağının günlük olarak kullanılması gerekmektedir.

  6) İştah açıcı özelliği vardır: Kakao çekirdeği yağının sağlık için faydalarından birisi de, iştahsızlık sorunu yaşayanların sıkıntısını gidermesidir. İştah açıcı özelliği bulunduğundan, gereken şekillerde kullanıldığında, yeme bozuklukları düzene sokulmaktadır.

  7) Sindirim için faydalıdır: Kakao çekirdeği yağı, sindirim sistemi için faydalı etkilerine bağlı olarak, hazımsızlık sorununu önlemektedir. Metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim problemleri oluşmasını engeller.

  8) Emziren kadınlar için faydalıdır: Emziren annelerin doğumdan sonra ilk zamanlarda yaşadığı sorunlardan birisi göğüs uçlarında oluşan yaralardır. Kakao çekirdeği yağı, göğüs uçlarındaki yaralar için, doğal ve zararsız bir tedavi edicidir.

  Kakao çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

  Kakao çekirdeği yağı, oldukça yoğun kıvamlıdır. Hatta, elde edildiği ilk anda katı şekildedir. Isı yükseldikçe erimektedir. Çoğu zaman kullanmak için biraz eritmek de gerekebilir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu nedenle cilt ve vücut için çok sayıda faydası vardır. Etkisini gösterebilmesi ve faydalarından yararlanılabilmesi için, kullanımına dikkat edilmelidir.

  Kakao çekirdeği yağı, harici kullanıma uygun bir yağdır. Yoğun kıvamda bir yağ olduğu için, hafifletilerek kullanılmalıdır. Cilt yanıkları, tahrişleri ve yaraları ile dudak bakımı için, doğrudan gereken bölgeye sürülerek uygulanır. Bronzlaştırıcı etkisinden faydalanmak için, güneş kremleriyle birlikte kullanıma uygundur. Cilt için, biraz eritilerek maske şeklinde uygulanabilir. Kakao çekirdeği yağının kullanım amacı ne olursa olsun etkisini gösterbilmesi için her gün kullanılması gerekmektedir.

Kakao çekirdeği yağı, faydalarından dolayı doğrudan kullanılabilen tedavi edici ve doğal bir yağdır. Bu faydalı etkilerinden dolayı, günümüzde kullandığımız cilt kremleri ve güneş kremleri başta olmak üzere birçok kozmetik ürününün içinde kakao çekirdeği yağı bulunmaktadır. Yine de en doğru kullanım şekli doğal ve katkısız halidir.

Kakao çekirdeği yağı, çok faydalı bir yağ olsa da, yine de gerektiği kadar kullanılmalıdır. Aşırı kullanımı bazı olumsuz etkilere sebep olabilir. İştah açıcı özelliğinden dolayı, kilo alımı ortaya çıkabilir. Bazı bünyelerde de alerjik özellikler gösterebilir. Bu durumda, kakao çekirdeği yağı kullanımının bırakılması gerekmektedir. Kakao çekirdeği yağının, olumlu etkilerinden faydalanabilmek için, her gün bir defa kullanımı yeterli olacaktır.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir