Kajunun Faydaları

Kaju, çok sevilen ve sıklıkla tüketilen kuruyemişlerden birisidir. Anavatanı Hindistan olan kaju fıstığı, sınırlı iklim tipinde üretilmesinden dolayı fiyatı diğer fıstık çeşitlerine oranla daha pahalıdır.

Fasulyeye benzer şekliyle de diğer kuruyemişlerden ayrılan kajunun, içerdiği vitaminler dolayısıyla insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Kaju fıstığı, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri açısından zengindir ve vücudun her bir organı için ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır.

Kajunun Faydaları Nelerdir?

1-Kalp sağlığı için faydalıdır: Kajunun en önemli faydası, kalp sağlığını koruması ve hayati risk taşıyan ani kalp rahatsızlıklarını önlemesidir. Bunun nedeni ise, kaju fıstığının içerdiği yağ oranının oldukça düşük, besin değerinin ise yüksek olmasıdır. Bilindiği üzere, yağlı kuruyemiş ve besinler, damar tıkanıklığına yol açtığı için kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Ancak kaju, yağ açısından fakir olmasına karşılık vitaminler açısından zengindir. Bu özelliği ile, kalp ve damar hastalıklarına karşı kalkan gibi vücudu korumaktadır.

2-Kanseri önlemektedir: Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan kanser, farklı türleriyle etki alanını giderek genişletmektedir. Değişik türleriyle, genç yaşlı her yaştan ve cinsiyetten kişide görülebilme riski bulunan kansere karşı önlem almak için kaju, tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerde hasar oluşmasını engelleyen flavonoidlerden bol miktarda içermektedir. Flavonoidlerin ayrıca iltihabı azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Kaju, kanserin en büyük düşmanı olan bakır vitamini açısından da zengindir. Her gün bir avuç tüketildiği takdirde, tüm bu faydalı özellikleri sayesinde çeşitli kanser türlerinin oluşumunu engellemektedir.

3-Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir: Başlı başına hayati risk taşıyan bir hastalık olan yüksek tansiyon, dikkat edilmediği takdirde ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir. Tansiyonun dengede tutularak sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi, beslenmeyle yakından ilişkilidir. Kaju, içerdiği magnezyum sayesinde kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu düşürerek dengede tutulmasını sağlar.

4-Kemik sağlığı için faydalıdır: Kemik sağlınının korunabilmesi için en gerekli vitaminler magnezyum ve kalsiyumdur. Kaju, bu iki vitaminden de bol miktarda içermektedir. Kemik gelişimi için özellikle çocukların kaju tüketmesi, doktorlar tarafından önerilmektedir. Her gün yeterli miktarda(bir avuç kadar) tüketilirse, ilerleyen yaşlarda daha çok bayanlarda sıklıkla karşılaşılan kemik hastalıkları önlenmiş olur.

4-Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır: Vücut metabolizmasının düzenli olarak işlemesinde her birinin ayrı bir görevi bulunan organlar için gereken vitamin ihtiyacını karşılayan kaju, doğal olarak sindirim sistemi için de faydalıdır. İçerdiği faydalı asitler sayesinde hazmı kolaylaştırır, sindirim sitemini rahatlatır.

5-Beyin sağlığına iyi gelir: Kajunun faydaları arasında, beyin sağlığını koruması da vardır. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için gerekli olan bakır elementinden içermektedir. Bu sayede, beyindeki oksijen seviyesini arttırmakta ve görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlamaktadır. Ayrıca, ruh sağlığını korur, psikolojik bozuklukları önler.

6-Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir: Antioksidan içeriği sayesinde vücut direncini arttırarak yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Yatıştırıcı etkisi sayesinde uyku düzenine de yardımcı olur.

7-Şeker hastalığının ilerlemesini önler: Şeker hastalığı, herkeste görülebilecek bir hastalıktır ve tehlikesi beslenme düzenine bağlıdır. Kaju, kandaki şeker seviyesini dengelemesiyle, şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği kuruyemişlerden birisidir.

8-Enfeksiyonlara karşı korur: Kajunun insan sağlığı için bir diğer faydası da, bağıkşıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudu korumasıdır. Hastalıkların temelinde genelde, bağışıklık sisteminin zayıf olması yatmaktadır. Kaju, başta C vitamini ve antioksidan olmak üzere içerdiği vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İltihabı önleyici etkisi de bulunmakta ve kış hastalıkları dahil çeşitli enfeksiyonel hastalıkların oluşumunu engellemektedir.

9-Cilt sağlığı için faydalıdır: Sağlıklı bir cilt için en gerekli vitamin E vitaminidir. Kaju, E vitamini açısından zengindir. Cilt için faydalarını gösterebilmesi için, düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Kajunun cilt için faydalarının başında nemlendirici özelliği gelmektedir. Gözenekleri açıcı etkisi bulunmakta, cildin temizlenmesine ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Onun haricinde kaju yağı, siyah nokta, sivilce ve akne gibi cilt lekelerinin doğal yollarla tedavisinde etkilidir. Sadece cilt güzelliği değil, mantar ve enfeksiyonlar gibi cilt hastalıklarını da tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

10-Saç sağlığını korumaktadır: Sağlıklı saçlara sahip olmak bayan erkek herkesin hayalidir. Kaju yağı, saç sağlığının korunması için güvenle kullanılabilecek doğal bir bakım ürünüdür. Saç derisini besler, kepek sorunun giderir, saç tellerini güçlendirerek, kırılma ve dökülme gibi olumsuz durumları önler. Saçlara parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır.

11-Ağız ve diş sağlığının korunmasında mucizevi etkileri vardır: Kaju, içerdiği güçlü vitaminler sayesinde diş ve diş eti hastalıklarını önlemektedir. Diş sağlığı için gerekli olan magnezyum içeriği ile, diş apsesi, çürümesi ve enfeksiyonel çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

12-Kilo verdirici özelliği vardır: Kaju, diğer kuruyemişlerin aksine, kilo verdirici özelliğe sahiptir. Bu durumun en önemli sebebi, içerdiği yağ oranının düşük olmasıdır. Metabolizmayı çalıştırıcı ve sindirim sistemini düzenleyici etkisiyle toksin attırması ise, kilo verdirmesinde bir diğer etkendir.

Kaju, insan sağlığına olan faydalarından dolayı, her yaştan insanın güvenle tüketebileceği bir besindir. Ancak, sağlıklı bir yaşam sürmek adına beklenen etkiyi gösterebilmesi için, tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi takdirde bazı yan etkiler gösterebilir. Sağlıklı bir yaşamın anahtarı sağlıklı beslenmektir. Kaju, günlük vitamin ihtiyacının karşılanabilmesi için sağlıklı ve gerekli gıdalar grubunda yer alan besinlerden birisidir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir