Kahve İçmenin Sağlığımız İçin 12 Faydası

Ülkemizde sevilerek tüketilen, özel tadı ve aromasıyla baş tacı ettiğimiz kahve, biz daha çok keyif için tüketsek bile, çok sağlıklı bir içecektir. Çünkü kahve çok sayıda antioksidan ve faydalı bileşen ile yüklüdür. Yapılan çalışmalar kahvenin bazı kronik hastalıkları önlemede tahmin edilenden çok daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

1) Kahve Yorgunluğunuzu Alır ve Enerji Verir ve Beyin Fonksiyonlarınızı İyileştirir

Kahve, yorgunluk hissinizi bastırır, kendinizi bomba gibi hissetmenizi sağlar. Bunun nedeni elbette içerdiği yüksek orandaki kafeindir. Kafein masum bir uyarıcıdır ve bir miktar çayda da bulunur.

Kafein kana karışır ve beyine ulaştırılır. Beyinde adenozin adlı maddeyi bloke eder böylece norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı hızla artar ve beyin hücrelerinin daha hızlı ve etkili bir şekilde çalışması sağlanır.

Ayrıca insanlar üzerinde yapılan pek çok kontrollü deneyde, kahvenin hafıza, ihtiyatlı davranma, düşünme, hesaplama gibi temel beyin fonksiyonlarını geliştirdiği gösterilmiştir.

Sonuç olarak kahvenin içerdiği kafein, uyarıcı etkisi sayesinde beyin fonksiyonlarını artırır, hafızayı güçlendirir ve sinirleri yatıştırır.

2) Kahve Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kahvenin içinde bulunan kafein, metabolizmayı hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanan nadir doğal maddelerden biridir. Çeşitli araştırmalar kafeinin metabolizma hızını, kişinin boy kilo endeksine de bağlı olarak %4 – 10 arasında artırabileceğini ortaya koymuştur.

Kafein, aşırı kilolu kişilerde ortalama %10 daha fazla yağ yakılmasını sağlarken bu oran uzun süre kafein alınmasıyla birlikte bir miktar düşebilmektedir.

Sonuç olarak kahve içerdiği yoğun kafein ile metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını kolaylaştırır ve diyetinizden alacağınız verimi artırır. Eğer hızlı ve sağlıklı zayıflamak istiyorsanız mutlaka kahveyi diyetinize ekleyin.

3) Kahve Fiziksel Performansı Artırır

Kahvenin içerdiği kafein hücreleri uyarır ve yağ yakımını artırır bunu zaten biliyorsunuz.  Ancak kafein bunu yaparken aynı zamanda kandaki Adrenalin düzeyini de önemli ölçüde artırır. Bilmeyenler için açıklayalım, Adrenalin vücudu yoğun bir fiziksel aktiviteye hazırlayan hormondur.. Solunumu hızlandırır, yağ yakımını başlatır ve nabzı yükseltir.

Adrenalini, ateşleyici hormon olarak düşünebilirsiniz.

Kafein, yağ hücrelerinin depoladıkları yağları parçalamasını sağlar ve bunlar serbest yağ asitlerine dönüşerek kana karışır. Yağ asitleri hücreler için yakıt olarak kullanılır. (Hücresel solunumda en çok enerjiyi yağ asitlerinin verdiğini göz önünde bulundurun.)

Tüm bu etkileri göz önüne aldığımızda, kafeinin fiziksel performansı ortalama % 11-12 oranında artırabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu nedenle spor salonuna gitmeden yaklaşık yarım saat önce bir fincan kahve içerek hem kendinizi yoğun spor aktivitesine hazır hale getirin, hem de bol köpüklü bir kahvenin tadını çıkarın.

Sonuç olarak kafein adrenalin salgılanmasını artırarak hücrelerdeki yağların yıkımına neden olur ve atletik performansı artırır.

4) Kahvenin Besin Değerleri

Kahve basit bir içecek değil. Eğer koyu kahverengi sıradan bir içecek olduğunu sanıyorsanız aşağıdaki değerlere bir göz atın.

Tek bir fincan kahvenin besin değerleri

  • Riboflavin (B2 Vitamini): Günlük ihtyacınızın % 11’i.
  • Pantotenik Asit (B5 vitamini): Günlük ihtyacınızın  % 6’ sı.
  • Manganez ve Potasyum: Günlük ihtyacınızın % 3’ü.
  • Magnezyum ve Niasin (B3): Günlük ihtyacınızın % 2’si.

Bu değerler sadece bir fincan kahve için. Eğer günde 2-3 fincan kahve içerseniz ve bunu bir hafta boyunca sürdürürseniz bu değerlerin katlandığını göreceksiniz.

5) Kahve Tip II Diyabet Riskinizi Azaltır

Tip 2 diyabet şu anda dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen büyük bir sağlık sorunu. İnsülin direnci bağlamında yüksek kan şekeri veya insülin salgılama yetersizliği ile ortaya çıkan Tip II Diyabet düzenli olarak kahve tüketenlerde daha az görülüyor.

Araştırmalarda sık ve düzenli kahve içenlerde Tip II Diyabet geliştirme riskinin yaklaşık %25 ile 50 arasında azaldığını, hatta bir çalışmada bu düşüş oranının %67 leri bulduğu gösterilmiştir.

Toplam 457.922 kişi ile yapılan 18 araştırmadan elde edilen verilere bakıldığında, günlük bir fincan kahve içmek, tip 2 diyabet geliştirme riskini % 7 oranında azaltıyor.

Sonuç: Kahve Tip II Diyabete karşı etkili bir içecektir, bol miktarda şekersiz kahve tüketerek kendinizi bu hastalıktan koruyabilirsiniz.

6) Kahve Alzheimer’a Karşı Koruyucudur

Alzheimer hastalığı, dünyanın en yaygın nörodejeneratif hastalığıdır. Bu hastalık genellikle 65 yaşın üzerindeki yaşlı insanların yakalandığı bir rahatsızlıktır. Ne yazık ki, Alzheimer için henüz bilinen bir tedavi yoktur.

Bununla birlikte, hastalığın başta ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Sağlıklı beslenme ve egzersiz zaten tahmin edebileceğiniz iki önlem ancak kahve içmek pek bilinmeyen ve inanılmaz derecede etkili bir başka önlemdir.

Çeşitli araştırmalar, kahve tiryakilerinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin % 65’e varan oranlarda daha az olduğunu göstermektedir ki bu müthiş bir orandır.

Sonuç olarak kahve, Alzheimer dahil pek çok sinir sistemi hastalığına karşı koruyucu etkiler göstermektedir.

7) Kafein, Parkinson Hastalığı Riskini Azaltır

Parkinson hastalığı Alzheimer hastalığının hemen ardından ikinci sırada görülen nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu hastalığa, beyinde dopamin maddesini üreten nöronların ölümü neden olmaktadır.

Alzheimer hastalığı gibi, bilinen bir tedavisi henüz yoktur. Fakat basit tedbirlerle Parkinson da önlenebilecek bir hastalıktır.

Kahve içenlerin parkinson’a yakalanma riskinin %30 – 60 daha düşük olduğu bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni ise kahvede bulunan kafeindir.

8) Kahve Karaciğeri Koruyucu Etkilere Sahiptir

Karaciğer, vücutta yüzlerce önemli fonksiyonu yerine getiren inanılmaz bir organdır.Karaciğer yağlanması ve hepatit gibi hastalıklar siroza da yol açabilen ciddi karaciğer hasarına neden olabilir.

Günde 3-4 fincan kahve içenlerin siroza yakalanma riskinin %65 – 70 daha az olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak kahve tiryakilerinde siroz görülme olasılığı düşüktür.

9) Kahve Depresyonla Mücadelede Eder

Depresyon, önemli ölçüde yaşam kalitesinin düşmesine neden olan ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmada günde en az 4 bardak kahve içen kadınların depresyon geçirme riskinin %20 daha az olduğu görülmüştür. Bir başka çalışmada aynı miktarda kahve içenlerin %53 daha az intihara meyilli olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak kahve depresyon geliştirme riskini önemli ölçüde azaltır.

10) Kahve Kanserden Korur

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi ile ortaya çıkar.

Kahve, karaciğer kanseri ve bağırsak kanseri başta olmak üzere kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Bağırsak kanseri dünya genelinde dördüncü sırada, karaciğer kanseri ise üçüncü sırada gelen kanserden ölüm sebepleri arasındadır.

Araştırmalar kahve içenlerin karaciğer kanserine yakalanma riskinin %40 daha az olduğunu göstermektedir. Ayrıca 489.706 kişi üzerinde yapılan bir başka araştırmada günde 4-5 bardak kahve içenlerde bağırsak kanseri riskinin % 15 daha az olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak, karaciğer ve kolon kanserinden korunmak için düzenli olarak kahve içmenin ciddi faydası vardır.

11) Kahve Dolaşım Sistemine İyi Gelir, Felç Riskini Azaltır

Genelde kafeinin tansiyonu artırdığı ve hipertansiyon hastalığına neden olduğu düşünülmektedir. Kafeinin tansiyon üzerindeki etkisi çok düşüktür (ancak 3-4 mm Hg) ayrıca düzenli kahve içenlerde bu küçük etki de görülmez.

Ancak bazı insanlarda bu küçük etki düzenli kahve içilse bile devam edebilir, bu nedenle eğer tansiyon hastasıysanız etkisi çok az bile olsa kahve içme konusunu doktorunuza danışmanızda fayda var.

Kahvenin kalp krizi riskini artırdığına yönelik söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine , kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada düzenli kahve tüketiminin kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde azalttığı ortaya koyulmuştur.

12) Kahve Ömrünüzü Uzatabilir

Kahve içenlerinin birçok hastalığa yakalanma ihtimali daha düşük olduğu için, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca, kahve tiryakileri ölüm riskinin daha düşük olduğunu gösteren birçok gözlemsel çalışma vardır. 18 – 24 yıllık bir süreyi kapsayan geniş çaplı bir araştırmada düzenli olarak kahve içen erkeklerin ölüm riskinin %20, kadınların ise % 26 daha az olduğu bulunmuştur.

Bir başka çalışmada, 20 yıllık bir inceleme sonucunda kahve içen Tip II Diyabet hastalarında %30 daha az ölüm riski olduğu belirlenmiştir.

SONUÇ: Kahve diyabetten, karaciğer yağlanmasına kadar pek çok kronik hastalığa yakalanma riskini azaltır. Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklardan korur.

Kaynak:

  • https://authoritynutrition.com/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir