Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Ülkemizde çokça yetişen ve oldukça yüksek kalorili bir kuruyemiş olmasına rağmen çok sevilen kabak çekirdeğinin yağının, sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

Anadolu coğrafyasının çok farklı bölgelerinde yetişen kabak çekirdeği, tüketimi en ideal kuruyemişlerden birisidir. Kabak çekirdeğinin belirli işlemler geçirmesi ve işlenmesiyle ortaya çıkan bu yağ, günümüzde en çok sağlık ve kozmetik gibi alanlarda kullanılıyor.

İçeriğindeki omega 3, omega 6, A vitamini, B vitamini ve E vitamini sayesinde sayısız rahatsızlığa karşı yararı olan kabak çekirdeği yağı, hastalıklara karşı adeta kalkan niteliğinde.

Daha dinç ve zinde bir beden için harika bir doğal ilaç olan kabak çekirdeği yağı, aynı zamanda gençlik iksiridir.

Zengin içeriği sayesinde oldukça önemli bir bitkisel ilaç olan bu yağ, çinko ve selenyum açısından da zengindir. Selenyum ve çinkonun en çok saç ve cilde iyi geldiği kanıtlanmış durumda.

Ayrıca, idrar zorlanması ve prostata iyi gelmesi de, kabak çekirdeği yağının insan sağlına faydaları arasındadır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI

BAĞIRSAK SAĞLIĞINA ETKİSİ

Bağırsakta oluşan kurtları ve mikropları dışarı atmasıyla bilinen kabak çekirdeği yağı, bağırsak kanserine iyi gelmesiyle beraber, hazımsızlık gibi problemleri de ortadan kaldırır.

Bağırsaktaki tenyaların varlığı, kilo almayı engelleyeceği gibi kişinin hızla kilo vermesine de neden olacaktır.

Bu yüzden çok dikkat edilmesi gereken bir konudur ve acilen tedavi için kabak çekirdeği yağı tüketilmeye başlanmalıdır. Tenyaların düşmesi için, düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen doğal yağlardan birisidir.

Hekimler tarafından da önerilen kabak çekirdeği yağının, su ile veya zeytin yağı ile karıştırılarak, sabahları aç karnına tüketilmesi önerilir.

KEMİK SAĞLIĞINA ETKİSİ

Kabak çekirdeği yağının istikrarlı kullanımı ile içerisinde fosfor bulundurması sayesinde kemik erimesini durdurabilir. Erken kullanılmaya başlandığı takdirde olası bir kemik erimesi rahatsızlığını engellemesi de, kabak çekirdeği yağının sağlığa faydaları arasındadır.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI İÇİN KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI

İçeriğinde bulunan arginin ve amino asit sayesinde, damarlarda oluşan ereksiyon riskini en aza indirir ve damarları esnetir. Bu sayede, kalp daha sağlıklı bir şekilde kan pompalamaya devam edeceğinden, damar tıkanıklığı sonucu geçirilen kalp krizi riski yarı yarıya düşecektir.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI…

İçerisinde bolca bulunan çinko sayesinde, saç dökülmesinin çok azalacağı kanıtlanmış durumda. Tabii ki bunun için düzenli kullanım gerekmektedir.

24 hafta boyunca süren bir süreçte, saç dökülmesinin normalin çok altına düştüğü gözlemlenmiştir.

BÖBREKLER VE KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Kabak çekirdeği yağı; böbreklerde, böbrek taşı oluşumu önleyen bileşiklerin sayısını arttırarak böbrek taşı oluşma riskini neredeyse sıfıra indirir.

İDRAR YOLLARI HASTALIĞI

Kabak çekirdeği yağı, idrar yolları hastalıklarına iyi gelen ve boşaltım sistemini düzenleyen yapısıyla biliniyor.

Bilimsel makalelere konu olduğu farklı bir konu ise; idrar yolları enfeksiyonlarını tedavi edici özelliği.

PROSTAT

Kabak çekirdeği yağı, prostat sağlığını korumasının yanı sıra prostat kanserine yakalanma riskini de ortadan kaldıran doğal bir yöntemdir.

Prostat büyümesini önlemesi de, kabak çekirdeği yağının faydaları arasında.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Şeker hastalığına iyi gelmesiyle bilinen karaciğer yağı, kan şekerini dengeler. Hem tedavi edici özelliği, hem de koruyucu özelliği bulunur.

MENOPOZ

Menopoz döneminin başlamasıyla birlikte, kadınlarda bazı değişiklikler meydana gelir. Hem psikolojik, hem de hormonsal olan bu değişimlerin semptomlarını hafifletir.

Baş dönmesi, mide bulantısı ve ateş basması gibi etkileri en aza indirger ve bu dönemin daha rahat atlatılmasını sağlar.

KAN BASINCINI DÜZENLER

Yüksek kan basıncını olması gereken seviyeye getirmek için, kabak çekirdeği yağı kullanılabilir bir yöntemdir.

Yüksek kan basıncı damarlara ve kalbe zarar vereceğinden, kalp krizi riskini düşürür ve daha sağlıklı bir damar dokusu oluşmasına olanak verir.

Ancak tansiyon düşürücü ilaçlar tüketen insanlar bu yağı kullanırken daha temkinli olmalıdır. İlacın ardından veya öncesinde kabak çekirdeği yağının kullanılması, tansiyonu çok düşürebilir.

Bu durum oldukça tehlikeli bir durumdur ve böyle bir durum söz konusu ise; tansiyon çok fazla düşmediyse bile acilen doktora başvurmak gerekir.

Bunun yanı sıra, hamilelerin ve süt veren annelerin kabak çekirdeği yağını doktor tavsiyesi üzerine kullanması daha doğru olacaktır.

KARACİĞER

Kabak çekirdeği yağı, içeriğindeki maddeler sayesinde karaciğerdeki yağlanmayı önleyici ve enzim bozukluklarını onarıcı etkiye sahiptir.

Düzenli olarak her sabah, aç karnına yarım bardak suya, bir tatlı kaşığı eklenerek tüketilmesi durumunda karaciğer rahatsızlıklarını önleyecek ve tedavi edecektir.

HAFIZA GÜÇLENDİRİCİ

İçeriğindeki omega 6 sayesinde, beyin fonksiyonlarını düzenler ve hafızayı güçlendirir, ayrıca kabak çekirdeği yağı; demans hastalığını geciktirici özelliktedir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ DİĞER FAYDALARI

  • Güneş lekelerini ve sivilce izlerini geçirir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde aktif rol oynar.
  • Depresyon ve kronik stres gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.
  • Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar ve kanı temizler.
  • Mide bulantılarına karşı oldukça etikili doğal bir ilaçtır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI NASIL KULLANILIR?

Ağız yoluyla, direkt tüketilmek istenirse, zeytin yağına karıştırılarak içilebilir. Ölçekler her iki yağ içinde birer tatlı kaşığıdır. Aynı zamanda yarım bardak su ile karıştırılarak da içilebilir.

Göz ve çevresindeki yaşlanma etkilerini gidermek için ve daha genç bir cilde kavuşmak için kullanıldığında ise; mısır unu ile karıştırılıp merhem kıvamına geldikten sonra masaj yapılarak uygulanabilir.

Yemeklere veya salataya eklenerek de tüketilebilir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir