Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba yağının saç , cilt ve güzellik için olduğu kadar sağlık için de çok sayıda faydası mevcuttur. Kısaca bu yağdan ve nasıl elde edildiğinden bahsettikten sonra, jojoba yağının saç için faydaları, jojoba yağının cilt ve güzellik faydaları şeklinde farklı başlıklar altında inceleyeceğiz.

Jojoba yağı, jojoba (ho – ho – ba diye okunur) adlı bir meyveden elde edilmektedir. Ülkemizde yetişmez, Meksika, Kuzey Kaliforniya ve Arizona’da yetişen bu meyveden elde edilen kremanın işlenmesi sonucunda yağı elde edilmektedir.

Bu harika yağı daha değerli hala getirmek için susam yağı, zeytinyağı veya diğer sağlıklı yağlarla karıştırmak mümkündür.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Özellikle saç ve cilt nemlendiricisi olarak kullanılmaktadır fakat faydaları bununla sınırlı değildir.

A) Jojoba Yağının Cilt İçin Faydaları

1) Jojoba Yağı Harika Bir Cilt Nemlendiricisidir

Jojoba yağı cildinizi yumuşacık yapar. Cildin nem tutma kapasitesinden sorumlu olan seramitlerin ana maddesini bulunudurur. Deri tarafından hızla emilir ve herhangi bir yağ kalıntısı da bırakmaz. Bu mucizevi yağ, nem kaybına karşı çok güçlü bir bariyer oluşturmanın yanında alerjenlere ve toz kirliliğine karşı da yardımcı olur.

2) Jojoba Yağı Cilt Bozukluklarına Karşı Etkilidir

Cildinizde tahriş, egzama veya mantar gibi sorunlar varsa veya sık sık sivilce çıkmasından şikayet ediyorsanız bu harika yağ tam size göre. Jojoba yağının cilt ve sivilceler, akneler için kullanımı çok kolaydır. Bir miktar pamuk veya peçeteye bu yağı bandırıp ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

3) Jojoba Yağı Akne ve Sivilcelerin Tedavisinde Çok Etkilidir

Bu harika yağ tıkalı gözenekleri açar, sebum salgısını artırır ve cildi dezenfekte ederek mikroplardan arındırır. Eğer sivilcelerden muzdaripseniz akne ve sivilceler için jojoba yağı sürebilirsiniz. Sivilceler genellikle gözeneklerin tıkanması ve iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır, jojoba yağı bu gözeneklerdeki siyah noktaların tamamen açar, yeni ferahlamış ve hava alan bir cilde kavuşursunuz.

4) Makyaj Temizleyici Olarak Kullanabilirsiniz

Jojoba yağını makyajınızı temizlemek için güvenle kullanabilirsiniz, çok iyi bir çözücüdür. Etkisini kısa sürede gösterir.

5) Vücut Losyonu Olarak Kullanabilirsiniz

Jojoba yağını sadece yüz bölgesi için değil, komple vücut için kullanabilirsiniz. Tüm vücudunuzu nemlendirip arındırır ışıl ışıl bir cildiniz olur.

6) Çatlamış Topuklar İçin Kullanılabilir

Çatlayan topukların yumuşaılması için bir miktar jojoba yağını alıp losyon ve yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz. 1 Saat kadar beklediğinde tamamen emilir ve etkisini gösterir.

7) Güneş Yanıklarına Karşı Jojoba Yağı Kullanılabilir

E ve B vitamini kompleksleri bakımından zengin olan Jojoba yağını tüm vücudunuz için kullanabileceğinizi söylemiştik. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yapmanız gereken bir miktar yağı güneş kremi niyetine vücudunuza sürmektir. Ayrıca, eğer yanık oluşmuşsa bu bölgenin hızla toparlanması için de kullanılabilir.

8) Traşın Neden Olduğu Tahrişi Yok Eder

Erkekler için traş olmak neredeyse bir kabusa dönebilmektedir. Kesikler, yanmalar, kaşıntılar.. Bunları yaşamamak için traş olmadan önce ve sonra yarım çay kaşığı kadar jojoba yağını cildinize güzelce yedirmelisiniz. Bu uygulama harika hissettirecektir.

9) Jojoba Yağı Dudaklarınızı Yumuşatır

Dudaklarımız zamanla nemini kaybedip çatlayabilir. Jojoba yağı bu konuda da imdadımıza yetişmektedir. Harika bir nemlendirici ve müthiş bir dudak koruyucudur.

Dudaklar İçin Nemlendirici Maske Tarifi

  • İki çay kaşığı balmumu
  • İki çay kaşığı jojoba yağı
  • 3-4 damla gül yağı veya lavanta yağı (ya da başka hoş kokulu yağ)

Balmumunu bir cezvede eritin ve üzerine jojoba yağı ile 3-4 damla diğer yağı ilave edip iyice karıştırın. Buzdolabında bu karışımın soğumasını bekledikten sonra, karışımı dudaklarınıza uygulayıp 30 dk emilmesi için bekletin. Uygulamayı 2-3 günde bir yapabilirsiniz. Dudaklarınızın çatlamasını beklemeden uygulamanızda fayda var (koruyucu olarak)

10) Göz altı Morluklarından Kurtulmak İçin Jojoba Yağı

Panda gibi gözlerinizin altında oluşan torbalardan kurtulmak ve göz altı şişkinliklerinizi almak mı istiyorsunuz? Bir çok bilimsel araştırma gözaltı morluklarının yok edilmesi için Jojoba yağının çok etkili olduğunu göstermektedir. Bir çay kaşığı kadarını biraz papatya yağı ile karıştırırarak söz konusu bölgeye uygulayın ve sonucu kendiniz görün..

11) Jojoba Yağı Gebelik İzlerini Tamamen Yok Edebilir

Hamilelik sonrası kaçınılmaz olarak bir takım izler olacaktır, bu izlerden kurtulmanın yollarından biri de Jojoba yağıdır. Sadece izlerin görüldüğü bölgeye günlük olarak uygulayıp masaj yapın, bu uygulama hem cildin sıkılaşmasına hem de izlerin yok olmasına yardımcı olur.

B) Jojoba Yağının Saçlarınız İçin Faydaları

12) Jojoba Yağı Saçları Güçlendirir

Saçlarımız zamanla yıpranabilir.. Boya, röfle ve fön saçları zayıflatır zamanla kırılmalara ve kopmalara neden olabilir. Jojoba yağı saçları güçlendirir, temizleyip arındırır saç köklerine nüfuz ederek saçı dipten uca besler.

13) Saç Derisini Temizler

Antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde, saç derisini tamamen temizler ve arındırır. Jojoba yağı saçları kökten uca besler, saç dökülmesi riskini azaltır. Jojoba yağı, yapışkan oluşunun yanısıra havadaki partiküllerin saçlardan uzaklaşmasını sağlayan mükemmel toprak çözündürücü ajanlara sahiptir. Keratoplastik etkisi saçları parlak yapar ve doğal rengini ortaya çıkarır.

14) Jojoba Yağı Saçları Parlatır

Jojoba yağı serum olarak mükemmel bir şekilde çalışır ve saça sağlıklı bir parlaklık kazandırır.Bu doğal yağ, saç kütiküllerini düzleştirir ve kuru, kıvırcık ve mat görünümlü saçları etkiler. Saç gövdelerinde doğal nemi korur. Ayrıca, kirleticiler ve kimyasallardan kaynaklanan hasarı en aza indirerek saçlara parlaklık kazandırır.

15) Jojoba Yağı Saçların Hızla Büyümesini ve Uzamasını Sağlar

Saç ekimi için jojoba yağı kullanmak, ekstra güçlendirme sağlamak için mükemmel bir yoldur.Saçlarımız nemi korumak için yağ veya sebum salgılar. Çoğu zaman aşırı sebum salgılanması kıl foliküllerini bloke eder. Bu durum da saç dökülmesine ve saçların kırılmasına yol açar. Tıkanmış folliküller nedeniyle saç büyüme oranı da olumsuz etkilenir.

Jojoba yağı tıkanmış saç köklerinin neden olduğu saç dökülmesini ve inceltmeyi engellemektedir. Bu blokajları çözer ve temizler ve saç büyümesine neden olan yeni saç hücrelerinin gelişimini teşvik eder.

Saç büyümesini teşvik etmek için şampuanlamadan önce saçınıza sıcak yağ tedavisi vermek için jojoba yağı da kullanabilirsiniz. Kafa derisine masaj yapmak için jojoba yağı kullanmak, saç köklerinin hızla büyümesini sağlayan kan dolaşımını geliştirir .

Ayrıca, jojoba yağı saçların doğal rengini uzun süre korumasına yardımcı olmaktadır, yani saçlarınızın çok daha geç beyazlamasına yardımcı olur.

  • Kaynak:http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-jojoba-oil-for-skin-and-hair/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir