İyot İçeren Yiyecekler

İyot, sağlıklı yaşamak için gerekli minerallerden birisidir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için yeterli miktarlarda iyot alması gerekmektedir. İyot eksikliği, başta guatr olmak üzere, çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

İyot deyince akla ilk olarak, iyotlu tuzlar gelmektedir. Her ne kadar vücudun iyota ihtiyacı olsa da, aşırı tuz tüketimi,sağlık için oldukça zararlıdır. Bu nedenle, iyotlu tuzdan daha çok, iyotlu yiyecekleri tüketmek, sağlık için doğru bir seçim olacaktır.

İyot İçeren Besinler Nelerdir?

1) İyotlu tuz: Son zamanlarda, iyot eksikliğine bağlı olarak çeşitli hastalıkların görülme sıklığı artmıştır. Bu nedenle, piyasada satılan tuzların çoğu, iyotlu olarak satılmaya başlanmıştır. Gerek salata gerekse yemeklerde kullanılan tuzun iyotlu tuz olarak seçilmesi, günlük ihtiyaç duyulan iyot miktarını karşılamaya yetecektir. Tuzun zararlı etkilerinden dolayı tüketimine dikkat edilmelidir.

2) Süt ve süt ürünleri: Süt ürünleri, iyot açısından zengindir. Öyle ki, bir bardak süt ya da bir kase yoğurt, vücudun bir günde iihtiyaç duyduğu iyotun yarısından fazlasını karşılamaktadır. Özellikle, günlük sütten evde yapılan yoğurtlar, iyot alımının en sağlıklı şeklidir.

3) Balık: Omega 3 kaynağı olarak biline ve beyin gelişiminden kalp sağlığına kadar birçok faydası bulunan balık, iyot açısından da zengindir. Mezgit ve karides başta olmak üzere, tüm balık çeşitleri, günlük iyot ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaya yetecek kadar iyot içermektedir. Onun haricinde, önemli bir demir kaynağı olan ton balığı, aynı zamanda bol miktarda iyot içermektedir.

4) Ispanak: Ispanak, demir başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Ispanakta bulunan minerallerden birisi de, iyottur. Hem demir hem iyot kaynağı olan ıspanak, kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken sebzelerdendir. Pazı da, anı ıspanak gibi bol miktarda iyot içermektedir.

5) Kabak: Kabak, iyot ihtiyacının belirli bir kısmının karşılanabileceği sebzeler arasında bulunmaktadır. Tuz yerine iyot içeren bu sebzelerin tüketilmesi, sağlık açısından oldukça faydalıdır.

6) Sarımsak: Doğal antibiyotik ve antioksidan kaynağı olan sarımsak, iyot yönünden de zengindir. Beslenme düzeninde sarımsağa yer vermek, günlük iyot ihtiyacının karşılanmasını sağladığı gibi, birçok hastalığa karşı da korumaktadır.

7) Çilek: Meyveler içerisinde iyot içeren özelliğiyle bilinmektedir. Çilekteki iyot oranı, diğer besinlere göre daha azdır. Ancak yine de, günlük olarak 8 tane çilek tüketilmesi, iyot ihtiyacının az da olsa bir miktarını karşılamaya yetecektir.

8) Kuru fasulye: En çok sevilen bakliyat türü olan kuru fasulye, iyi bir iyot kaynağıdır. Kışın bol bol kuru fasulye tüketilmesi, ihtiyaç duyulan iyotun belirli bir kısmını karşılamaktadır.

9) Patates: Birçok tüketim şekli bulunan ve herkes tarafından sevilen patates, iyot içeren yiyecekler arasında bulunmaktadır. Ancak, iyot ihtiyacı için, patatesin kabuğuyla birlikte pişirilmesi gerekmektedir. Bir adet patates, ortalama olarak 50 mg iyot içermektedir.

10) Hindi eti: Hindi eti, lezzetinin yansıra aynı zamanda iyot deposudur. Fırınlanmış olarak pişirildiğinde, vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu iyotun önemli bir kısmını karşılamaktadır.

11) Yumurta: Antioksidan özelliği ve içerdiği A ile D vitaminlerinin yanısıra yumurta, iyot da içermektedir. Haşlanmış bir yumurtada, yaklaşık 15 mg iyot bulunmaktadır.

12) Mısır: Haşlanmış mısır, iyot açısından zengin besinler arasında yer almaktadır. Bir adet orta boy haşlanış mısır, 15 mg iyot içermektedir.

13) Beyaz ekmek: İyot içeren besinlerden birisi de beyaz ekmektir. Birçok yönüyle sağlıksız olduğu düşünülse de, beyaz ekmek içerdiği iyot sayesine vücut sağlığı için faydalıdır. Beyaz ekmeğin içinde, günlük iyot ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar iyot bulunmasa da, yine de birçok besine göre sağlıklıdır.

14) Muz: Düşük oranda iyot içeren besinlerdendir. Bir adet muzda, 4 mg iyot bulunmaktadır. Diğer besinlere oranla muzun içerdiği iyot oranı düşüktür ancak yine de tuza göre çok daha sağlıklıdır.

15) Taze fasulye: İyot içeren yiyeceklerden birisidir. Taze fasulyede, iyot haricinde birçok vitamin ve mineral de bulunmaktadır. Bu nedenle, yaz mevsiminde bol bol taze fasulye tüketilmelidir.

İyot, insan vücudunun düzenli bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için gerekli minerallerdendir ve bazı hastalıkların ortaya çıkmaması için, günlük iyot ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekmektedir. İyotu, tuz yerine sebze ve meyvelerden almak ise, sağlıklı bir yaşam için daha faydalıdır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir