Isırgan Tohumu Yağının Faydaları

İnsan sağlığına oldukça faydası olan ısırgan tohumu yağı, taze ısırgan otunun tohumlarından elde edilir. Genellikle yaz mevsiminde ve sulak kesimde yetişen ısırgan otu, çalı diplerinde daha çok görülür.

Üretimi oldukça meşakkatli olan ısırgan tohumu yağı, soğuk sıkım tekniğiyle elde edilir ve gerçekten değerli bir yağdır. Pek çok sağlık sorununa ve rahatsızlıklara iyi gelmesi, ısırgan tohumu yağını alternatif tıpçıların gözdesi haline getirmiştir.

İçeriğinde Potasyum, organik asitler, histamin ve asetilkolin bulunan ısırgan tohumu yağı, gençlik ilacı olarak nitelendirilebilir.

Kış mevsiminde üretimi gerçekleşmediği için, yaz aylarında tüm seneyi baz alarak üretim yapılır. Cilt, saç ve beden sağlığı için gerçekten önemli faydaları olan bu yağı, aktarlarda veya semt pazarlarında rahatlık bulabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla hazırlandığı için bilinen çok fazla yan etkisi yoktur ve içeriğindeki maddelerin özelliği sayesinde cilt dokusunu yenilemesi de, ısırgan tohumu yağının faydaları arasında yerini alır. Isırgan tohumu yağı, yaş ve cinsiyet fark etmeden her yaşta insanın, çeşitli sorunlar için kullanabileceği bir üründür.

Cilt dokusunu yenilediği için genellikle orta yaş ve üzeri kadınların daha çok kullandığı gözlemlenmiştir. Isırgan tohumu yağı, aynı zamanda kırışıklığı önleyici kremlerde ve kozmetik ürünlerin bazılarında kullanılır.

SAÇ İÇİN ISIRGAN TOHUMU YAĞI

Bünyesinde barındırdığı mineraller sayesinde saçları besler ve dolgunlaştırır. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların imdadına yetişmesiyle bilinir ve kepek problemini ortadan kaldırır. Ayrıca kuru ve cansız saçlar için de, periyodik olarak kullanılması halinde oldukça faydalıdır ve olumlu sonuçlara sebebiyet verir.

Bir miktar ısırgan tohumu yağı, elde ovuşturulduktan sonra saça ve saç diplerine masaj yoluyla uygulanabilir veya şampuanların içine damlatılarak kullanılabilir. Her iki durumda da istenilen sonuç elde edilmiş olacaktır. Piyasada satılan güvenilir markaların kremlerinin içeriğinde bulunuyorsa, tercih sebebi olabilir.

CİLT PROBLEMLERİ İÇİN ISIRGAN TOHUMU YAĞI

Isırgan tohumu yağı tamamen doğal ve organik bir oluşumdur. İçindeki onlarca faydalı maddeler sayesinde cilde iyi gelir ve yeniler.

Göz çevresi ve kaz ayakları kırışıklıkları için ısırgan yağını palpe ederek sorunlu bölgeye sürebilir ve sonucu bekleyebilirsiniz.

İlk sürüldüğünden itibaren cildi yenilediğini ve canlandırdığını fark etmemek neredeyse imkansızdır. Ayrıca güneş lekeleri ve sivilce izleri için de oldukça faydalıdır.

Doku yenileyici özelliği sayesinde, izlerin iyileşme sürecini hızlandırıp tedavi eder. Isırgan tohumu yağı, sadece ciltteki sorunları tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Haftada birkaç kez yüze ve boyun çevresine bakım yapmak adına sürülebilir.

Isırgan tohumu yağının bilinen yan etkisi olmamasına karşın, vücudunuzun asidik özellikte olan yağlara karşı alerjik olup olmadığını bilmiyorsanız; yüzünüze sürmeden önce kolunuzun veya elinize çok az sürüp bekleyin.

Yarım saat içinde kaşıntı veya kızarıklık oluşmuyorsa, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

PROSTAT HASTALIKLARINI TEDAVİ EDER

Isırgan tohumu yağı, su ile karışıtırılarak kullandığı zaman, prostat hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bu yağ, düzenli kullanıldığı zaman böbrek taşlarını da düşürme etkisi vardır ve dizanteri gibi bakterileri de öldürmesiyle bilinir.

ISIRGAN TOHUMU YAĞININ DİĞER FAYDALARI

  • Isırgan tohumu yağı, egzama ve isiliklere çok iyi geliyor ve tedavi ediyor. İçinde çok miktarda demir bulunduğu için, demir eksikliği problemi yaşayan insanların derdine deva olur.
  • Emziren annelerin daha kaliteli süt vermesi için, düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir ve diyabet hastalığına iyi gelir.
  • Su ile karıştırılarak tüketildiğinde, kilo verme problemi yaşayan insanların sorununa çare olabilir.
  • Böbreklerde oluşan kum ve taşın çözünmesini ve dışarı atılmasını sağlar.

Günümüz şehir hayatının en büyük sorunu olan halsizlik ve strese iyi gelmesi de, ısırgan tohumu yağının faydaları arasındadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici ve onarıcı etkilere sahiptir. Aynı zamanda bakteri ve virüs üremesini de engeller.

Vücuttaki çıban sorununa karşı da oldukça etkili olan ısırgan tohumu yağı, pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye sürülerek tedavi edilebilir.

Isırgan tohumu yağı, kadınlar üzerinde adet düzenleyici etkiye sahiptir.

Balgam oluşumu engeller ve solunum yollarını temizler.

Isırgan tohumu yağının insan sağlığına etkisi oldukça fazladır, barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde tümöre iyi geldiği düşünülür.

Kan dolaşımını hızlandırıp, kanı sulandırıcı etkisi vardır ve ayrıca sindirim sistemine tam anlamıyla etkin bir koruma sağlar ve sindirim sistemindeki hastalıkları tedavi eder.

Ağızdaki, dişteki ve boğazdaki enfeksiyonlara karşı da oldukça faydası olan ısırgan tohumu yağı, demans hastalığına yakalanma riskini de en aza indirir.

Aynı zamanda, hastalıklardan ardından geçmeyen kuru öksürüğün geçmesi içinde kullanılabilir.

Enfeksiyon ve bronşit gibi hastalıkların tedavisini gerçekleştirmesiyle birlikte, sigaranın insan sağlığına yol açtığı zararları azaltması da, ısırgan tohumu yağının faydaları arasındadır.

Akciğer kanseri başta olmak üzere, diğer kanser hücrelerinin de oluşumu engellemesiyle bilinen bu yağ, kanı temizler ve mikropları vücuttan atar.

Isırgan tohumu yağı, su ile tüketildiği zaman vücuttan ödem atar.

ISIRGAN TOHUMU YAĞI NASIL KULLANILIR?

İnsan sağlığına pek çok olumlu etkisi olan ısırgan tohumu yağının kullanım şekli, kullanım amacına göre değişiklik gösterir.

İnsan sağlığına fayda sağlaması için, yarım bardak su ile karıştırılarak tüketilebilir. Saç ve cilt sağlığı için, direkt olarak masaj yoluyla saça ve cilde uygulanabilir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir