Isırgan Otunun Saçlara Faydaları

Isırgan otu”Isırgangiller” ailesine ait otsu bir bitkidir. Latince adı, yakmak anlamına gelen Urtica’ dır. Anavatanı Akdeniz olan bitkinin, çiçekli ve köklü bir yapısı vardır. Türkiye’ nin her yerinde yetişen ve kolaylıkla ulaşılan bir bitkidir. Isırgan otunun 50 çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunların 5 türü ülkemizde yetişir.

Isırgan Otunun Yapısı ve Özellikleri

 • Mayıs-Ağustos ayları arasında yetişen, yapraklı ve çiçekli bir bitkidir.
 • Demir, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor, iyot, silikon, sodyum ve kükürt içeriğinde bulunur.
 • Yüksek oranda protein ve amino asit içerir.
 • B, C, K ve E vitaminleri içerir.
 • Düşük kaloriye sahip ısırgan otu, yağlı bir forma sahiptir.

Akne tedavisinden egzamaya, idrar yolları enfeksiyonundan DNS hasarlarına kadar geniş bir şifa yelpazesine sahip ısırganı otunun saça faydalarını ele alalım. Saç bakımı, dünya üzerinde oldukça geniş bir sektör haline gelmiştir. Bu sektörün gelişmesinde, bitkilerin katkısı büyüktür.

Isırgan Otunun Saçlara Faydaları

Isırgan otunun saça faydaları arasında, en şaşırtıcı olanı, dökülmüş saçların yeniden çıkmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında kellik sorununu iyileştiren bir etki göstermektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Etkili

Isırgan otu, saç dökülmesine karşı mücadelede en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Isırgan otu çayının içilmesi ve çaydan oluşan saç maskesinin saça uygulanması ile etkisini göstermektedir. Omega-3 uçucu yağ, vitaminler ve magnezyum saç dökülmesine karşı kalkan olur. Birçok araştırma saç uzamasını teşvik eden ve saçları geliştiren faydası olduğunu kanıtlamıştır.

Saç Derisini Onarır

Kronik saç dökülmeleri ve iltihaplanma riskine karşı, ısırgan otu saç maskesi faydalıdır. Bakteriler ve yabancı tehditlere karşı saçı güvenli hale getirir.

Antioksidan Etkisi

C ve E vitamini içeriği ile, sağlıklı saç derisi ve saç dokusuna kavuşturur. Anti-bakteriyel etkiye sahip saç derisindeki tehditlerin, moleküllerine ayrılarak zararsız bir forma getirir. Bakterilere karşı hücre duvarını sağlamlaştırması ısırgan otunun saça faydaları arasındadır.

Kellik Sorununu Ortadan Kaldırır

Dökülen saç bölgelerinde, tekrar saç çıkması gibi önemli bir özelliğe sahiptir. Isırgan otu, silika ve kükürt açısından zengin bir bitkidir. Saçların daha canlı ve saç köklerinin daha işlevsel olmasını sağlayan bu iki içerik, dökülmüş saçların tekrar çıkmasını sağlar. Saçların orijinal rengine kavuşmasında da etkilidir.

Kepek Önleyici

Kepek problemi, hemen hemen herkeste görülen, sağlıksız saç derilerinin ölü derilere dönüşmesi ve saçta bu ölü derilerin görülmesi şeklindedir. Çözüm; saç derisinin yenilenmesi ve canlı yapısına kavuşması ile ilgilidir. Isırgan otunun saç maskesi şeklinde uygulanması ile, kepek sorunu kalıcı olarak yok olabilir.

Isırgan Otu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Isırgan Otu ve Zeytinyağı

Saç dökülmesi için çok etkili bir saç maskesidir. Saç derisine daha hızlı nüfuz etme özelliği ile, saçların köklerden sağlıklı bir forma kavuşmasını sağlar.

Kurutulmuş ısırgan otu, kavanoz içindeki zeytinyağına ilave edilir. İki malzeme birbirine iyice karışana kadar karıştırılır. Kavanoz içinde bekletilen karışım, her gün bir defa çalkalanır. Isırgan otu yaklaşık 3-6 hafta arasında yağın içinde besin deposunu hissettirmiş olacaktır. Karışım bir tülbent yardımıyla süzülür. Hazır hale gelen saç maskesi, daha sonra saç derisinden başlayarak masaj şeklinde uygulanır. Saça yayılması için tarak ile taranır ve bir saat sonra saçlar şampuanla saçlar yıkanır.

Isırgan Otu Çayı

2 ve 3 ay kullanıldığında saçların dökülen bölgelerden tekrar çıkmasını sağlamaktadır.

Kaynatılan ısırgan otu, çay olarak içilebilir. Demlenmiş çay, saçlara maske olarak masaj şeklinde de uygulanmaktadır. Isırgan otunu, dökülmüş saçları tekrar çıkarması etkisi ile bu konuda liste başı yapmaktadır. Isırgan otu çayının içine limon damlatılarak da kullanılabilir.

Isırgan Otu Sabunu

Saç dökülmesini durdurucu ve saçları daha yoğun bir şekilde uzatan etkisi vardır. Piyasada bu özelliğinden dolayı sabun şeklinde satılmaktadır.

Isırgan Otu Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Saçlar için kullanılan bu iki karışım saç derisinin ve saç dokularının daha canlı ve ölü deriden arınmış olmasını sağlar. Kepek önleyici bir formüldür.

İki bitkisel yağdan da 2 yemek kaşığı karıştırılarak, saç maskesi elde edilir. Saç derisinden başlanarak saç uçlarına kadar masaj şeklinde uygulanır. 30 dakika bekleme süresi sonrasında, saçlar şampuanla yıkanır.

Isırgan Otu, Lavanta ve Adaçayı

Saç dökülmesine karşı uygulanan bir karışımdır. Üç malzeme suda kaynatılır. Demlenen karışım, süzülür. Oluşturulan saç maskesinin içine, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve ısırgan otu yağı da ilave edilebilir.

Saç derisine uygulanan karışım, saçlara da yayılır. Tarak yardımıyla bütün saçlara temas etmesi sağlanır. Saçlar kapatılarak 2 saat kadar bekletilir. Daha sonra şampuanla yıkanır.​

Isırgan Otunun Diğer Faydaları

 • Siyatik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde yardımcı etkisi vardır.
 • Ağız ve boğaz enfeksiyonları için, gargara şeklinde kullanılması etkilidir.
 • Alzheimer hastalığını iyileştirmek için kullanılır.
 • Ağız, diş eti ve diş hastalıkları için koruyucudur. İltihaplanma riskini düşürür.
 • Kanseri tedavi etmede, kapsül şeklinde doktor tavsiyesi çerçevesinde kullanılır.
 • Dolaşım sistemi için dengeleyici bir rolü vardır.
 • Kas ağrılarını giderir.
 • Prostat ve ürolojik sorunlarda etkili bir tedavi aracıdır.
 • Metabolizmanın DNA yapısını korur, hasarları onaran hücresel detaylara inen etkisi vardır.
 • Kolesterol seviyesini düşürür.
 • Afrodizyak etkisi vardır.
 • Alerjik tehditleri azaltır.
 • Kan yapıcı ve kan temizleyici özelliği vardır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir