İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir?

İlaç, her canlı için bir hastalığın tedavisinde ya da bir hastalığın teşhis ve tespitinde kullanılan ürünlerin genel adıdır. Sadece ağrı kesici ilaçları düşündüğümüzde bile, hemen hemen herkesin defalarca kullandığı aşikardır.

İlaç firmalarının ve kurumların, Ar-ge çalışmalarının sonucunda, devletin yetkili kurumları onayıyla üretilen patentli ilaçlar, sağlık sektörünün lokomotifidir diyebiliriz. Hangi hastalığın tedavisinde kullanılacaksa, ona göre üretilen, üretilirken belirlenmiş dozlar şeklinde türlü yollardan vücuda alınan ilaçlar, dozunda kullanıldığında şifa, dozunda kullanılmadığında ise kimyasal zehirdir.

Gün geçtikçe, bir kar topu gibi büyüyen ve modern çağda büyük bir kitle olarak çeşitlenen hastalıklar, ilaç üretimini ve bir o kadar da tüketimini arttırmaktadır. Aslında hastalıkların artması, ilaç tedavisiyöntemindeki o hastalığa ait ilaç boşluğunu doldurmak gibi bir ihtiyacı doğurmaktadır. Yani yeni bir hastalık, yeni bir ilaç.

Tabii bu kadar ilacın vücuda dahil olması, başka riskleri de ortaya çıkarmaktadır. Hastalıkların çeşitli olması, insanlarda bilinçli ya da bilinçsiz ilaç kullanımını da arttırmıştır. Çoğu kez acil müdahale aracı gibi görülen ilaçların kullanılması, vücudu istila eden bir çok zarara da yol açmaktadır.

Vücudumuzda kritik organların oluşu, onların görevlerini eksiksiz yapması sadece metabolizmanın mükemmel oluşu ile ilgili değil, bu organların dışarıdan gelen her türlü zarar veya risk ile başa çıkmasıyla da mümkündür.

Vücudumuzun, metabolizma içindeki toksinleri arındırması, rutin bir savunma işlemi iken, dışardan gelen bir tehdit ile mücadele etmesi de vücuda ayrı bir yük, ilave bir görev demektir. İşte ilaçlar da vücudun maruz kaldığı en önemli dış etkenlerdendir. Bu yüzdendir ki, belki bir hastalık için ihtiyaç duyulan ilacın, ‘’yan etkileri’’ listesi kabarıktır.

Her vücudun yapısına ve o vücudun ne kadar sağlıklı olduğuna göre tepki gösteren ilaçlar, en çok da kalıcı hasarlar bırakma ihtimali olduğundan, bir nebze riskli bir yöntemdir.

Fakat her geçen gün gelişen sağlık bilimi, ilaç kullanılması tek çare olan bir çok hastalığın karşısında kararlı bir şekilde durmaktadır. Peki ilaç kullanmanın zararları nelerdir?

İlacın Karaciğer Üzerindeki Etkileri

Karaciğer, vücudun dolaşım ve sindirim sistemindeki yardımcı görevi ile çok önemli bir organdır. Vücudun detoksu diyebileceğimiz karaciğerin, toksinleri metabolizmadan arındıran bir görevi vardır. Vücudun, herhangi bir hastalık, özellikle bir enfeksiyon sonucu, alması gereken ilaçtan olumsuz etkilenebilir.

Enfeksiyona karşı alınan ilaçlar, karaciğerin dokusunda, damarlarda kalifikasyondediğimiz karaciğer kireçlenmesi hastalığına neden olabilir. Kireçlenme, ilaçların karaciğere zarar vermemesi için dokularda kalsiyum birikmesidir. Bu organın savunma mekanizması olarak oluşturduğu bu kireçlenme, karaciğerin görevini yerine getirmesinde zorlandığının bir işaretidir.

İlacın Böbrekler Üzerindeki Etkileri

Baş ağrısı, mide ağrısı gibi kronik rahatsızlıklar için devamlı alınan ilaçlar, böbrek fonksiyonlarında kalıcı bozukluklara neden olmaktadır. Böbrek, vücuttaki fazla sıvı ve atık maddeleri, idrar yoluyla uzaklaştırmaktadır.

Periyodik olarak işleyen bir sistemin, ilaçlar vasıtasıyla fazla maddeye maruz kalması, yoğun olan atık maddeyi atamaması böbrek yetmezliği rahatsızlığının da yolunu açmaktadır. Böbrek yetmezliği hastalığına sahip her beş kişiden biri, yüksek dozda kullanılan ilaçlar yüzünden bu hastalığa yakalanmıştır.

Antibiyotiklerin Zararları

Bilinçsiz ilaç kullanımında başı çeken antibiyotikler, artık reçetesiz verilmesi yasak olan ilaçlar arasına alınmıştır. Antibiyotikler, hastalıkların tedavisinde etkili olmakla birlikte, doktorun belirlemiş olduğu dozun dışına çıkması bile bağırsak ve mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Antibiyotikleri kullanırken dozunda kullanmak da bu riski yok etmek için yeterli olmamaktadır. Çünkü, belirli bir süreçte kullanılan bu ilaçlardan sonra, başka bir antibiyotik kullanımı tehlikelidir. Vücudun daha önceki ilaca ait savaşı bitmemiş durumdadır. Bu yüzden, doktor antibiyotik tedavisi uygulayacağı zaman, daha önce kullandığı antibiyotik olup olmadığını sorar.

Bağırsaklarda bulunan yüzlerce çeşit bakteri, bağırsak içindeki ve sindirim sistemindeki sağlık dengesini korumaktadır. Antibiyotik kullanımı ile, bağırsakta yer alan bakteriler kontrolsüz bir şekilde ölür ve zararlı bakterilerin daha hakim olmasına neden olur.

Sonuç olarak antibiyotikler, başta idrar yolları hastalıkları, iltihaplanma gibi rahatsızlıklara yol açar. Bakteriler nedeniyle, ishal en çok görülen etkilerdir. Hatta kanlı ishale varan bir tehlike yelpazesi mevcuttur. Bu tür ilaçların, tedavi süresinde yarıda kesilmesi, yüksek dozda kullanılması vücuda vereceği daha çok arttıracaktır.

Yeşil Reçeteli İlaçların Zararları

Sentetik, yarı sentetik ve doğal yapısı olan ilaçların, her hastalığa hitap eden bir özel kimyasal karışımı mevcuttur. Hastalıkların tedavisinde bu ilaçlar uygulanırken, vücuda etkileri de farklıdır.

Yeşil reçete kapsamındaki ilaçlar da vücutta bağımlılık riski olan ilaçlardır. Psikiyatrisler tarafından verilen bu nörolojik ilaçlar yüksek dozda ve uzun süre kullanılması halinde bağımlılık yapmaktadır. İlaçlar kullanılmadığında, kullanma isteği, yoksunluk hissi ortaya çıkar. Bu istek yüzünden, ilaç artık kullanılınca rahatlatma gibi bir görevde yer alır.

Gebelik Önleyici İlaçların Zararları

Geçici doğum kontrol yöntemlerinden biri olan bu ilaçlar, oldukça yaygın kullanılan ve sonucu başarılı olan bir yöntemdir. İstenmeyen gebelik ya da gebeliğin kadın sağlığına risk oluşturacağı durumlarda önlem olarak kullanılması, yerinde bir kullanımdır. Bilinçsiz kullanımın, bu ilaçlarda da yaygın olduğu görülmektedir.

Spermin, yumurtaya tutunmasını engelleyici görevi olan bu ilaçların, kişiye verdiği zararlar başında kilo artışı, kronik bulantı, adet kanaması miktarında azalma, ara dönemlerde leke veya kanama gibi sonuçlar ortaya çıkar. Emziren kadınlarda, anne sütünde azalma gözlenir.

İlaç, hastalığın her türü için en başta gelen bir tedavi yöntemidir. Doktor veya Ar-Ge çalışmaları sonucunda belirlenmiş dozunda kullanmak, hastalık için başarılı sonuçlar vermektedir. İlacın, iyileşme sürecinde vücuda bazı geçici yan etkileri mutlaka olacaktır.

Bu yan etkiler, ilaca ait prospektüste de belirtilmektedir. ‘’Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktora başvurun’’ uyarısı, vücudumuz için çok önemlidir. Bunun bilincinde ve takibinde olmak, belki gündelik yaşamı bile zorlaştıran etkilerde, erken müdahaleyi sağlayacaktır. En önemlisi de, en küçük rahatsızlıklarda bile ilaç kullanmamak, eş, dost tavsiyesi ilaçlardan uzak durmak vücuda yapılan en büyük iyiliktir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir