Hurmanın Faydaları : Hurma Yemenin 13 Faydası!

Hurma severek tükettiğimiz çok besleyici bir meyvedir. Tansiyondan kolesterole, kilo kontrolünden kanserin önlenmesine kadar hurmanın sayısız sağlık faydası bulunuyor.

1) Hurmada Sağlıklı Yağ Asitleri Bulunur

Hurma, karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşur. Hatta bu üçünü birlikte bulunduran ender meyvelerden biridir. Bir insan sadece hurma yiyerek hayatta kalabilir. Hurmada bulunan yağlar tekli doymamış yağ asitleri bulundurur ve zararsızdır. Hurmanın kolesterol değeri de sıfırdır. Güvenle tüketilebilir.

2) Hurma Tansiyonu Dengeler

Hurmada bulunan potasyum damarlara yapılan kan basıncını düşürür, hipertansiyonun önlenmesini sağlar.  Hipertansiyon, eğer tedavi edilmezse felç ve kalp krizine neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Günde sadece 1-2 hurma tüketmek önemli miktarda potasyum almanızı ve buna bağlı olarak bu ciddi rahatsızlıklardan korunmanızı sağlayabilir.

3) Hurma Kolesterolü Düşürür

Hurmada bulunan çözünebilir lif kan damarlarını içten saran kötü kolesterolü absorbe ederek uzaklaştırır. Kolesterol, kan damarlarının tıkanmasına ve kalp krizi ile birlikte ölüme neden olabilen ciddi bir sağlık problemidir. Kolesterolü düşürmek için günde en azından 2-3 hurma yemeniz tavsiye edilmektedir.

4) Hurma Beyin Fonksiyonlarını Destekler

Hurmada bulunan vitaminler ve mineraller beynin hafıza ve düşünme merkezlerini güçlendirir. Bunama ve yaşlanmaya bağlı düşünme yetisi ve hafıza problemlerinin önlenmesini sağlar. Hurmada bulunan bazı aminoasitler zekayı geliştirir. Hamilelik döneminde hurma tüketmek çocuğun üstün zekalı olmasını sağlayabilir.

5) Hurma Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesi özellikle erkeklerin çok muzdarip olduğu sağlık problemlerinden biridir. Hurma, saç köklerini güçlendirir. Özellikle yoğun B grubu vitaminleri sayesinde saç foliküllerini canlandırır, kırılmaları ve koparak dökülmeleri engeller.

6) Hurma Kanseri Önler

Hurmada bulunan C ve B grubu vitaminleri, çinko ve folik asit kansere karşı bağışıklık sistemini destekler. Serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Hurma tüketen Arap toplumlarında kanser (özellikle de mide ve bağırsak kanserleri) çok daha az görülmektedir.

Özellikle Medine Acve Hurmasının çekirdeğinin toz haline getirilerek yutulmasının kanserin alternatif tedavisinde çok etkili olduğu bilinmektedir. (Toz haline getirilip yutulmalıdır.)

7) Hurma Kalp Damar Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Dünyadaki önde gelen ölüm nedenlerinden biri kalp krizidir. Kalp krizi çeşitli kalp ve damar hastalıklarının bir sonucudur ve genellikle kalbi besleyen koroner damarların tıkanmasıyla karakterizedir.

Kolesterol ve yüksek tansiyon kalp hastalıklarını tetikler. Hurma kolesterolü düşürür,  Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleriyle kalbi güçlendirir ve damarların esnekliğini artırır. Kalp krizinden korunmak istiyorsanız her gün 1-2 hurma yemeyi ihmal etmeyin.

8) Hurma Cildin Yaşlanmasını Geciktirir

Hurmada bulunan E vitamini güçlü bir antioksidandır. Ciltte kırışıklık oluşumunun önüne geçer, yaşlanma belirtilerini azaltır. Genç ve taze bir görünüm kazandırır. 2-3 hurma ve 1 yemek kaşığı bal ile kendinize güzel bir cilt kremi yapabilirsiniz.

9) Hurma Kansızlığa (Anemi) İyi Gelir

Kansızlık demir eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir sağlık problemidir. Vücut yeterli demir emilimi gerçekleştiremez ve bu da anemiye neden olur. Bu rahatsızlığa kansızlık denmesinin nedeni, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin proteini ile ilgilidir.

Hemoglobin, demir olmadan sentezlenemez. Ayrıca hemoglobin hücrelere oksijenin taşınmasını sağlayan proteindir. Demir eksikliği durumunda hemoglobin miktarı önemli ölçüde azalır bu da kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Sonuç olarak hücrelere çok daha az oksijen gider. Vücut güçten kuvvetten düşer, halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik baş gösterir.

Hurma çok zengin bir demir kaynağıdır. Kansızlığa iyi gelir. Günde 3-4 hurma tüketmek anemi ile savaşmak için çok güçlü bir destek olacaktır.

10) Hurma Karaciğeri Temizler

Karaciğer vücudumuzun en çok yorulan organlarından biridir. Toksik maddeler burad zararsız hale getirilir ve uzaklaştırılır. Hurma karaciğeri güçlendirir, lobları açar ve enzimlerin işlevini artırır. Toksinlerin atılmasını hızlandırır.

11) Hurma Kan Şekerini Dengeler

Hurmada bulunan diyet lifi, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca hurma kompleks karbonhidratlar bakımından son derece zengin bir meyvedir. Basit şeker miktarı düşüktür. İçerdiği protein ve yağ sayesinde kan şekerini hızla yükseltmez, şeker hastalarının tatlandırıcı olarak kullanabileceği meyvelerden biridir. (Yine de doktorunuzun tavsiyesini dikkate alınız.)

12) Hurma Kemikleri Güçlendirir

Kemiklerin yapısında bulunan kalsiyum ve magnezyum, kemik dokusuna sertlik ve yoğunluk sağlayan iki önemli mineraldir. Hurmada bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunur. Bu mineraller osteoropoz gii kemik erimesine, yaşlanmaya bağlı kemik kaybına engel olur.

13) Hurma Cildin Esnekliğini Artırır

Yaşlanmayla birlikte cilt esnekliğini kaybeder. Deri altındaki doku ve mikro kaslar deriyi tutamaz ve sarkmalar oluşur. Cilt esnekliğini kaybederek kırışır, katlanır. Hurmada bulunan antioksidanlar ve mineraller cildin esnekliğini artırır, mikro kasların ömrünü uzatır.

SONUÇ: Hurma başta kalp damar sağlığı, tansiyon ve kolesterol olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar. Yaşlanma belirtilerini geciktirir, kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.

Hurma neye iyi gelir, hurmanın faydaları, hurma ve sağlığımıza yararları.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir