Horlamaya Ne İyi Gelir?

Uyku esnasında gürültülü nefes alıp vermek olan horlama, her yaşta ve her cinsiyette görülen yaygın bir sorundur. En fazla erkeklerde ve kilolu kişilerde görülür. Horlayanlar genellikle horladıklarından habersizdirler. Bazen horlayan kişi gece yarısı nefes nefese uyanabilir, ancak bu nadiren görülür.

Horlama, insanlar yaşlandıkça genellikle daha ciddi hale gelir. Horlayan kişinin kendi uykusunu ve yanında yatan eşinin uykusunu bölerek uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. Horlama, bölünmüş ve derin olmayan uykuya yol açarak gün içinde yorgunluğa, baş ağrısına ve çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Horlayan insanların yaklaşık yarısı uyku apnesi hastasıdır.

Uyurken boğaz kaslarımız gevşer, dilimiz geriye düşer, boğazımız daralır ve gevşer. Nefes alırken, boğazımızın duvarları titremeye başlar. Bu titreşimler horlamanın karakteristik sesine neden olur. Hava yolunuz ne kadar daralırsa, titreşim ve horlama sesi de o kadar yüksek olur. Bazen boğaz duvarları tamamen kapanarak tıkanır, soluk alıp verme durur ve uyku apnesi meydana gelir. Uyku apnesi, tıbbi yardım gerektiren ciddi bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Horlamanın Nedenleri

Horlamaya yol açan birkaç faktör vardır. Bunlardan en yaygını, yaşlanmayla birlikte boğaz kaslarının gevşemesiyle meydana gelen horlamadır. Burun ve boğazdaki anatomik bozukluklar, burun polipleri, şişmiş bademcikler, uyku esnasında boğazın daha fazla daralmasına ve horlamaya neden olur. Solunum yolu enfeksiyonu, boğaz iltihabı ve alerjiler de horlamanın başlıca nedenleridir.

Sırt üstü yatmak gibi uyku pozisyonları bazı insanlarda horlamaya neden olabilir. Akşam alınan kas gevşeticileri, bazı bireylerde horlamaya yol açabilir veya horlamayı kötüleştirebilir. Alkol de güçlü bir kas gevşetici olduğu için horlamaya neden olur. En önemli risk faktörlerinden birisi obezitedir ve özellikle boyun çevresinde biriken yağ dokuları horlamaya yol açar.

Belirtileri

 • Aşırı gündüz uykusu
 • Sabah baş ağrısı
 • Kilo artışı
 • Sabah yorgun uyanmak
 • Gece sık sık uyanmak
 • Hafıza ve konsantrasyon zayıflığı

Horlama belirtilerinden bazılarına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurun. Doktorunuz, sizi muayene ederek sizde uyku apnesi olup olmadığını belirlemek için size bazı testler uygulayacaktır. Yapılan testlerin sonuçlarına göre horlamayı tedavi etmek için size bir dizi seçenek sunulacaktır. Bu seçenekler genellikleri şunlardır:

1. Yaşam tarzı değişikliği: Beslenme, uyku pozisyonu eğitimi, varsa alerjilerin tedavisi gibi çözümleri içerir.

2. Ameliyat: Horlama anatomik bozukluklardan kaynaklanıyorsa tercih edilir.

Öneriler

Ara sıra, gündelik işlerini aksatmalarına engel olmayacak derecede horlaması olan kişiler, doktora danışmadan önce aşağıdaki önerileri deneyebilirler:

 • Kilo vermek
 • Yatmadan önce alkol, uyku hapı veya kas gevşeticisi kullanmamak
 • Yatmadan önce en az dört saat ağır yemekler yememek
 • Düzenli uyumak
 • Sırt üstü uyumaktan kaçınmak

Horlama solunum yolları enfeksiyonu, boğaz iltihabı ve alerjilerden kaynaklanıyorsa bitkisel yöntemlerle de başarıyla tedavi edilebilen bir sorundur.

Horlama Tedavisi için Bitkiler

1. Mercanköşk

Horlamanın başlıca nedenlerinden biri de burun tıkanıklığıdır. Mercanköşk, soğuk algınlığı, boğaz iltihaplanması ve burun tıkanıklığından kaynaklanan horlamayı giderir. Soğuk algınlığının tedavisinde kullanılan mercanköşk, solunum yollarında biriken mukusu temizler.

2. Altınmühür

Altınmühür bitkisi horlama problemi için en etkili bitkilerden biridir. Bu bitki çeşitli alkaloidler içerir. İltihabı ve solunum yollarındaki tıkanıklıkları gideren bu alkaloidler, solunum yollarını temizleyerek horlamayı önler.

3. Okaliptüs

Okaliptüs horlamanın en iyi bitkisel ilaçlarından biridir. Tıkanmış sinüsleri temizleyen okaliptüs, sinüslerin tıkanması sonucu oluşan horlamanın giderilmesinde etkilidir. Okaliptüs taninler ve flavonoidler içerir. Bu maddeler, balgam söktürücü ve iltihap gidericidir. Taninler ve flavonoidler, gergin kasları ve dokuları rahatlatarak horlamayı önler.

Horlama tedavisinde kaynamış bir kap suya birkaç damla okaliptüs yağı eklenerek bu karışımla buhar banyosu yapılır. Sinüsleri açarak daha iyi nefes almanıza ve horlamanın giderilmesine yardımcı olur.

4. Nane

Nane, güçlü bir aromatik madde olan mentol içerir. Mentol tıkanmış sinüsleri açar, solunum yollarını temizler. Burun tıkanıklığını gidererek horlamayı azaltır. Horlama tedavisi için aynı okaliptüs yağı gibi kaynamış bir kap suya damlatılarak buhar banyosu yapılır.

5. Dulavratotu

Midede yüksek asit oranı göğüste, boğazda ve solunum yollarında iltihaba neden olur. Bol miktarda lif içeren dulavrat otu midedeki fazla asit oranından kaynaklanan reflüyü tedavi ederek vücuttaki iltihabın giderilmesine yardımcı olur.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir