Hipertansiyon Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon, aslında kan basıncının uzun süreli normalin üzerinde olması durumudur. Tansiyon, kanın damar duvarlarına yaptığı basınçtan başka birşey değildir.

Kan basıncı hem kalbin pompaladığı kan miktarı hem de arterlerdeki kan akışına karşı direnç miktarı ile belirlenir. Kalbiniz ne kadar çok kan pompalar ve arterleriniz ne kadar daralırsa, tansiyonunuz o kadar yüksek olur.

Hipertansiyonun kötü tarafı herhangi bir belirti vermeden uzun yıllar kalp ve damarlarınız üzerinde hasara devam etmesidir. Diğer taraftan bu hastalık kalp üzerinde ağır hasara neden olur ve kalp hastalıkları, felç ve ölüme meydan verebilir.

Uzun yıllar sonunda gelişen bu hastalık tesbit edildikten sonra beslenme düzeni ve gerekli ilaçlarım kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Yüksek tansiyonlu insanların çoğu, kan basıncı ölçümleri tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşsalar bile, herhangi bir belirti veya semptom göstermez.

Yüksek tansiyon hastalarının bazılarında bir kaç belirti kendini gösterebilir bunlar baş dönmesi kusma bayılma vb gibi sadece hipertansiyona özel olmayan belirtilerdir.

 • Obez veya aşırı kiloluysanız tansiyonunuza baktırın
 • Veya 40 yaşın üzerindeyseniz,
 • Dengesiz besleniyorsanız
 • Özellikle fast food alışkanlığınız varsa,
 • Sigara ve alkol tüketiyorsanız..

Aslında elektronik tansiyon aletleri çok pahalı değil, bir tane alarak evde tansiyonunuzu kendiniz ölçebilirsiniz.

Birincil (gerekli) hipertansiyon

Çoğu yetişkin için, yüksek tansiyona neden olan tanımlanabilir bir neden yoktur. Primer (gerekli) hipertansiyon olarak adlandırılan bu yüksek tansiyon türü, uzun yıllar boyunca yavaş yavaş gelişme eğilimindedir.

İkincil hipertansiyon

Bazı insanlar altta yatan bir başka durumdan dolayı yüksek tansiyon problemi yaşayabilir. İkincil hipertansiyon olarak adlandırılan bu yüksek tansiyon türü aniden ortaya çıkma eğilimi gösterir ve birincil hipertansiyona göre daha yüksek bir kan basıncına neden olur. Çeşitli koşullar ve ilaçlar aşağıdakileri içeren sekonder hipertansiyona neden olabilir:

 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Böbrek sorunları
 • Adrenal bez tümörleri
 • Tiroid problemleri
 • Kan damarlarındaki bazı kusurlar (doğuştan)
 • Doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestanlar, tezgah üstü ağrı kesiciler ve bazı reçeteli ilaçlar 
 • Kokain ve amfetaminler gibi yasadışı uyuşturucular
 • Alkol kötüye kullanımı veya kronik alkol kullanımı

Yüksek tansiyon, aşağıdakileri içeren birçok risk faktörüne sahiptir:

 • Yaş. Yaşlandıkça yüksek tansiyon riski artar.45 yaşından sonra risk artar fakat 65 yaşından sonra risk çok yüksektir.
 • Aile Hikayesi: Ailesinde yüksek tansiyon hastalığı görülenlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı çok daha yüksektir.
 • Obezite ve Aşırı Kilolu Olma: Obezite başlı başına bir hipertansiyon nedenidir, en sağlıklı olan derhal kilo verip normal kiloya inmek olacaktır.
 • Hareketsiz Yaşam: Fiziksek olarak aktif olmadığınızda nabız sayınız genellikle daha yüksektir bu durumda damarlarda kan basıncı artar ve damarlar darldıkça kalp daha hızlı çalışır.. Bu döngü sonucunda sadece damar hastalıkları değil kalp hastalıkları da geliştirirsiniz.
 • Tütün kullanmak: Sigara içmek veya çiğneme tütünü kullanmak kan basıncınızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda tütün içindeki kimyasallar atardamar duvarlarınızın astarına zarar verebilir. Bu, arterlerinizin daralmasına ve kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. İkinci duman da tansiyonunuzu artırabilir.
 • Aşırı Sodyum Alımı (Tuzlu Yemek) Beslenme planınızda çok fazla sodyum bulunması vücudunuzun sıvı tutmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olacağından yemeklere tuz koymaktan vazgeçmelisiniz.
 • Potasyum Alımı Azsa: Potasyum sodyumun zararlı etkilerini dengeleyen harika bir mineraldir. Beslenme planınıza bir miktar potasyum eklemek kalp sağlığınız için faydalıdır.

Yüksek tansiyon, yetişkinlerde en yaygın olmasına rağmen, çocuklar da risk altında olabilir. Bazı çocuklar için, yüksek tansiyon, böbrekler veya kalp ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Ancak giderek artan sayıda çocuk için, sağlıksız bir diyet, obezite ve egzersiz eksikliği gibi kötü yaşam tarzı alışkanlıkları, yüksek tansiyona katkıda bulunuyor.

Yüksek tansiyonun neden olduğu arter duvarlarındaki aşırı basınç vücudunuzdaki organların yanı sıra kan damarlarına da zarar verebilir. Tansiyonunuz ne kadar yüksek olursa ve kontrol edilmezse o kadar çok hasar olur.

Kontrolsüz yüksek tansiyon aşağıdakilere yol açabilir:

Kalp krizi ya da felç. Yüksek tansiyon arterlerin sertleşmesine ve kalınlaşmasına (ateroskleroz) neden olabilir ve bu kalp krizi, felç veya diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Anevrizma. Artan kan basıncı, kan damarlarının zayıflamasına ve şişmesine neden olarak bir anevrizmaya neden olabilir. Bir anevrizma patlarsa, hayati tehlike oluşturabilir.

Kalp yetmezliği. Damarlarınızdaki yüksek basınca karşı kan pompalamak için kalp kası kalınlaşıyor. Sonuç olarak, kalınlaşan kas nedeniyle kalp fonksiyonu tamamen azalır ve pompalama işlemi güçleşir buna kalp yetmezliği denir.

Göz damarları yırtılabilir, kanamalar olabilir, bu durumun sonu da görme kaybına gider.

Metabolik sendrom. Bu sendrom, artmış bel çevresi dahil olmak üzere vücudunuzdaki metabolizma bozuklukları grubudur; yüksek trigliserit ve insülin.. Bu koşullar sizi diyabet, kalp hastalığı ve felç geliştirme olasılığınızı artırır.

Bellek veya anlayış ile ilgili sorunlar. Kontrolsüz yüksek tansiyon, düşünme, hatırlama ve öğrenme becerinizi de etkileyebilir. Hafıza veya düşünme güçlüğü gibi problemlerin hipertansiyon hastalarında çok sık görüldüğü bilinmektedir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir