Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları & Saç İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Hindistan cevizipalmiyegiller ailesine ait ağacın meyvesidir. Tropikal iklim ağacı olan Hindistan cevizi daha çok tropikal ülkeler ve Endonezya, Malezya, Filipinler ve Karayipler’ de yoğun bir şekilde yetişir.

Tatlı ve kokulu bir meyve olan Hindistan cevizinden elde edilen Hindistan cevizi yağı, oldukça popülerdir ve dünya çapında sıklıkla tercih edilmektedir. Tabii tercih edilmesinin sebebi, birçok yönden faydasının olmasıdır. Tıbbi alanda rahatsızlıkları tedavi etmede, cilt ve saç bakımı ürünü olarak sektörde birçok üründe kullanılması, Hindistan cevizi yağının içeriğindeki güçlü vitamin ve mineral deposundandır.

Yapısında; kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat, diyet lifi ve şeker bulunur.

Sert kabuğu altında bulunan meyvesinin, preslenerek elde edilen yağ, hem nemlendirici hem de anti-bakteriyel bir özelliğe sahiptir. Hindistan cevizi yağı, saç ve cilt bakımı için kabul görmüş organik bir yağdır. Saçlara ve cilde sade ya da belirli karışımlarla uygulanabilir.

Hindistan cevizi yağı, saçlarda parlaklık, pürüzsüz ve güçlü bir yapı kazandırmada ticari pazarda oldukça yer etmiştir. Hindistan cevizi yağının saça faydaları ile ilgili maddeleri sıraladığımızda, bütün saç bakım ürünlerini bir kenara bıraktıracak iddialı bir doğal ürün olduğunu göreceksiniz. Tropikal bölgelerde kadınların, uzun ve parlak saçlara sahip olmasının nedeni biliyor musunuz? Bu bölgelerde kadınlar, neredeyse her gün saçları için Hindistan cevizi yağı kullanıyorlar. Saçların sağlıklı büyümesine ve parlaklık kazanmasına yardımcı etkisi, bölgenin saçlardaki ayrıcalığını da gösteriyor.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı güçlü bir saç maskesidir. Özündeki mineraller ve güçlü vitamin kaynağı olması, saçlar için dünyada yer alan bir ağaç ve ondan elde edilen yağ olduğunu gösteriyor. Saç bakımı, Hindistan cevizi yağı ile daha verimli olmaktadır.

Saç Dökülmesi

Eski çağlardan beri kullanılan Hindistan cevizi yağı, şifalı bitkiler listesinde saçlar için girmiş iddialı bir bitkidir diyebiliriz. Saç dökülmesine neden olan, zayıf saç kökleri, saç derisinin hasralı olması gibi durumlarda, onarıcı bir etkiye sahiptir. Saç dökülmesini önleyici organik Hindistan cevizi yağı kremleri piyasada bulunmaktadır.

Saç Hasarları Önler

Yapısındaki laurik asit, saçların protein kaybına engel olur. Saç dokusunun içine kolayca nüfuz ederek, saçların hasarlı bir formdan kurtulmasını sağlar.

Saçları Nemlendirir

Hindistan cevizi yağı, kolayca buharlaşmayan bir yapıya sahiptir. Saça uygulandığında, saçları ve saç diplerini yüksek  bir nem oranına kavuşturur. Nemin dışarı çıkmasına izin vermez ve böylece büyün saçların nemli ve yumuşak kalmasını sağlar.

Kepek Önleyicidir

Saçların en önemli sorunlarından biri de kepek sorunudur. Hindistan cevizi yağında bulunan çeşitli yağ asitleri, kepek önleyici bir özelliğe sahiptir. Düzenli olarak kullanıldığında, kepekten süresiz olarak kurtulmaya yardımcı olabilir. Saç ve saç derisine periyodik olarak masaj şeklinde uygulanması oldukça etkilidir. Kepek sorunu için, Hindistan cevizi yağı ile susam yağı karıştırılarak kullanılabilir.

Saçları Şekillendirir

Hindistan cevizi yağı, önce ısınan daha sonra soğuyan bir sorma sahiptir. Saç derisi ve saçlara temas ettiğinde, saç derisinin sıcağı ile önce ısınır ve saçlara yayılır. Daha sonra yağ soğuyarak yoğuşur. Böylece saçlara şekillendirme kolaylığı kazandırır. Hindistan cevizi yağının saça faydaları arasında, saçları şekillendirme jeli ve kremi olarak kullanılması da yer alır.

Bit Tedavisi

Bitler, saçlar için oldukça yaygın ve tekrar etme eğilimi yüksek bir rahatsızlıktır. Bit tedavisinde kullanılmak üzere belirlenmiş bir çok kimyasal ürün vardır. Fakat bitler için saça uygulanan kimyasal ürünler, saç yapısına zarar vermektedir. Hindistan cevizi yağı ise, anti-bakteriyel ve kaygan yapısı sayesinde hem bitlerin kolay çıkmasını hem de saçları koruyucu görevi ile tekrar etmemesini sağlar.

Saç Boyasına Katkısı

Hindistan cevizi yağı, kozmetik sektöründe özellikle doğal saç boyalarının saça etkisini arttırmak için saç boyası karışımlarında oldukça etkin bir şekilde kullanılır. Doğal yağın, saçlarda daha derine nüfuz etmesi bu alan da yoğun bir şekilde tercih edilmesini sağlar. Karışımların içine ilave edilerek saçlar boyamada kullanılır.

Hindistan Cevizi Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizi Yağı ve Kına: Saçların büyümesi için etkin bir doğal ürün olan kına, aynı zamanda organik bir boy olarak da sıkça tercih edilmektedir. Suyun içinde ikisinden oluşturulan karışım saça uygulandığında, saçların büyümesi  hız kazanacak, saç rengi daha parlak ve canlı olacaktır. Hindistan cevizi yağı da kınanın etkisinin saç dokusuna daha hızlı nüfuz etmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı ve Süt: Saç dökülmesine karşı etkilidir. Yan etkileri yoktur. Hindistan cevizi yağı, sıcak süt içine karıştırılır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra, saçlar şampuan ile yıkanır.

Hindistan Cevizi Yağı ve Zeytinyağı:  Özellikle yaz mevsiminde fazla sıcaklık ve güneş ışınlara maruz kalan saç derisi tahriş olur. Rahatsızlık verici bir hale gelen saç yapısında ter ve havasızlıktan kaynaklı kaşıntı meydana gelir. Elde edilen bu karışımla yapılacak saç masajı rahatlatıcı ve kaşıntıyı giderici etkiye sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağı ve Badem yağı: Saç kırılmaları için etkili bir karışımdır. Karışımın saça masaj şeklinde uygulanması ile kırık saçlar en aza indirgenir.

  • Saçlarda, açık yara veya enfeksiyon belirtileri olan rahatsızlıklar varsa, Hindistan cevizi yağını uygulamadan önce doktora başvurulması ve gerekli önlemlerin alınması tavsiyemizdir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir