Havuç Yağının Faydaları

Havuç, faydalarıyla bilinen sağlıklı bir besindir. Belki adını ilk defa duyacaksınız ama, havuç yağı da en az havuç kadar sağlıklıdır.

Ülkemizde pek bilinmese de, Hintliler tarafından uzun yıllardır kullanılan bir yağdır. Havuçların bir süre sirkeli suda bekletilerek mikroplarından arındırılmasından sonra, rendelenip su ve zeytinyağı ile benmari usülü kaynatılmasıyla elde edilmektedir.

Üretim aşaması bittikten sonra cam bir kavanoza doldurulan havuç yağı, her derde deva yapısıyla kullanıma hazır hale gelmektedir.

Havuç Yağının Faydaları

1) Havuç yağı, bol miktarda C vitamini içermektedir. Bu özelliği ile en önemli faydası, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Günlük olarak tüketilen havuç yağı, vücuda gereken enerjiyi verir. Gün boyu aktif ve zinde kalmayı sağlar.

2) Göz sağlığı için faydalıdır: Havucun göz sağlığı üzerindeki olumlu etkileri zaten bilinmektedir. Havuç yağı da aynı şekilde göz sağlığı için faydalıdır.

3) İştah açar: İştah açıcı özelliğiyle, yeme sorunu yaşayanlar için doğal bir tedavi yöntemidir.

4) Karaciğeri korur: Karaciğer, vücut sağlığı için en önemli fonksiyonları yerine getiren organdır. Havuç yağı, karaciğeri korur. Karaciğerin safra üretme görevine yardımcı olur.

Besinlerin emilimini gerçekleştirerek ayrıştırma işlemini yapan, yararlı vitaminleri vücut için kullanmak üzere depolayan, zararlı besinleri ise safra ile vücuttan uzaklaştıran karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Böylece karaciğer sağlığını korur. Sağlıklı karaciğer sağlıklı yaşam demektir.

5) Anne sütünü arttırıcı niteliktedir: Doğum sonrası, özellikle sezeryan yöntemiyle doğum yapan annelerin sütü az gelmekte ya da hiç gelmemektedir. Havuç yağı, anne sütünün miktarını arttırdığı gibi kalitesini de arttırır ve annelerin bebeklerini en sağlıklı şekilde beslemelerine yardımcı olur.

6) Beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri vardır: Havuç yağı, beyni uyarıcı etkisiyle, sürekli zinde kalmayı sağlar. Hafızayı güçlendirir, unutkanlığı önler.

7) Böbrek detoksu için kullanılabilecek en sağlıklı kürdür: Tek başına veya zeytinyağı, hint yağı ve limon yağı gibi diğer sağlıklı yağlarla karışıtırılarak kullanılabilir. Böbreklerden toksinlerin atılmasını sağlar. Taşların düşürülmesinde de etkisi vardır.

8 )Kas ve romatizmal ağrılara iyi gelir: C vitamini ve antioksidan etkisi sayesinde kas tıkanmalarını önler, dolaşımın gerektiği gibi gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede, kas ve eklem ağrıları ile, romatizmal ağrıların tedavi eilmesini sağlar.

9) Kansere karşı koruyucu etkisi vardır: Kanser hastalığı, daha çok bağışıklık sistemi zayıf olanlarda görülür. Havuç yağı, İçerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan etkisi ile de hastalıklara sebep olan bakterilerle savaşır ve bu bakterilerin zararlı etkilerini vücuda yayrak kanser olumuşuna sebep olmasını engeller.

10) Strese iyi gelir: Stresli yaşam, sağlıksız ve kalitesiz yaşamdır. Stresin olduğu bünyede sağlık olmaz. Stresli bir vücutta, hem beyin fonksiyonları hem de vücut fonksiyonları tam anlamıyla yerine getirilemez. havuç yağı, stresle başa çıkmada kullanılabilecek sağlıklı bir ilaçtır. Her gün tüketilirse, stresi ortasan kaldırdığı gibi, ruhsal sıkıntıları da engeller.

11) Diş sağlığını korur: Havuç yağı, kalsiyum ve A vitamini içerir. A vitamini ve kalsiyum , dişlerin güçlendirilmesi ile ağız sağlığının korunmasında etkili vitaminlerdir. Doğal olarak havuç yağı tüketilirse, diş sağlığı da korunmuş olur.

12) Bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde etkilidir: Havuç yağı, çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ve tedavi edilmediğinde ciddi boyutlara ulaşarak cerrahi operasyon gerektiren bağırsak solucanlarının düşürülmesinde etkilidir.

13) Enfeksiyonlara karşı koruyucudur: Vücut sağlığını önemli ölçüde bozan enfeksiyonlar, aynı zamanda birçok hastalığın da sebebidir. Havuç yağı, vücudu enfeksiyonel hastalıklardan korur, sağlıklı ve kaliteli yaşamayı sağlar.

14) Gaz giderir: Gaz sorunu, hemen her bünyenin zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Bunun için herkes, çeşitli alternetifler denemektedir. Ancak, gaz sorununun en etkili çözümü, havuç yağıdır. Havuç yağı, sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisine bağlı olarak gazı ve gaz sancısını giderir.

15) Cilt için mucizevi faydaları vardır: Havuç yağı, cildi nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır. Cildi derinlemesine besler, tazelik verir. Kırışıklıkları önler. Cilt lekelerini giderici özelliktedir. Güneş sonrası kullanılırsa, güneşin zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

16) Cinsel isteği arttırıcı özelliği vardır: Havucu cinsel isteği arttırıcı özelliği, tıbben kanıtlanmış ve hekimler tarafından doğrulanmıştır. Havuç yağı da, cinsel isteksizlik üzerinde havuç kadar olumlu etkilere sahiptir. Cinsel gücü ve isteği arttıran havuç yağı, her anlamda kaliteli bir yaşamın kapılarını aralamaktadır.

17) Saç sağlığı üzerinde de yadsınamayak derecede faydaları vardır: Saç derisini besler, saç köklerini kalınlaştırır. Kuru saçları nemlendirir, saçlara canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

18) Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler: Havuç yağı kanı temizleyici özelliğe sahiptir. Kan dolaşımının da sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladığından damar tıkanıklıklarının oluşumunu engeller ve ani ölümcül nitelikteki hastalıkların görülme riskini azaltır.

Havuç Yağının Kullanımı

Havuç yağının dahili kullanımı: Havuç yağı dahili olarak biraz suyla seyreltilip kullanılabilir. Bir bardak suya bir kaç damla havuç yağı damlatıldıktan sonra karıştırılarak içilir. Günlük bir fincan tüketilmesi yeterlidir.

Havuç yağının harici kullanımı: Havuç yağı harici kullanım için cilde masaj şeklinde uygulanır. Bir miktar havuç yağı, istenilen bölgeye damlatılarak masaj yapılır. Saçlar için uygulanma şekli ise, direk saça masaj yaparak yedirilmesidir. Havuç yağı, saçlara iyice yedirildikten sonra, bir süre beklenir ve saçlar yıkanır. İlk kullanımda etksini gösterecektir.

Hamileler, havuç yağını doktorunun bilgisi olmadan kullanmamalıdır. Dikkatli kullanıldığı takdirde havuç yağı, doğal ve sağlıklı bir ilaçtır.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir