Halsizliğe İyi Gelen Besinler ve Bitkiler

Halsizlik hissi birçok kişinin karşılaştığı ortak bir sorundur. Halsizlik, kişinin kendini fiziksel olarak güçsüz hissetmesine ve günlük işleri yapabilmek için ekstra çaba harcamasına neden olur.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği ve duygusal stres kronik halsizliğin başlıca nedenleridir. Kansızlık, kanser, enfeksiyonlar, uyku düzensizliği, diyabet, kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıklar ve kalp hastalıkları halsizliğin en temel nedenleridir. Halsizliğin temel nedenini öğrenmek, tedavi edilebilmesi için çok önemlidir.

Halsizliğin Belirtileri

Halsizliğin en yaygın belirtileri sürekli uykulu olma hali ve yorgunluktur. Halsiz kişiler, saatlerce uyusalar bile gün içinde kendilerini bitkin hissederler. Halsizlik yaşayan kişiler, enerjileri olmadığı için her gün yapılması gereken işleri yapamazlar.

Halsizliğin diğer belirtileri aşırı terleme, iştah kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve uykuya dalmakta zorluk çekmektir.

Halsizliğin Nedenleri

  •  Yetersiz beslenme
  • Uykusuzluk
  • Az su tüketimi
  • Alkol
  • Sigara
  • Demir eksikliği ve kansızlık
  • Hareketsizlik

Halsizlikten kurtulmak, gün içinde enerjik ve tazelenmiş hissetmek için düzenli ve sağlıklı beslenmeli, düzenli uyumalı, gün boyunca en az 2 litre su içmeli, alkolden kaçınmalı, sigarayı bırakmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Halsizlik belirtilerinin giderilmesi için birçok bitki ve besinden de yardım alabilirsiniz. Bu bitki ve besinler, enerji seviyelerinizi yükselterek gücünüzü size geri kazandırabilir.

1. Muz

Muz, sükroz, fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerlerden oluşan, hızlı ve yüksek enerji artışı sağlayan bir besindir. Muzda yüksek oranda bulunan potasyum, vücuttaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde kullanılarak vücuda enerji verir. Muzdaki lifler ise kandaki glikoz seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Kendinizi halsiz hissettiğinizde bir adet muz yiyin veya olgun bir muzu püre haline getirip bir tatlı kaşığı balla karıştırarak tüketin.

2. Badem

E vitamini deposu olan badem, enerjik hissetmenize ve halsizliğin belirtileri ile savaşmanıza yardımcı olur.  Magnezyum gibi mineral eksikliği halsizliğin başlıca nedenlerinden biridir. Bademde yüksek miktarda bulunan magnezyum, protein, yağ ve karbonhidratlar enerji seviyelerini yükseltir.

Gün içinde enerjik olabilmek için iki badem, bir kuru incir ve birkaç kuru üzümü suda bir gece bekletin. Ertesi sabah bademleri, incirleri ve kuru üzümleri yiyip suyunu için.

Ayrıca, gün içinde yanınızda kavrulmuş badem bulundurun. Yorgun veya güçsüz hissettiğinizde birkaç adet yiyin.

3. Süt

Süt, enerjimizi yükselten B vitamini kaynaklarından biridir. Ayrıca, kemik ve kaslarımızı güçlendiren yüksek oranda kalsiyum içerir.

Halsizlik ve yorgunluk hissettiğinizde, günde bir fincan sıcak sütü bir çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Enerji depolarınızı doldurmak için bir fincan süte iki-üç adet incir ekleyip kaynatın. Süt kaynadıktan sonra haşlanmış incirleri yiyip sütü için.

Kansızlıktan ve aşırı kan kaybından kaynaklanan halsizliği gidermek için bir bardak ılık süte bir çay kaşığı tereyağı ilave edin. Bu karışımı günde iki kez için.

4. Amla (Hint Bektaşi Üzümü)

Amla olarak da bilinen Hint Bektaşi üzümü, enerji düzeyinizi arttıran ve son derece besleyici bir meyvedir. C vitamini, kalsiyum, protein, demir, karbonhidratlar ve fosfor kaynağıdır. Her gün bir adet amla yemek, zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirir, halsizliği giderir.

Birkaç Hint Bektaşi üzümünü meyve sıkacağına koyup suyunu çıkarın. İki yemek kaşığı Hint üzümü suyunu eşit oranda bal ile karıştırın. Bir hafta boyunca günde iki veya üç kez için.

5. Ginseng

Güçlü bir antioksidan olarak bilinen ginseng, halsiz ve güçsüz hissettiğiniz zaman size ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir. Aynı zamanda bitkinin sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği sinir sisteminizi güçlendirir, uykunuzun düzene girmesini sağlar, duygusal stresten kaynaklanan halsizliği giderir.

Bir ginseng kökünü ince dilimler halinde kesin. 8-10 dilim ginseng kökünü düşük ısıda 3 bardak suda 15 dakika ısıtın. Karışımı süzüp suyuna bir çay kaşığı bal ekleyin ve soğumaya bırakın. Her gün en fazla üç kez bu suyu için.

UYARI: Yüksek tansiyonu olan kişilerin ginseng tüketmesi sakıncalıdır.

6. Meyan kökü

Meyan kökü, halsizliğin belirtileri ile savaşan bitkilerden biridir. Bu bitki, vücut tarafından üretilen adrenal hormonlarını harekete geçirir, böylece enerjinizi arttırır ve metabolizmanızı güçlendirir.

Bir çay kaşığı meyan kökü tozunu ve iki çay kaşığı balı bir bardak sıcak süte ekleyerek için. Meyan kökü, gün içinde daha enerjik hissetmenizi sağlayarak halsizliğinizi giderecektir.

Meyan kökü, bazı insanlarda kan basıncını artırabilir, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir