Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş lekeleri; güneşe fazla maruz kalınması sonucu ortaya çıkan ciltteki koyu renkte olan lekelerdir. Özellikle yüz bölgesinde görülen güneş lekeleri bunun dışında güneşin en çok etkilediği göğüs ve omuzlarda da görülmektedir.

Güneş lekeleri zararlı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucu oluşmaktadır. Özellikle güneşin en zararlı olduğu zamanlarda dışarı çıkıldığında mutlaka koruyucu kremler sürülerek önlem alınması gerekir.

Bu şekilde güneşin etkisinden biraz olsun korunmuş olursunuz.

Güneş lekeleri dışında ciltte renk bozuklukları, cilt sarkması, ciltte kırışıklıklar, cilt yüzeyindeki damarların çatlaması, ciltteki elastik dokunun azalması ve cilt yüzeyinde tümörlerin oluşması fazla güneşe maruz kalınması ile ortaya çıkan sorunlardır.

Bunların yanında cilt kanserinin en önemli tetikleyicilerinden birisi de güneştir.

Bu kadar çok zararı olsa da güneşe vücudumuzun ihtiyacı elbette ki ihtiyacı vardır. Vücudun D vitamini ihtiyacını en çok güneş karşılar.

Bu nedenle güneşin zararlı olmadığı zamanlarda, koruyucu önlemler alınarak dışarı çıkılması ve güneş ışınlarının vücuda işlemesi sağlanmalıdır.

Güneşe fazla maruz kalınması sonucu ciltte oluşan lekeler ise çeşitli maskeler yardımı ile ortadan kaldırılabilir.

Bu maskeler düzenli olarak uygulandığında güneş nedeniyle oluşan cilt lekelerinde ciddi oranda azalmalar meydana gelecektir.

Bunların yanında maske dışında dışarı çıkarken mutlaka cilde koruyucu kremler sürülmelidir. Özellikle geniş çevreli şapkalar takarak güneşin doğrudan yüze gelmesi engellenmelidir. Güneşin en tepede olduğu anda zorunlu kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Güneş nedeniyle ciltte oluşan lekeler var ise o zaman daha çok dikkat edilmeli ve lekelerin artmaması için dışarı çıkarken mutlaka önlem alınmalıdır. Hava güneşli olmasa dahi mutlaka koruyucu kremler sürülerek dışarı çıkılmalıdır. Koruma faktörü yüksek olan koruyucu kremler tercih edilmelidir.

Bunların yanında cildin elastikiyetini kaybetmemesi için bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenmekte cilt sağlığı için önemlidir.

Güneş lekeleri nasıl geçer bunlar için sizlere farklı maske önerileri sunacağız. Bu maskelerden faydalanmak ve kalıcı sonuçlar almak için bu maskeleri düzenli olarak doğru bir şekilde uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Uygulanan bu maskeler düzenli olarak yapıldığı sürece 3-4 hafta sonra kalıcı sonuçlar alabilirsiniz. Tabi maske uygulaması sonrası da cildin güneşten korunması önemlidir.

Güneş Lekeleri İçin Maske Önerileri

Bal ve Limon Maskesi

İçeriğinde bulunan asit sayesinde doğal bir temizleyici olan limon güneş lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. Bal ise cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Bal ve limon maskesi için; 1 yemek kaşığı bal ile yarım limonun suyu karıştırılır ve özellikle lekelerin üzeri olmak üzere tüm cilde sürülür. 15-20 dakika bu şekilde bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanarak temizlenir. Bu maskeden etkili bir sonuç almak için haftada 2-3 sefer uygulamanız gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken detay ise; limonun kurutucu özelliği nedeniyle cilde zarar vermesidir. Kuru cilde sahip olanlar limonu kullanırken daha çok dikkat etmelidir.

Limon ciltteki yağı kuruttuğu için cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu maskeyi uygulayanalar cilt tipine göre limonun miktarını değiştirebilirler.

Maske uygulaması sırasında da cildinizde yanma, kızarma gibi sorunlar olur ise limon miktarını azaltarak maskeyi tekrar uygulayabilirsiniz.

Hassas Cilt Tipine Sahip Olanlar İçin Güneş Lekelerini Geçiren Maske

Hassas cilt yapısına sahip olanlar her ürünü kullanamazlar. Cilde zarar veren, tahriş olmasına neden olan ürünlerin maskeler içerisinde yer alması cilde faydadan çok zarar verebilir.

Bu nedenle ister kozmetik ürünlerden yapılan maskeler olsun isterse de doğal ürünlerden yapılan maskeler olsun kişi cilt yapısını iyi bilerek ürünleri seçmelidir.

Hassas cilt yapısına sahip olanlar için hazırlanan bu güneş lekesi geçirici maske cildi sıkılaştırırken lekelerin görünümünü de azaltır.

1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sade jelatin bir kâse içerisine alınarak karıştırılır. Bol su ile yıkanıp temizlenen cilt kurutulur. Daha sonra hazırlanan bu maske ince bir tabaka olacak şekilde yüze sürülür. 15-20 dakika bekleyerek maskenin kuruması sağlanır. Daha sonra maske bol ılık su ile yıkanarak çıkartılır. Hazırlanan bu karışım dekolte bölgesinde olan lekeler içinde uygulanabilir. Yüzünde ve dekolte bölgesinde oldukça koyu renkli güneş lekeleri olanlar bu maskeyi haftada 2 sefer uygulayabilirler.

Soğan ve Sirke İle Hazırlanan Güneş Lekelerini Giderici Maske

1 soğanın suyu sıkıldıktan sonra kap içerisine alınır. İçerisine eşit miktarda elma sirkesi ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım gün içerisinde 2-3 sefer yüzdeki sadece lekeli bölgelere pamuk yardımı ile sürülür. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkanarak çıkartılır. Bu maskeyi düzenli olarak 4-5 hafta uygularsanız lekelerin azaldığını belirgin bir şekilde görebilirsiniz.

Güneş Lekelerini Hafifleten Mercimek Maskesi

Güneş lekelerinin azaltılmasına yardımcı olan mercimek maskesi, düzenli kullanıldığında siyah nokta ve sivilce gibi cilt sorunlarının çözümünde de etkilidir. Cildi çok yağlı olan kişiler bu maskeyi uygulayarak ciltteki fazla yağı alabilirler.

Mercimek maskesi için; 1 yemek kaşığı kırmızı mercimek, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tane portakalın kabuğu ve az miktarda süt gereklidir.

Maskeyi hazırlarken öncelikle mercimek suya koyularak 5-6 saat bekletilip yumuşaması sağlanır. Yumuşayan mercimek püre kıvamına gelmesi için ezilir. İçerisine portakal kabuğu ince ince kıyılarak eklenir. Daha sonra bal ve karışımı yoğun bir krem kıvamına getirinceye kadar yavaş yavaş süt eklenir. Hazırlanan bu karışım yüze sürülür. Bu şekilde 15-20 dakika beklenir ve maske yüzden çıkarılmak için ılık su ile yıkanır. Haftada 2 kez uygulanabilecek bu maske boyun bölgesinde bulunan lekeler için de uygulanabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir