Güneş Çarpmasına İyi Gelen Bitkiler ve Besinler

Güneş çarpması, vücudun kendini soğutamadığında ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Sıcak havalarda çok uzun süre güneşin altında kalmanız vücut sıcaklığının tehlikeli seviyelere gelmesine neden olabilir. Özellikle bebekler, küçük çocuklar ve yaşlılar ısıya bağlı sorunlar yaşamaya yatkındır.

Diyabet, kalp veya dolaşım gibi sağlık problemleri olanlar da daha fazla risk altındadır. Aynı zamanda kullanılan bazı tıbbi ilaçlar güneş çarpması riskini yükseltmektedir.

Güneş çarpmasında vücut ısısı dengelenemediği için vücut susuz kalır ve vücut içi sıcaklık 40 santigrat derecenin üzerine çıkar. Güneş çarpmasının en kötü yanı, birçok insanın bunu çok geç fark etmesidir. Güneş çarpması meydana geldiğinde insanın sinir sistemi hasar görür ve bilinç kaybı yaşanabilir. Güneş çarpması riskini azaltmak için ilk adım, güneş çarpması belirtilerinin farkına varılması ve önlem alınmasıdır. Organ yetmezliği, bilişsel bozukluk ve ölümden kaçınmak için hızlı bir tanı önemlidir.

Yaz mevsiminde güneş çarpmasına maruz kalmamak için vücudunuzu serin tutarak ve yeterince sıvı tüketerek önlem alabilirsiniz. Güneş çarpmasının en fazla meydana geldiği saatlerde,11.00 ile 15.00 arasında güneşin altında kalmamaya özen göstererek güneş çarpması riskini azaltabilirsiniz.

Güneş Çarpması Nedir?

Vücudumuz ısıyı dengeleyebilmek için çeşitli fizyolojik mekanizmalar kullanır. Bunlardan en önemlisi terlemedir. Vücudumuz derimizdeki ısı reseptörleri yardımıyla bulunduğumuz çevrenin ısısına göre vücut sıcaklığımızı ayarlar.

Havanın sıcaklığı çok yüksek olduğunda, reseptörler beyindeki işleme merkezi olan hipotalamusa sinyaller göndererek terleme mekanizmasını devreye sokar. Vücudumuzun sıcaklığı normale dönünceye kadar vücudumuz terleyerek ısıyı dengelemeye çalışır. Terleyerek vücuttaki sıvılar tükendiğinde ve yeterince su içilmediğinde vücut sıcaklığı yükselmeye devam eder.

Vücudumuzun doğal ısı derecesi 37 santigrattır. Vücut sıcaklığının derecesi 40 santigratın üzerine çıktığında ve bedenimiz bu sıcaklığı dengelemede başarısızlığa uğradığında güneş çarpması meydana gelir.

Güneş Çarpması Belirtileri

*Baş ağrısı

*Baş dönmesi

*Sıcak, kırmızı ve kuru bir cilt

*Kas güçsüzlüğü

*Mide bulantısı ve kusma

*Çok güçlü veya çok zayıf kalp atışı

*Hızlı ve zayıf soluma

*Kafa karışıklığı

*Bilinç kaybı

Güneş Çarpmasını Önlemek için Bitkiler ve Besinler

Vücudun sıvı kaybını önlemek ve güneş çarpması riskini azaltmak için sulu meyveler ve sebzeler tüketmek gerekir. Bu meyve ve sebzeler vücudun sıvı oranını dengeleyen elektrolitler içerir. Güneşe çıkmadan önce bu meyveler ve sebzeler tüketildiğinde güneş çarpması riski büyük ölçüde önlenmektedir. Güneş çarpmasını önleyen en iyi meyve ve sebzeler şunlardır:

*Hindistancevizi

*Karpuz

*Portakal

*Üzüm

*Ananas

*Böğürtlen

*Muz

*Kivi

*Biber

*Havuç

*Avokado

*Domates

*Marul

*Brokoli

Güneş Çarpmasının Doğal Tedavi Yöntemleri

Güneş çarpması belirtileri gösteren kişilerin ihtiyaç duyduğu en önemli şey sudur. Güneş çarpması yaşayan kişiler, vücudu soğutacak ve sıvı dengesini düzenleyecek bitki ve besinler tüketmelidir. Bu besinler, kişinin durumunun kötüleşmesini önleyerek güneş çarpmasının belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

1. Mango

Mangoyu dilimleyerek küçük bir tencerede haşlayın. Haşlandıktan sonra hafifçe tuzlayıp hastaya yavaş yavaş yedirin.

2. Limon

Soğuk bir bardak suya bir tutam tuz ve bir adet limonun suyu ekleyin. Güneş çarpması belirtileri gösteren kişiye yudum yudum içirin.

3. Mor Erik

Birkaç adet mor eriği soyup dilimleyerek üzerine 2 bardak soğuk su ekleyin. Erikleri suyun içinde bir çatalla ezin. Bir süzgeç yardımıyla süzüp suyunu hasta kişiye içirin. Bu karışım, vücudun içeriden soğutulmasına yardımcı olur.

4. Ihlamur Çayı

Güneş çarpması için en etkili şifa yöntemi ıhlamur çayı içmektir. Ihlamur, güneş çarpmasının sinirlerde yarattığı etkiyi ortadan kaldırarak vücudun kendini hızla toparlamasına yardım eder. Bu çayı birkaç gün boyunca günde üç kez için.

5. Çarkıfelek Çiçeği

Çarkıfelek çiçeği, vücuttaki yüksek ısıyı düşürür, sinirleri güçlendirir. Birkaç gün boyunca günde en fazla 3 kez çarkıfelek çiçeği çayı içmek, güneş çarpması belirtilerini hafifletecektir.

Güneş Çarpması için Diğer Yöntemler

Soğan

Taze bir soğanı kesip suyunu çıkarın. Soğanın suyunu bir beze batırıp göğsünüze ve kulaklarınızın arkasına bastırın. Bu uygulama vücudun ısı mekanizmalarını harekete geçirerek güneş çarpması belirtilerini hızla giderir.

Nane Yağı

Nane, Hindistan gibi sıcak ülkelerde güneş çarpmasına karşı kullanılan başlıca bitkilerden biridir. Zeytinyağına 2-3 damla nane yağı ekleyerek vücudunuzu bu karışımla silin. Nane yağı, vücudu soğutarak güneş çarpması belirtilerini giderir.

Check Also

Astıma İyi Gelen Bitkiler

Bir solunum yolu hastalığı olan astım, solunum yolunun iltihaplaşması sonucu hassaslaşması ve çevresel faktörlerin de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir