Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Birçok kişinin ortak problemi olan göz altı morluklarının oluşumunda farklı etkenler vardır. Uykusuzluk, güneşe maruz kalmak, stres, kötü beslenme, genetik yapı ve alerjik rahatsızlıklar göz altı morluklarının oluşumunda etkilidir.

Göz altı morluklarının tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilir. Ama bu yöntemler uygulanmadan önce eğer alerjik reaksiyonlar nedeniyle morluklar oluşuyor ise bunun kozmetik ürünler ve bitkisel uygulamalar ile tedavi edilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle öncelikle alerjik durumun ortadan kaldırılması gerekir. Bu sayede göz altı morlukları yok edilebilir. Bunun dışında göz altı morluklarını ortadan kaldırmadan önce neden olduğunu iyice araştırmak gerekir.

Göz altı morluklarının çözümünde morluğu oluşturan etkenlerin yok edilmesi ve düzeltilmesi önemlidir. Bu noktada doğru beslenmek, düzenli ve yeteri kadar uyumak, bol bol su içmek ve dinlenmek morlukların yok edilmesinde etkilidir.

Bunlar dışında alerjiye neden olan şeylerden uzak durulmalıdır. Güneşe çıkmadan önce koruyucu kremler sürerek güneşin ciltteki etkisi azaltılabilir.

Genetik nedenler ile göz altı morluklarının çözümünde yapılabilecek fazla bir şey olmadığı için göz altı kapatıcıları ile bu soruna geçici çözümler bulabilirsiniz.

Göz altı morluklarını kapatmak için kapatıcılar ve kremler seçerken içeriğinde retinol, kalojen, kafein, A, E veya C vitaminleri içeren ürünler tercih etmelisiniz.

Göz altı morluklarının ortadan kaldırılmasında kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi çeşitli bitkilerden de faydalanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken ise; bitkiler kullanılmadan önce cilde zarar verip vermediğini öğrenmektir.

Biliyorsunuz ki birçok maske uygulamasının göz altına uygulanması istenmez. Çünkü göz altındaki cilt daha hassas olduğu için kullanılan bitkiler cildi tahriş edip kızarıklıklara yol açabilir.

Bu nedenle kullanılan bitkilere dikkat etmek gerekir. Peki göz altı morluklarına ne iyi gelir, hangi bitkiler kullanılabilir?

Maydanoz: İçerisinde K ve C vitamini ile karoten bulunduran maydanoz cilt için oldukça faydalıdır. Cildi güçlendirirken, kılcal damarların güçlenmesine de yardımcı olur.

Göz altına uygulayacağınız maydanoz ile içeriğinde bulunan K vitaminin göz altına giden kan akışını azaltması sağlanarak oluşan morlukların rengi açılabilir. Göz altında oluşan şişlikler de maydanoz ile yok edilebilir.

Göz altı morluklarını ortadan kaldırmak için; 2 yemek kaşığı yoğurt ile 3 yemek kaşığı maydanoz robottan geçirilerek karıştırılır.

Hazırlanan bu karışım göz altına sürülerek 15-20 dakika beklenir. Süre sonunda cilt ılık su ile yıkanıp havlu ile kurulanır. Göz altı morluklarını ortadan kaldırmak için bu karışım haftada bir sefer uygulanabilir.

Patates ve Salatalık: Göz altı morlukları için en çok kullanılan ve en çok bilinen iki sebze salatalık ve patatestir. Hepimiz görmüşüzdür, gözünün üzerine salatalık dilimleri veya patates dilimleri koyanları. Bu uygulama ise oldukça doğru ve faydalı bir işlemdir.

Yatıştırıcı özelliği bulunan bu iki sebze göz altı morluklarını ortadan kaldırabilir. Salatalık; göz altında bulunan damarları büzer.

Bu sayede göz altında daha az su tutulmasını sağlar. Patates ise içeriğinde bulunan nişasta ve kataloz adlı enzim ile cildin rengini açarak morlukların ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

Patates ve salatalık dilimlenerek göz altlarına koyulabilir.

Bunun yanında patates rendeleyerek de göz altına uygulanabilir.

Daha etkili bir sonuç elde etmek için ise patatesin ve salatalığın suyu çıkartılıp karıştırılıp, pamuk yardımı ile göz altına sürebilirsiniz. Bu şekilde bir gece bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği: Antioksidan bakımından zengin olan üzüm çekirdeği cildin beslenmesini de sağlar. İçerisinde beta-karoten ve E, C ve D vitaminleri bulunur.

Göz altında bulunan damarları güçlendiren üzüm çekirdeği, göz altı morluğunu yok eder. Göz altında oluşan şişlikleri indirir. Ciltte yaşlanma belirtilerini ortaya çıkartan serbest radikallere karşı da savaşır.

Birçok kozmetik ürünün içeriğinde üzüm çekirdeği yağı bulunmaktadır Bunun dışında doğal olarak kullanılabilecek olan üzüm çekirdeği yağını kullanırken inceltmeye gerek yoktur.

Parmak uçlarına sürülen üzüm çekirdeği yağı ile göz altlarına masaj yapılır. Bir hafta sonrasında gözle görülür şekilde değişiklikler meydana geldiğini farkına varabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı kapsül halinde de satılmaktadır. Ama bu tür kapsüller kan inceltici ilaçlar ile etkileşime geçince ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Bu nedenle düzenli ilaç kullananlar kapsül kullanmadan önce bir uzmana danışmalıdır.

Tatlı Badem Yağı: Tüm cilt için oldukça faydalı olan tatlı badem yağının nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Göz altı morluklarının çözümünde kullanılabilecek olan en etkili ve en popüler ilaçlardan birisidir.

Badem yağı; göz altlarında güneş ışınları, kuruluk veya iltihap nedeniyle oluşan morlukların tedavisinde kullanılabilir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri kuru ciltlerin nem dengesini sağlayacaktır. K ve E vitaminleri ile de göz altındaki bölgenin güçlenmesini sağlar.

Badem yağı yan etkisi oldukça az olan, farklı cilt yapılarına sahip olan kişilerin kullanabileceği oldukça faydalı bir yağdır. Göz altı morlukları için; parmak uçlarına sürülen badem yağı ile sabah akşam bu bölgeye masaj yapabilirsiniz.

Bitki çayları: Siyah ve yeşil çay, papatya, kuşburnu, ıhlamur, lavanta ve zambak çayları göz altı morlukları için oldukça etkilidir. Bu bitkilerden hazırlanmış olan poşet çayları göz altı morlukları için kullanabilirsiniz.

Sıcak suda demlendirilen poşet çay soğutularak gözler üzerine koyulur. Bu şekilde bir süre beklenir. Özellikle yeşil çay göz altlarına soğuk kompres yapılarak uygulandığında daha etkili sonuçlar alınacaktır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir