Fındık Yağının Faydaları

Sağlıklı yaşamak önemlidir. Kaliteli yaşamak da önemlidir. Hem sağlıklı hem de kaliteli bir yaşam için, beslenmemize ve cilt bakımımıza dikkat etmemiz gerekir.

Doğru beslenme ve sağlıklı cilt bakımı için  tüketebileceğimiz birçok  sebze-meyve bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamak amacıyla beslenme ve cilt bakımı, doğal ürünlerle desteklenmelidir. Bunun için, tükettiğimiz bazı besinlerin yağları, şifa kaynağı olacak niteliktedir.

Fındık yağı, bu şifa kaynağı yağlardan birisidir. Fındık yağı, üreticiler tarafından hiçbir kimyasal işleme ve ısıya maruz bırakılmadan soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. Lezzeti ve faydaları açısından, günlük hayatta en sık tercih edilen bitkisel yağlardan birisidir.

   Fındık yağının içerdiği vitaminler

Fındık yağı, yoğun miktarda E vitamini içermektedir. Onun haricinde bol miktarda, oleik asit, protein, karbonhidrat, lif ve antioksidan içermektedir.

   Fındık yağının faydaları

 1) Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur: Antioksidan ve protein içermesinden dolayı, kalbi korumakta, damar sertleşmesini önlemekte ve ani kalp hastalıklarının önüne geçmektedir.

   2) Kansızlık için faydalıdır: Kansızlık, vücut için her açıdan zararlı olan bir sağlık sorunudur. Halsizlik, uykuya eğilim ve psikolojik sorunlara sebep olan kansızlık, yaşlanma etkilerinin de daha fazla ve erken zamanlarda ortaya çıkmasına yol açar. Doğru beslenmeyle tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Fındık yağı, E vitamini özelliği sayesinde, kansızlık sorununa çözüm olmaktadır. Fındık yağının kansızlığa iyi geldiği, bilimsel aştırmalarla kanıtlanmıştır.

  3) Kansere karşı koruyucudur: Kanser, son zamanlarda gittikçe yayılan ve en çok ölüme neden olan hastalıklardandır. Güçlü bir bünye kolay kolay kansere yakalanmaz. Bu nedenle sağlıklı besinler tüketmek gerekmektedir. Fındık yağı, kansere neden olan hücrelerle savaşır ve kanser oluşumunu engeller. Eğer kanser hastalığına yakalanmış biri, düzenli olarak fındık yağı tüketirse, tedaviden daha kısa sürede olumlu cevap alır.

   4) Kolesterolü dengeler: Kolesterol, adı son zamanlarda sıkça duyulan ve birçok kişide görülen bir hastalıktır. Yüksek kolesterol, sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Fındık yağı, kolesterolü dengede tutacak mucize besinlerden birisidir. Yüksek kolesterolü düşürür ve dengede tutar.

 5) Tansiyonu dengeler: Tansiyon, başlı başına bir hastalık olmasa da, yüksekliği birçok hastalığın oluşumuna yol açmaktadır. Yüksek tansiyon, direk beyni ve kalbi etkilemekte, ani ölüm ve felçlere sebep olmaktadır. Günlük gereken miktarda fındık yağı tüketimiyle bu sorunun önüne geçilebilir.

6) Hafıza üzerinde olumlu etkileri vardır: Fındık yağı, E vitamini, protein ve oleik asiti açısından zengin olan yapısıyla, son zamanlarda çoğu kişide görülen unutkanlığı önlemektedir. Ayrıca, alzheimer ve parkinson gibi pskilojik hastalıkların tedavi sürecini desteklemektedir. Her gün fındık yağı tüketen kişi, unutkanlığı varsa, zamanla ortadan kalktığını görecektir.

   7) Varis için iyidir: Önemli damar hastalıklarından birisi olan varis, görünüm olarak da rahatsız edici niteliktedir. Fındık yağı, başta varis olmak üzere bazı damr hastalıklarına iyi gelmektedir.

8) Üreme sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır: Cinsel isteği arttırıca özelliğiyle bilinen fındıktan elde edilen yağın da, aynı şekilde cinsel hayat ve üreme sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Kısırlığa karşı tedavi edici olarak kullanılabilir.

    9) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Fındık yağı, günlük enerji miktarının büyük bölümü karşılamakta ve zinde bir vücuda sahip olmayı sağlamaktadır.

   10) Kemik hastalıklarına iyi gelir: Kadınlarda daha sık görülen kemik erimesi ve çeşiti kemik hastalıklarına karşı koruyucudur. kemikleri güçlendirir, özellikle çocukların sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

   11) Saçlar için faydalıdır: Her bitkisel yağ gibi fındık yağı da, saçlara dolgunluk ve canlılık kazandırır. Saç derisini besleyerek doğal bakım yapmayı sağlar. Saçların dökülmesini engeller. Fındık yağı, saç rengini korur. İnce telli saçları güçlendirir.

     12) Cilt için faydalıdır: E vitamini içeriği sayesinde, kuru ciltleri nemlendirir, besler ve pürüzsüzlük kazandırır. Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı koruyucu veya tedavi edicidir. Kırışıklıkları azaltır. Yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Güneş ışınlarının zararlı etiklerine karşı doğal bir koruyucudur. Her cilt tipi için kullanıma uygun bir yağdır.

13) Dişler için faydalıdır: Fındık yağı, E vitamini ve kalsiyum açısından zengiindir. Zengin kalsiyum içeriği sayesinde dişleri güçlendirir, ağız sağlığını korur.

     Fındık yağı nasıl kullanılır?

 1) Fındık yağı tamamen doğal yollarla üretilen bir yağdır. Sağlık açısından fazlaca faydaları bulunan ve en çok tüketilen kuruyemiş olan fındığın yağı, salatalarda, yemeklerde ve soslar da kullanılabilir. Hatta, birçok kişi fındık yağını kızartma ve hamur işi gibi ağır yemeklerde de kullanmaktadır. Yemek ve salatalarda tüketimi haricinde, direk içilerek de tüketilebilir. Sulandırılarak içilmesi, fındık yağının kullanımı için önerilen tüketim şekillerindendir.

2) Cilt için fındık yağı, cilde sürülerek ve masaj yapılarak kullanılabilir. Cilt hastalıkları için, gereken bölgeye yeterli miktarlarda dökülür ve cilt emene kadar masaj yaparak yedirilir. Fındık yağı, cilde uygulama sırasında, masaj yaparak yedirilirse, sonucu daha etkili olur.

3)Fındık yağı saçlar için, tek başına uygulanacabileceği gibi, farklı bitkisel yağlarla karıştırılarak da uygulanabilir. Daha etkili olması için içine sirke katılabilir.

     Fındık yağının zararları var mıdır?

    Fındık yağı, genetiğine hiçbir şekilde müdahale edilmemiş, tamamen doğal yollarla elde edilen sağlıklı bir yağ olduğundan, herhangi bir yan etkisinden bahsedilmemektedir. Ancak, herkesin bünyesi ve vücut yapısı farklı olduğundan bazılarının, fındık yağına karşı alerjisi olabilir.

Fındık yağı kullanımı sonucunda boğazda yanma, kaşıntı, halsizlik ve kusma varsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir