Fındığın Faydaları : Hergün 1 Avuç Fındık Yemenin 7 Müthiş Faydası!

Fındık, çok sağlıklı bitkisel yağ asitleri ile dolu harika bir yiyecektir. Kalbe faydalıdır, kanserin önlenmesinde etkilidir. Cinsel gücü artırır. Ayrıca ciltte görülen yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Fındık yağlı bir besin olduğu için pek çoğumuz kilo alma korkusuyla bu güzel yiyecekten uzak dururyoruz. Halbuki, sadece bir avuç yemek sağlık faydalarından fazlasıyla yararlanmak için yeterlidir. Bu kadarlık fındığın kalorisi o kadar da yüksek değildir.

Fındık ve Sağlıklı Beslenme

Fındık yağ içermesine ve diğer sağlıklı çerezlerden daha yüksek bir kaloriye sahip olmasına rağmen, makul bir porsiyon boyutu (bir avuç gibi), kilo alma korkusu olmadan yiyebileceğiniz hayati besinler içerir.

Bir avuç (30 gram) Fındığın Besin Değerleri Tablosuna Bakalım,

 • 176 kaloridir
 • 17 gram sağlıklı yağ içerir
 • 4.2 gram protein içerir
 • 4.7 gram karbonhidrat içerir
 • 2.7 gram lif içerir
 • 45,6 mg Magnezyum içerir (günlük ihtiyacın %11 i)
 • 31.6 gr Folik Asit içerir (günlük ihtiyacın %8 i)
 • 190 mg Potasyum içerir (günlük ihtiyacın %5 i)
 • 0.2 mg Tiamin vitamini bulundurur (günlük ihtiyacın %12 si)
 • 1.76 mg manganez içerir (günlük ihtiyacın %90 ıdır)

Fındıkta ayrıca C vitamini, niasin ve kalsiyum da önemli miktarda bulunmaktadır.

Fındık çikolata gibi keskin tatlıların tadını yumuşatmak için kullanılır. Ayrıca kreması ve ezmesi de çok lezzetlidir.

 • Fındık lif deposudur
 • E vitamini kaynağıdır
 • Sağlıklı bitkisel yağlar içerir
 • Kalbi korur
 • Damarları yumuşatır

1) Fındık Kalp Sağlığını Korur

Fındık,  kalp hastalığına karşı çok güçlü bir savaşçıdır. Fındıkta kalp sağlığını iyileştiren dünya kadar vitamin ve mineral bulunur. Fındık, önemli bir lif kaynağı olmasının yanı sıra LDL kolesterolü (“kötü” tür) azaltmaya ve HDL kolesterolü (“iyi” tür) artırmaya yardımcı olan  tekli doymamış yağ asitleri içerir.

Araştırmalar fındığın kandaki lipit oranını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bir araştırmada, insanın çeşitli hastalıklardan korunmak için tüketmesi gereken tekli doymamış yağ asitleri içeren bitkisel yağların çoğunun fındıkta bulunduğu gösterilmiştir.

Ayrıca fındık, kalsiyum – potasyım dengesini düzenlemeye yardımcı olan ve tansiyonu dengelemek için çok ciddi öneme sahip olan magnezyumu içerir.

2) Fındık Şeker Hastaları İçin Faydalıdır

Fındıkta bulunan manganez minerali glikoz intoleransını iyileştirir. Ayrıca bir çalışmada, fındık tüketen yüksek kolesterol düzeyine sahip şeker hastalarının kandaki lipit düzeylerinin önemli oranda azaldığı kanıtlanmıştır. Ayrıca fındık, diyabet riskini azalttığı bilinen magnezyumun da önemli bir kaynağıdır.

3) Fındık Antioksidan Deposudur

Fındıkta antioksidan özelliğe sahip bir çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri yok ederek kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Fındık E vitamini bakımından çok zengindir. Bu güçlü antioksidan yaşlanma karşıtı olarak bilinir ve özellikle cilt hücrelerini oksidatif hasardan korur, hücrelerin ömrünü uzatır ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destekler.

Fındık, iltihaplanmayı azaltır ayrıca enzimlerin çalışmasını hızlandıran manganez mineralini bol miktarda ihtiva eder.

4) Fındık Beyine İyi Gelir

Fındık, beyin gücünü artıran bir enerji merkezi olarak düşünülebilir. Beyindeki bilişsel işlevleri geliştirir, ve hayatın ilerleyen dönemlerindeki dejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Yüksek seviyede E vitamini, manganez, tiamin, folat ve tekli doymamış yağ asitleri nedeniyle, fındık tüketmek hafızanızı keskinleştirir, zekanızı açar ve beyninizi çeşitli sinir sistemi hastalıklarına karşı korur. Fındıkta bol miktarda bulunan Tiamine, yaygın olarak “sinir vitamini” adı verilir ve bilişsel işlevde önemli bir rol oynar.

5) Fındık Kanserden Korunmaya Yardımcı Olur

Fındık, çok güçlü bir antioksidan vitamin olan E vitamininin önemli bir deposudur. Antioksidanlar kanser oluşumunu önlemenin yanında, vücudu oksidatif hasardan koruyarak kalp hastalığı geliştirme riskini önemli ölçüde azaltır.

E vitamininin prostat, göğüs, akciğer ve kolon kanserlerine karşı etkisi klinik olarak da kanıtlanmıştır. Diğer taraftan fındıkta bulunan manganezin kanserli dokunun yayılmasını engellediği bilinmektedir.

6) Fındık, Obezite ile Mücadeleye Yardımcı Olur

Fındık, metabolizma hızını artıran harika bir yiyecektir. Yapılan araştırmalarda fındık tüketen insanların metabolizma hızının tüketmeyenlere oranla daha yüksek olduğu ve aynı kaloriyi almalarına rağmen daha çok zayıfladıkları görülmüştür. Ayrıca fındıkta karbonhidrat  metabolizmasının önemli bir elemanı olan Tiamin adlı vitamin bulunmaktadır. Tiamin, karbonhidratların glikoza parçalanmasına yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler.

7) Fındık Cilt ve Saçlara İyi Gelir

Fındıkta E vitamini bulunduğunu artık biliyorsunuz. E vitamini cildi parlatır, ışıl ışıl yapar. Yaşlanma belirtlileri olan kırışıklıkları giderir, cilt altı epidermis tabakasını besleyerek cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

E vitamini ayrıca, güneşten gelen zararlı UV ışınlarının kötü etkilerine karşı koruma sağlar. Cilt kanserinin önlenmesine yardımcı olur.

Fındık ve fındık yağı, saçları kökten uca besler. Saç derisindeki kılcal damarları tamamen açar ve saçlara canlılık kazandırır. Böylece saç dökülmesi riski azalır, saçların yaşam döngüsü uzar.

SONUÇ: Bu yazımızda fındığın sağlığımız için faydalarını ve besin değerlerini ele aldık. Fındık özellikle kalp hastalığından korunmak için son derece faydalı. Eğer ceviz – badem ve fındık üçlüsünü sürekli yerseniz kalp krizi ve felç geçirme riskiniz önemli oranda azalacaktır.

Kaynaklar

 • https://draxe.com/hazelnuts/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir