Fesleğenin Faydaları Nelerdir, Fesleğen Neye İyi Gelir?

Fesleğen, nane ailesinden olan, kekik, nane, biberiye gibi diğer besleyici otlar ve bitkiler grubundan olan aromatik bir bitkidir. Fesleğen, güzel kokusu için sadece yemeklerde  kullanılan aromatik bir aksesuar olmaktan öte şaşırtıcı yapısı ve faydaları ile çok özel bir bitkidir. Doğada 35 çeşit fesleğen vardır.​

Fesleğenin Yapısı ve Özellikleri

Kurutulmuş ya da taze şekilde, baharat olarak sofralarda her zaman yerini alan fesleğenin anavatanı, İran dolaylarıdır. Yetişkin bir fesleğen bitkisinin boyu 20-60 cm. civarında değişir. Yeşil rengin bütün tonlarına sahip bitkinin yapısında, yüksek kalitede uçucu yağ bulunmaktadır. Bu yağı oluşturan bileşenler, fesleğenin sağlık için en büyük dost olmasına neden olur.

Fesleğende büyük oranda K Vitamini bulunur. K Vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayan, kemikleri güçlendirici, beyin fonksiyonlarının gerilemesini engelleyen bir vitamindir.

Manganez, A vitamini, bakır, kalsiyum, C vitamini, demir, omega 3 yağları, magnezyum, fesleğende bulunan diğer element ve bileşiklerdir.

Fesleğen birçok ülkede ‘’basil’’ ismi ile bilinir. Basil, Latincede ‘’kral’’ anlamına gelir. Hindistan’da bir çeşidi, kutsal fesleğen olarak isimlendirilmektedir. Başta İtalya olmak üzere, Romanya ve Meksika’ da aşkın sembolüdür.

Asya’nın güneydoğusu ve Hindistan gibi bölgelerde çay, merhem, tonik gibi kullanım şekilleriyle ilaç kategorisinde anılır.

Fesleğen Neye İyi Gelir?

 • Antienflamatuar etkisi vardır. İltihaplanmaya dayalı, dokulardaki enflamasyonu (doku hasarı) giderir.
 • Antioksidan görevi ile, yağların oksidasyonunu yavaşlatır.
 • Kanser hücrelerine karşı savaşçı bir bitkidir.
 • Analjezik etkisi ile ağrıları azaltır.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Şeker hastalığına karşı etkisi kanıtlanmıştır.
 • Kan ve damar rahatsızlıklarına karşı bir kalkandır.
 • Karaciğer dostu bir koruyucu bitkidir.
 • Anti stres görevi, DNA’ yı strese bağlı hasarlardan korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Antibakteriyel özelliği ile, bakteri üremesine, bakterili bölgedeki hasarın onarılmasını sağlar.​

Antioksidan Faydası

Fesleğen bağışıklık işlevinden sorumlu beyaz kan hücrelerinin yanı sıra DNA’nın depolandığı hücresel yapıları korumaya yardımcı olan ve suda çözünebilen flavonoid antioksidan içerir. Flavonoid bileşenler, DNA yapısını ve hücreleri korurken, hasar riskini de azaltır.

Fesleğen bulunan antioksidanlar, kromozomların değişmesini ve hücre mutasyonlarını ve kanserli hücre büyümesini engeller. Fesleğendeki antioksidanlar, toksin maddeler, çevre kirliliğine bağlı dış etkenler ve radyasyon etkilerini de azaltıcı bir yapıya sahiptir. Yaşlanmanın etkilerini azalması da en büyük faydasıdır.

Anti Enflamasyon Faydası

Enflamasyon, mikroplu dokuya zarar gelmemesi için kanın o bölgeye hücum etmesi ve bunun sonucunda o bölgede oluşan yangı dediğimiz, şişkinlik, kızarıklık vb. durumdur. İltihaplanma şeklinde gözlemlenen bu bölgelerde fesleğenin büyük iyileştirici gücü vardır. Yapısında bulunan uçucu yağlar, enflamasyonun ortadan kalkması için büyük tedavi unsurudur. Uçucu yağlar, iltihaplanma merkezli bir tedavi aracı olmayıp, kalp rahatsızlığını, bağırsak hastalıklarını ve romatizmal riskleri de önlemektedir.

Antibakteriyel Faydası

Fesleğenin esanslı yağ içeriği, zararlı bakterilerin gelişimini durduran, mevcut bakterileri azaltan bir özelliğe sahiptir. Bilimsel araştırmalarla bu etkisi kanıtlanmıştır. Binlerce yıldır, ilaç kategorisinde yerini almasına neden olan özellikleri arasındadır. Testler ve araştırmalar, antibiyotik tedavisinin yetersiz kaldığı dirençli bakterileri engellediği belirlenmiştir. Enfeksiyon hastalıkları için hala birçok ülkede ilaç tedavisinde kullanılmaktadır.

Antimikrobik Faydası

Fesleğen esans yağları, virüs, küf, maya ve bakteri gibi geniş bir tehdit yelpazesine karşı koymaktadır. Çeşitli cilt hastalıkları ve virüs türleri için kararlı bir savaşçıdır.

Anti Stres Faydası

Bilimsel araştırmalar, fesleğenin stresin vücuda kronik olarak yerleşmesine, stresin sebep olduğu bozuklukları azalttığını kanıtlamıştır. Strese maruz kalan metabolizmanın, normal dengesini yakalaması, vücuttan zararlı etkilerini uzaklaştırmasını sağlamaktadır. Fesleğen, vücudu pozitif yaşam sahasına çıkaran bir dengeleyicidir. Beyin fonsiyonlarını olumlu etkileyen fesleğen için depresyon bükücü diyebiliriz.

Karaciğer Fonksiyonuna Faydası

Vücudun detoks organı karaciğer için destekleyici bir bitki görevi vardır. Karaciğerin toksin savaşında gerekli olan enzimlerin üretilmesini, daha yüksek bir savunma grafiğine ulaşılmasını sağlar. Karaciğer yetmezliği gibi tehlikeli bir hastalık evresini vücuttan uzak tutar.

Alkali Beslenmeye Faydası

Vücudun pH dengesi, sağlıklı yaşamın temel değeridir. pH seviyesi 7-14 arasında olan bir vücut, alkali düzeyde demektedir. Fesleğen, pH dengesine yardımcı olarak, metabolizmanın asidik düzeylere inmesine engel olur. Asit ile ilişkili reflü ve parazit semptomlarını yok eder.

Doğal Afrodizyak Etkisi

İtalya, Romanya başta olmak üzere bazı ülkelerde aşkın sembolü olarak kullanılmaktadır. Güzel kokusunun vermiş olduğu etki, kan akışını ve enerji seviyesini arttırıcı bir roldedir. Sağlıklı yaşam iksiri olarak tanımlanan bazı toplumlarda, uyarılmayı arttırdığı düşünülmektedir.

Şeker Hastalığına Faydası

Fesleğenin, diyabet gelişimine kan şekeri düzeyini düşürerek engel olduğu kanıtlanmıştır. Oldukça yaygın bir hastalık olan şeker hastalığı için, fesleğen yağ özü, glikoz ve kolesterol düzeylerinde iyileştirici etkiye sahip. Şeker hastaları üzerinde yapılan çalışmada, kan şekeri kontrolünü sağlayan bitki sonucuna varılmıştır.

Bağışıklık Sistemine Faydası

Fesleğen, bağışıklık sistemine direkt etki eden bir görevdedir. Hindistan’ da yapılan bilimsel bir araştırma sonucunda, fesleğen yağ özü verilen kişilerin kan örneklerinde, bağışıklık sistemini güçlendiren hücrelerde fesleğen verilmeyenlere oranla artış olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sisteminde rol alan bütün parametrelerin pozitif yönde arttığı gözlemlenmiştir.

Kalp Sağlığına Faydası

Kan ve damar sistemindeki onarıcı özelliği, kolesterolü düzenleyici rolüyle fesleğen kalp için rahat bir yaşam kaynağı. Hipertansiyon riskini ortadan kaldırmak için tansiyonu dengelemektedir. Fesleğen, safra üretimine yardımcı olarak kanda ve karaciğerde kolesterolün birikmesini engeller. Bu destek sayesinde, kalp hastalığı riski de en aza iner.​

Fesleğen, bakteri, parazit, virüs ve toksinlerin gücünün yetmediği bir bitkidir. Metabolizmaya olan büyük desteğinden dolayı,  aldığımız besinlerin arasından eksik etmememiz gerekir. Geniş bir hastalık yelpazesi ile savaşan fesleğenin, evimizdeki yeri hem soframız hem de penceremiz olmalıdır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir