Elma Sirkesinin Faydaları: 18 Mucizevi Sağlık Faydası!

Elma sirkesi, özellikle de hindistancevizi yağı ile birlikte kullanıldığında en iyi doğal ilaçlardan biri haline gelir. Pek çok doktorun bu bitkisel mucizeyi hastalarına detoks, sindirim sistemini iyileştirmek  veya çeşitli hastalıklara yardımcı tedavi amacıyla tavsiye ettiği bilinmektedir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda elma sirkesinin kan basıncını düşürme, şeker hastalığını iyileştirme, asit reflüsünü tedavi etme ve kilo kaybını destekleme gibi önemli faydaları olduğu görülmüştür.

Elma sirkesinin bu inanılmaz faydaları, özellikle asetik asit, potasyum, magnezyum, probiyotikler ve enzimleri de içeren güçlü şifa bileşiklerinden kaynaklanmaktadır.

Asetik asit, hastalık yapan patojen bakterileri öldürme yeteneğine sahiptir diğer taraftan bakterilerin büyümesini de teşvik eder.

Elma sirkesinde bulunan asetik asit (sirke asidi), tüm istenmeyen bakterileri kendisiyle temas ettiği anda öldürür, bu açıdan doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle elma sirkesi, tamamen doğal ve hiçbir yan etkisi de olmadan cilt, sindirim ve bağışıklık sistemi sağlığı için sayısız fayda sağlar.

Ek olarak, elma sirkesi polifenollerin çok iyi bir kaynağıdır. Araştırmalar sonucunda, kardiyovasküler hastalıkların, farklı kanser türlerinin, Alzheimer, osteoporoz ve diyabet gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde polifenollerin ciddi bir rolü olduğu ortaya konmuştur.

Elma sirkesi satın alırken doğal ve probiyotiklerinden arındırılmamış olanları tercih etmelisiniz, çünkü asıl faydalı olan elma sirkesi budur.

1) Elma Sirkesi Detoks Etkisine Sahiptir

Elma sirkesi çok güçlü bir detoks etkiye sahiptir, vücudu toksinlerden temizleyip arındırır. Karaciğerin çalışmasına yardım eder ve damarları açar. Elma sirkesi vücut pH değerinin dengelenmesine yardımcı olur ve kardiovasküler sistemi tehdit eden ajanları yok eder.

2) Elma Sirkesi Saçları Parlatır

Elma sirkesi saçları parlatan doğal bir saç kremidir. 1 çorba kaşığı elma sirlesine 1 su bardağı su doldurun ve iyice karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın. En az 2 saat beklettikten sonra yıkayıp durulayın. En iyi sonucu almak için bu uygulamayı haftada 3 kez yapmanızda fayda var.

3) Elma Sirkesi Dişlerinizi Doğal Yollardan Beyazlatır

Elma sirkesi doğal bir diş beyazlatıcısıdır. Parmağınızı elma sirkesine daldırıp dişlerinizi güzelce ovun. Daha sonra dişlerinizi yıkayın ve durulayın. Dişleriniz üzerindeki sararmalar ve lekeler elma sirkesinin etkin pH değeri sayesinde kısa sürede yok olur ve dişlerinizin rengi açılır. Bu işlemi günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Ne kadar uzun süre devam ederseniz o kadar kalıcı sonuç elde edersiniz.

4) Asit Reflüsü ve Mide Ekşimesine İyi Gelir

Asit reflüsü ve mide ekşimesinin başlıca nedenlerinden biri dengesiz bir mide pH’sı ve enzimler ile probiyotiklerin eksikliğidir. Elma sirkesinin kullanılması ile bu bileşenlerden yeteri kadar alınmış olunur. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmesi ve yemeklerden beş dakika önce içilmesi asit reflüsü ve mide ekşimesini kısa sürede tedavi edebilir.

5) Vücudunuzun pH Dengesini Korur

Elma sirkesi doğada asidiktir, ancak vücudunuzun geri kalanında daha alkalin bir etkiye sahip olan asetik asit içerir. Böylece pH denges sağlayarak kanser gibi ölümcül hastalıklardan korunmanızı sağlar.

6) Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elma sirkesi iştahı azaltır, şeker krizlerinin ve açlık ataklarının önüne geçer. Bu açıdan bakıldığında diyet yapanlar için elma sirkesi en büyük yardımcıdır, yağ yakımını hızlandırır ve metabolizma hızının düşmesini engeller. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada asetik asitin vücüdun yağ oranını %10 oranında azalttığı görülmüştür.

7) Elma Sirkesi Doğal Bir Dezenfektandır

Elma sirkesinin bakterileri öldürücü özelliği sayesinde evimizdeki eşyaları mikroplardan arındırabiliriz. %50 Su – %50 elma sirkesi karışımı hazırlayıp bu karışımı bir fısfıs ile kanepelerinizin, halılarınızın ve sehpalarınızın üzerine püskürtün. Bakterilerden ve mikroplardan eser kalmayacaktır.

8) Kan Şekerini Dengeler

Yapılan araştırmalar, elma sirkesinde bulunan asetik asidin kan şekerini dengeleyebileceğini ve diyabetin olumsuz etkilerini ortadan kaldırabileceğini göstermiştir. Özellikle şeker hastalığından muzdarip olanların tarçın ve çörek otu yağı ile birlikte günde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmesi (ılık su ile karıştırın) hastalığın en etkili doğal tedavisidir.

9) Evcil Hayvanları Pireden Kurtarır

Evcil hayvanınızı % 50 sirkeli ılık suda yıkayın. Pirelerin tamamen yok olması için bunu iki hafta boyunca her gün yapmanızda fayda var. Sirkeli su pireleri ve bitleri öldürür.

10) Tansiyonu Düşürür

2009’da yapılan 12 haftalık bir çalışmada, düzenli tüketilen elma sirkesinin trigliseridleri ve kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur.

11) Mevsimsel Alerjilerle Mücadele Eder

Elma sirkesinin mevsimsel alerjiler üzerinde inanılmaz bir tedavi etkisi vardır. Elma sirkesi, vücudunuzdaki mukozun parçalanmasına yardımcı olur ve lenfatik drenajı destekler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinüslerinizi açar. Büyük bir bardak suya 2 çorba kaşığı su koyun ve günde 3 kez için, kısa süre sonra alerjiniz tamamen geçecektir.

12) Ayak Tırnağı ve Cilt Mantarını Yok Eder

Elma sirkesinde bulunan anti-bakteriyel ve anti-mantar bileşenleri cilt ve ayak tirnagi mantarları için mükemmel bir doğal tedavi niteliği taşır. Elma sirkesini günde iki kez mantarın olduğu bölgeye sürün. Ayrıca elma sirkesine Hindistancevizi yağı ve kekik yağı da karıştırarak kullanırsanız mantara karşı en güçlü silahı elde etmiş olursunuz.

13) Elma Sirkesi Varislere İyi Gelir

Elma sirkesi damar duvarlarında dolaşımı artırdığı ve anti-inflamatuar etkinliği nedeniyle varisli damarları açar ve yeni varis oluşumunu engeller. Elma sirkesini varisli damarların üzerine doğrudan uygulayın ve  dairesel harekette ovun; iki hafta içinde ciddi bir iyileşme göreceksiniz.

14) Elma Sirkesi Doğal Bir Deodoranttır

Gün içerisinde nemli kalan koltuk altına yerleşen bakteriler burada çoğalarak kötü kokuya neden olur. Bakterilerin bu bölgelerdeki etkinliğini ortadan kaldırmak için yapmanız gereken bir miktar elma sirkesini alıp bu bölgeye sürmektir. Böylece bakteriler tamamen yok olur ve koltuk altı kokusundan kurtulursunuz.

15) Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi İçin Kullanılabilir

Elma sirkesi soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirir. Yapısındaki probiyotikler ve asetik asit sayesinde nezle ve soğuk algınlığı için harika bir doğal tedavi yöntemidir. Bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave ederek hergün kullanın, kısa sürede şifa bulacaksınız.

16) Elma Sirkesi Siğilleri ve Sivileceleri Tedavi Eder

Elma sirkesini gece yatarken siğillerin veya sivilcelerin üzerine doğrudan uygulayın ve bir bandajla üzerini kapatın. Sabah olunca bandajı kaldırın.. Bu uygulamaya bir hafta boyunca devam edin. Binlerce insan bu basit yöntemle siğillerinden ve inatçı sivilcelerinden kurtulmuştur.

17) Elma Sirkesi  Kalp Sağlığına İyi Gelir

Bir tıp dergisi tarafından 2006’da yayınlanan bir araştırmaya göre, kalp rahatsızlığı riskini azaltan kan basıncını düşürmenin yanı sıra Elma sirkesi, HDL’yi veya “iyi” kolesterolü artırmaya yardımcı olabilir.

18) Elma Sirkesi Karaciğeri ve Diğer Sistemleri Temizler

Vücudun pH’sının dengelenmesine yardımcı olan elma sirkesi, vücuttaki toksinlerin ve zehirli maddelerin hızla uzaklaştırılmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmada elma sirkesinin, özellikle karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olduğu ve bunun da kan dolaşımını kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Özetle elma sirkesi karaciğerde oluşan zararlı toksinlerin zararsız maddelere dönüştürülerek uzaklaştırılmasında yardımcıdır.

Elma sirkesinin vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olmasının bir başka yolu da mukusun parçalanması ve lenf düğümlerinin temizlenmesidir. Bu yolla lenf dolaşımı iyileştirilir ve lenfatik sistem sağlıklı olduğunda, hücrelerdeki toksinler kolayca uzaklaştırılabilir ve bağışıklık sistemi çok daha hızlı ve etkin çalışır.

Kaynak:

  • https://draxe.com/apple-cider-vinegar-uses/
  • http://www.naturallivingideas.com/drinking-apple-cider-vinegar-benefits/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir