E Vitamininin Faydaları

E vitamini hem doğal bir antioksidandır hem de yaşlanmayı geciktiren harika bir vitamindir.

 • E vitamini antioksidan etkiye sahiptir
 • E vitamini yaşlanmayı geciktirir, genç kalmanıza yardımcı olur
 • Sinir sisteminin düzgün çalışması için gereklidir
 • Damar sertliğine iyi gelir
 • Göğüs ağrılarını giderir
 • Kalp krizine karşı koruma sağlar

E Vitamini Bulunan (En Zengin E Vitamini Kaynakları) Besinlerden Kısaca Bahsedelim

 • Ayçiçek çekirdeği
 • Badem ve yağı
 • Fındık ve fındık yağı
 • Buğday ruşeymi (buğdayın öz bölgesi)
 • Mango
 • Avokado

E Vitamininin Faydalarına Daha Kapsamlı Bakalım..

1) E Vitamini Kolesterolü Dengeler

Kolesterol, doğal olarak karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerinizin, sinirlerin ve hormonların doğru işleyişi için vücut tarafından gerekli olan bir maddedir. Kolesterol seviyeleri doğal haldeyken dengeli, normal ve sağlıklıdır. Kolesterol oksitlendiğinde tehlikeli olur. Çalışmalar, E vitamininin bazı izomerlerinin kolesterol oksidasyonunu önleyen koruyucu bir antioksidan olduğunu göstermiştir. E vitamini kolesteroş oksidasyonuna yol açan vücuttaki serbest radikal hasarı ile savaşır ve kötü kolesterol oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

E vitamininin tokotrienol izomerleri, kolestrol üretimini / sentezini kontrol eden bir enzimin (HMG-CoA redüktaz olarak adlandırılır) aktivitesini azaltma yeteneği nedeniyle kalp damar sağlığını olumlu yönde etkileyen üç çift kimyasal bağa sahiptir.

Tokotrienol izomerleri aynı zamanda hücrelerin birbirine yapışmasını (pıhtılaşma gibi) önleyebilir ve bu nedenle damar tıkanıklığının ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilir veya arterlerde plak oluşumunun önüne geçebilir.

Sentetik E vitamini, doğal E vitamini ile benzer etkiye sahip değildir (yine de çok faydalıdır.)

2) Vücudu Serbest Radikallerden Korur ve Hastalıkların İlerlemesini Engeller

Serbest radikaller vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri zayıflatır, parçalar ve öldürebilir.. Bu durum da  kalp hastalıkları ve kansere neden olabilecek ciddi bir problemdir. Antioksidanlar vücudunuzda doğal olarak bulunurlar ve aktifleştiklerinde veya okside olduklarında çok ciddi zarara neden olabilirler.

E vitamininin bazı izomerleri, serbest radikal hasarını azaltmak, inflamasyonla savaşmak ve bu nedenle hücrelerinizdeki doğal yaşlanmayı yavaşlatmak ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etmenize yardımcı olmak için çok gülü anti oksidan özelliklere sahiptir.

Araştırmalar, bu izomerlerin bağışıklığı belirgin şekilde desteklediğini, dolayısıyla hem yaygın hastalıkların hem de ciddi sağlık problemlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

3) Hasar Görmüş Cildi Onarır

E vitamini, hasar görmüş  kılcal damar duvarlarını güçlendirerek doğal bir anti-aging özellik göstermektedir. Çalışmalar, E vitamininin hem vücudunuzdaki hem de cildinizdeki iltihaplanmayı ve hücresel yıpranmayı azalttığını ve sağlıklı, genç bir cilt görünümünü korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu antioksidan özellikleri aynı zamanda sigara veya güneş ışığındaki ultraviyole ışınlara maruz kalındığında, cilt kanserine karşı da etkilidir.

C vitamini ile birlikte E vitamini almak, UV ışınlarına maruz kalan ciltte oluşan hasarı azaltır, sivilce ve egzama gibi hastalıkların yok edilmesine yardımcı olur. Genel olarak E vitamini ciltteki her türlü yanık, kızarıklık, yaranın erkenden iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

E vitamini, derinin epidermis tabakası tarafından emilir ve kana karışır. Hücrenin yenilenmesini hızlandırır, cilt kanseri dahil pek çok sağlık problemine karşı koruma sağlar.

4) E Vitamini Saçları Güçlendirir

E vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğundan saçlarınızın olumsuz çevre koşulları nedeniyle gördüğü zararı önemli ölçüde azaltır, saç derisinde kan dolaşımını artırır. E vitamini cildinizdeki doğal nemi korur.

5) E Vitamini Hormonları Dengeler

E vitamini, endokrin sistem ve sinir sistemini dengelemek için çok önemlidir. Hormon dengesizliği, kilo alma, alerji, üriner sistem enfeksiyonları, ciltteki değişimler kaygı ve yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hormonal denge, sağlıklı bir kiloda kalmanızı kolaylaştırır, menstrual döngünüze destek olur ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

6) E Vitamini Gözlerin Görme Gücünü Artırır

E vitamini, yaşlanmaya bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olan çok güçlü bir antioksidandır. Maküler dejenerasyon, görme kaybına doğru giden ciddi bir sağlık problemidir.Unutmayın, E vitamininin görme gücünü artırabilmesi için, yeterli miktarda C vitamini, beta-karoten ve çinko ile birlikte tüketilmesi gerekir.

Ayrıca yüksek dozda E vitamini ve A vitamini alımı, lazer ile göz ameliyatı operasyonu geçiren hastaların daha hızlı toparlamasına yardımcı olmaktadır.

7) Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

Araştırmalar E vitamininin bir izomer grubu olan tokotriyenollerin anti-inflamatuar etkinliğinin Alzheimer hastalığına karşı korunmaya katkıda bulunduğunu göstermektedir. E vitamini, orta şiddette Alzheimer hastalığı veya diğer nörodejeneratif bozuklukları olan kişilerde hafıza kaybının ve işlevsel düşüşün kötüleşmesini yavaşlatabilir.E vitamini, C vitamini ile birlikte alındığında çeşitli demans formları geliştirme riskini de azaltmaktadır.

7) E Vitamini Kanser Riskini Azaltır, Kanserin Tedavisine Yardımcı Olur

E vitamini bazen kanseri tedavi etmek için radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalleri savuşturan güçlü bir antioksidan olmasıdır. Ayrıca saç dökülmesine veya akciğer hasarına neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için de sıklıkla E Vitamini kullanılır.

E vitamininin bazı izomerleri de kansere karşı koruma sağlıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar sonucunda, oral dozlarda E vitamini izomeri olan tokotriyol kullanılmasının tümör büyümesini bastırdığına dair güçlü kanıtlar bulunmuştur.

Bu E vitamini izomerinin tam olarak nasıl çalıştığını öğrenmek için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç olduğu bir gerçek olmakla birlikte, temelde tokotriyoller kanser hücrelerinin ölümünü tetikler, kansere bağlı genleri kapatarak ve anjiyogenezi inhibe eder veya tümör içindeki kan damarlarının anormal büyümesini sağlayarak tümöre zarar verir. Hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmalarda meme, prostat, hepatik ve deri kanserlerinde E vitamini ve izomerlerinin etkili olduğu gösterilmiştir.

8) E Vitamini Fiziksel Dayanıklılığı ve Kas Gücünü Artırır

E vitamini fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılabilir. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki oksidatif stres seviyesini düşürebilir. Ayrıca, kan dolaşımını hızlandırarak yorulmayı ortadan kaldırır ve kılcal duvarlarınızı güçlendirebilir ve hücrelerinizi besleyebilir.

9) E Vitamini Gebelikte Büyüme ve Gelişme İçin Önemlidir

E vitamini hamilelikte,  bebeklerde ve çocuklarda düzgün bir gelişme için kritik öneme sahiptir çünkü çok önemli yağ asitlerini muhafaza eder ve inflamasyonu kontrol eder.

Bazı uzmanlar, E vitamini ihtiyacının, yalnızca belirli bir periyotta ortaya çıkabilecek nörolojik ve beyin gelişiminin erken safhalarını etkilediğinden, yeterli E vitamini alımının çok önemli olduğunu düşünüyorlar. Özellikle, hamilelerde, emziren annelerde ve 2 yaşına kadar bebeklerde anormallik görülmemesi için yeterli E vitamini alımı son derece önemlidir.

Kaynak: https://draxe.com/vitamin-e-benefits/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir