E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini yağda çözünen bir antioksidan vitamindir. Vücut için çok değerli olan bazı yağların metabolik aktivite nedeniyle hasar görmesini engeller. E vitamini eksikliği çok ender görülen bir problemdir, genellikle E vitamini eksikliği yaşayanlar bağırsaklarında besin emilimi ile ilgili problem olan hastalardır.

Bir yetişkinin günlük Vitamin E gereksinimi yaklaşık 15 mg’dır. İnsan vücudu doğal olarak E vitamini üretemediğinden harici kaynaklardan alınarak tüketilmesi gerekir. Bu vitamini doğal veya sentetik olarak temin edebiliriz fakat en sağlıklı olan tabi ki doğal yollardan (bitkisel – hayvansal) almak.

E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

 • Kas koordinasyonu bozulur
 • Konuşma güçlüğü yaşanır
 • Görme bozukluğu oluşur

E Vitamininin Genel Faydaları

 • Saçları kalınlaştırır ve gürleştirir
 • Görme gücünü artırır
 • Ciltteki hasarın onarılmasını sağlar
 • Hormonları dengeler

Doğal antioksidan özelliklere sahip olan E Vitamini hücreleri okidatif hasarlardan korur. Sindirim ve  dolaşım sistemi sağlığını korur, göğüs, prostat ve kolon kanserine karşı koruma sağlar.

E vitamini bağışıklık sistemini destekler, sağlıklı bir karaciğer ve böbrek fonksiyonu için yardımcı olur. Ayrıca yaşlanma sürecini geciktirerek, cildin tazeliğini ve gençliğini korumasını sağlar.

1) Badem

Badem en iyi E vitamini kaynaklarından biridir. Fındık, Ceviz ve diğer yemişlerde de E vitamini bulunur. 100 gram bademde yaklaşık 20 mg E vitamini vardır.

2) Ayçiçeği Çekirdeği

Ayçiçeği çekirdeğinin bir fincanı günlük E vitamini ihtiyacınızın %95 ini tek başına karşılamak içim yeterlidir.

3) Ispanak

Ispanak hem iyi bir E vitamini kaynağıdır, hem de folik asit, demir ve kalsiyum deposudur. Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için folik asit kritik öneme sahiptir. Bu dönemde hem ihtiyacınız olan E vitaminini karşılamak için hem de bebeğinizin sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için Ispanak tüketmenizde fayda var.

4) Fındık

100 gram fındık günlük E vitamini ihtiyacınızın %40 – 45 ini karşılar. Fındık aynı zamanda kalp dostu bir kuruyemiştir, tansiyonu dengeler ve kalp krizi riskini azaltır.

5) Avokado

Belki de en tatlı E vitamini kaynaklarından biridir. Yarım avokado meyvesi günlük E vitamini ihtiyacımızın %25 ini karşılayabilir. Avokado aynı zamanda çok sayıda sağlıklı yağ asidi içerir. Bunlardan biri olan oleik asit, kalp damar sağlığı için çok faydalıdır.

6) Yer Fıstığı

Yer fıstığı da bol miktarda E vitamini içerir. Ayrıca bir potasyum kaynağıdır. Kan basıncını düşürür ve felç riskini azaltır.

7) Buğday Ruşeymi

Buğday ruşeymi, buğdayın öz bölgesidir, canlı kısmıdır. Antioksidan ve E vitamini oranı çok yüksektir. Buğday ruşeymi yaşlanmayı geciktiren, cilde parlaklık ve nem kazandıran, kalp dostu bir besindir.

8) Ton Balığı

Ton balığı, diğer yağlı balıklarla birlikte bol miktarda çözünmüş E vitamini içerir. Çoğu kez E vitamini Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleriyle birliktedir. Bu yağ asitleri kalbi güçlendirir, kalp krizi riskini azaltır.

9) Çam Fıstığı

Dolmalara katarak kullandığımız çam fıstığı iyi bir E vitamini kaynağıdır. Cildi gençleştirir, hücreleri oksidatif hasarlardan korur ve kanserin önlenmesine yardımcı olur.

SONUÇ: E vitamini doğal ve sentetik yollardan alınabilen çok güçlü bir antioksidan vitamindir. İnsan vücudunda üretilemez. Üreme sağlığı için gereklidir, eksikliğinde erkeklerde sperm sayısı düşebilir, kısırlık görülebilir. Badem, fındık, çam fıstığı, ton balığı ve  ıspanak iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Kaynaklar:

 • https://draxe.com/top-10-vitamin-e-rich-foods/
 • http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/vitamin-e-foods/
 • https://www.dietitians.ca/Your-Health/Nutrition-A-Z/Vitamins/Food-Sources-of-Vitamin-E.aspx
 • http://www.stylecraze.com/articles/top-vitamin-e-rich-foods/#gref

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir