Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Spor sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçası. Yürümek en kolay ve en basit sporlardan biri. Bu yazımızda düzenli yürüyüş yapmanın sağlık ve yaşam için faydalarını ele alıyoruz.

1) Yürüyüş Yapmak Kalbe İyi Gelir

Bilimsel araştırmalar haftada en az 3-4 gün 30 dakikalık bir yürüyüş ve egzersiz yapanların, yapmayanlara göre kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarını tecrübe etme olasılığının önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Düzenli yürüyüş yapmak damarları açar, kalbi güçlendirir, kolesterol ve damar sertliğinde önemli ölçüde azalma sağlar.

Kalp sağlığınız için düzenli ve tempolu yürümelisiniz. Yürüyüşünüzü en azından 30 – 45 dakika arasında tutmaya çalışın. Çok yavaş yürümeyin, nabzın yükselmesi önemli. Küçük aralar vererek dinlenebilirsiniz, veya yürüyüşünüzü iki set halinde toplam 1 saat olarak da yapabilirsiniz.

2) Düzenli Yürümek Kanserden Korur

Kanser ile hareketsiz yaşam arasında bir ilişki olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Genelde sporcular ve atletik bir vücuda sahip olanlarda, yani vücudunu çalıştırmayı sevenlerde çok daha az kanser vakası görülmektedir.

Yürüyüş en kolay sporlardan biridir. Evden ekmek almaya yürüyerek gidebilirsiniz. Size en yakın market yerine, biraz daha uzak bir yerden alışveriş yapabilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Yürüyüş yapmak için mutlaka bir koşu bandına da ihtiyacınız yok, ama eğer istiyorsanız bir koşu bandı da edinebilirsiniz. (Evin bir köşesinde unutacaksanız hiç para vermeyin yazık olur.)

Kanser genellikle serbest radikallerin hücre metabolizmasını ve bölünme sürecini bozduğu bir dizi olaydan sonra oluşur. Düzenli yürüyüş sayesinde kan dolaşımı artar ve serbest radikaller bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilir. Kanserli hücreler büyümeden ve tümöre dönüşmeden yakalanır ve imha edilebilir.

Özetle, düzenli ve tempolu bir yürüyüş sadece kalbe iyi gelmez.. Kanser gibi ölümcül bir hastalıktan da sizi korur.

3) Yürüyüş Yapmak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hücrelerimiz her zaman daha çok oksijene ve besine ihtiyaç duyar. Yeterli kan akışı olmadığında besin ve oksijenin hücrelere ulaşması zorlaşır. Tempolu bir yürüyüş ile hücreler oksijenle dolar, bütün vücut bir saat gibi çalışmaya başlar.

Bağışıklık sistemi vücudumuzun en kritik sistemlerinden biridir ve beyaz kan hücreleri bu sistemin motorudur. Düzenli yürüyüş yapmak beyaz kan hücreleri olan akyuvarların sayısını ve işlevini artırır bu da bağışıklık sistemini güçlendirir.

4) Yürüyüş Yapmak Genç Kalmanızı Sağlar

Sağlıklı ve genç bir görünüm için tempolu ve düzenli yürüyüşü ihmal etmeyin. Organların ve sinir sisteminin fonksiyonelliğini koruması için sporun önemi büyüktür. Spor yapanlar her zaman dinç ve dayanıklıdır. Ciltteki sarkma ve kırışıklıklar ya hiç yoktur veya çok azdır.

Tüm bunları birlikte düşündüğümüzde yürümenin yaşlanmayı geciktirdiğini ve ortalama yaşam süresini önemli ölçüde artırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

5) Yürümek Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Haftada en az 4 gün 1 saat tempolu yürüyüş yapmak metabolizmanızı önemli oranda hızlandırır, kan şekerinizi düşürür ve açlık hissinizi azaltır, ilaveten bol miktarda kalori yakmanıza neden olur. Yürüyerek zayıflamak için bunu düzenli olarak yapmalı ve bol miktarda su içmelisiniz.

Pek çok diyetin temel sıkıntısı yağları eritmek yerine kas ve su kaybına neden olmasıdır. Yürüyüş yapmak bu durumu tersine çevirerek kas kaybını önler ve yağların yakılmasını sağlar.

Nabız değeri 140 ve üzerine çıktığında metabolik olarak yağ yakımı başlar. Bu nedenle temponuzu buna göre ayarlamanızda büyük fayda var. Zayıflamak için koşu bandınızın hız ayarını 4-6 arasında bir değerde tutun. Bu tempolu yürüyüş için öngörülen hız aralığıdır. Ayrıca nabız atımı kişiden kişiye ve cinsiyete göre değişebilir, nabzınıza göre hızı ayarlayabilirsiniz.

6) Düzenli Yürüyüş Yapmak Şeker Hastalığını Önler!

Yapılan araştırmalarda günde sadece 20 dakikalık bir yürüyüşün Tip 2 Diyabet riskini %60 a varan bir oranda azalttığı ortaya konmuştur ki bu gerçekten harika bir orandır. Eğer günde 1 saat yürüyüş yaparsanız Tip 2 Diyabet, metabolik sendrom ve şeker hastalığına yakalanma olasılığınız yok gibidir.

7) Yürümek Çeşitli Hastalıklardan Korur

Günde sadece 30 dakika yürümek bir çok hastalığın oluşumundan sizi korur. Buna kalp damar hastalıkları, enfeksiyonlar ve felç de dahildir. Yürüme ile vücudun her yerine oksijence zengin kanın ulaşması sağlanır ve hastalık etkenleri ortadan kaldırılır. Yürümek genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

9) Yürümek Sizi Mutlu Eder

İlginç gelecek belki ama yürümek mutluluk hormonlarınızı artırır, depresyondan ve çeşitli psikolojik problemlerden arınmanıza yardımcı olur. Herşeyi kafanıza takmak yerine şimdi hemen evden çıkıp 20 – 30 dakika yürürseniz, beyninize oksijen gidecek ve daha mutlu hissedeceksiniz.

10) Yürümek Kolesterolü Düşürür

Kolesterol özellikle 40 yaşından sonra herkes için tam bir karın ağrısı. Kalp krizine, felce neden olabilen çok ciddi bir sağlık sorunu. Kan değerlerinizi sık sık kontrol ettirerek kolesterol seviyenizi kontrol etmelisiniz.

Yürüyüş, kolesterolü önemli ölçüde azaltıyor. Bilimsel araştırmalar, günde en az 20 dakikalık bir yürüyüşün, kolesterol problemi olanlarda kötü kolesterol oranını makul düzeylere kadar indirebileceğini göstermektedir.

Eğer kalp krizi ve hipertansiyon hatta felç gibi sağlık problemleri yaşamak istemiyorsanız düzenli yürüyüş yapın. Özellikle kötü kolesterol değerini minimuma indirmek için düzenli yürüyüşten vazgeçmeyin.

11) Yürümek Hafıza Kaybını Engelliyor

Yürümenin sayısız faydalarından biri de yaşlanmaya bağlı olarak beyinde oluşan deformasyonun önüne geçmesidir. Sinir hücreleri, vücudun diğer hücrelerinden farklıdır. Kendilerini yenileyemezler ve yaşlanmayla beraber yeni sinir hücreleri üretilmediği için giderek sayıları azalır.

Yürümek ve düzenli spor yapmak beyindeki sinir hücrelerinin ömrünü uzatıyor. Hafıza lobunu ve düşünme merkezini güçlendiriyor. Alzheimer ve Parkinson gibi ciddi hastalıkların riskini önemli oranda azaltıyor.

Özetle, hafıza kaybı ve beyin fonksiyonlarının azalması gibi problemlere karşı düzenli yürüyüş yapmak gerekir.

12) Yürümek Kemik Erimesi Riskini Azaltıyor

Düzenli yürüyüş yapmak kemik erimesi riskini azaltıyor. Bunun nedeni, kemiklerdeki kan dolaşımını artırması ve kemiklerin daha çok kalsiyum depolamasını, kemik dokunun ömrünün uzamasını teşvik etmesidir. Kemik de diğer tüm dokular gibi kan damarları ile beslenmektedir. Yürüyüş yapmak kemiklerin kanla dolmasını sağlar, kemik dokuyu güçlendirir.

Kaynaklar:

  • www.tescoliving.com/articles/8-reasons-why-walking-is-great-for-your-health
  • http://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2015/09/11/daily-walk-benefits.aspx

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir