Dutun Faydaları Nelerdir? Dut Nelere İyi Gelir?

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen dut yaz aylarında sıklıkla tüketilen ve çok sevilen meyvelerden birisidir. Beyaz ve kara dut olmak üzere iki çeşidi bulunan dut kurutularak tüketilebildiği gibi pekmez, şerbet ve pestili yapılarak da uzun süre saklanarak tüketilebilir.

Dut yaz aylarının en sevilen meyvesi olsa da güneşte kurutularak uzun süre saklanabilmekte ve her mevsim faydalarından yararlanılabilmektedir.

Besin değeri oldukça yüksek olan dut içerisinde A, C ve K vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir bulunmaktadır. Antosiyanin, lutein, flavonoidler, zea-ksantin, A karoten ve B karoten bakımından da çok zengindir. Ayrıca dut iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücudun genel sağlığı için oldukça faydalıdır. Dutun faydaları nelerdir bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız eğer yazımızın devamını mutlaka okuyun.

Dutun Faydaları Nelerdir?

Kanseri önlemeye yardımcı olur: Antioksidan özelliği oldukça yüksek olan dut, vücutta serbest radikaller ile savaşarak kanser oluşum riskini azaltır. Özellikle prostat kanserinin oluşmasını önlemek için, prostatta kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Ayrıca tümör oluşumunu da engellemeye yardımcı olur.

Kanı temizler: İçeriğinde yüksek miktarda demir bulunan dut, kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır ve kanın temizlenmesini sağlar. Kanı temizleyici özelliği olduğu için kan ile ilgili hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılabilir.

Kan pıhtılaşmasını önler: Kan dolaşımının daha rahat gerçekleşmesi için kan basıncının sağlıklı bir seviyede olmasını sağlar. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda demir sayesinde kansızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Karaciğeri temizlemeye yardımcı olur ve böbrekleri güçlendirir: Karaciğer ve böbreklerdeki toksinleri temizleyen dut bu organların fazladan çalışıp yorulmalarının önüne geçer. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını desteklediği için dolaylı olarak da kalp ve damar sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Soğuk algınlığı ve grip oluşumunu önler: İçerisinde bol miktarda C vitamini ve flavonoidler bulunduran dut bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru dut sayesinde soğuk ve grip algınlığı oluşumunun önüne geçebilir ve kısa sürede tedavi olmayı sağlayabilirsiniz.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur: İçeriğinde bulunan flavonoideler sayesinde dut kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Diyabet hastaları kan şekerini dengelemek için dut tüketebilirler.

Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur: Dut kanı temizleyerek kan hücrelerini yenilediği için doğal olarak kalp sağlığını da korumaktadır. Damarların tıkanmasını önleyerek kan akışının normal seviyede olmasını sağlar. Kötü kolesterol seviyesini de düzenleyerek damarların tıkanmasının önüne geçer. Kalp dostu olan dut kalp krizi riskini azaltır. Felç oluşumunu önlemeye de yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Dut vücutta iç salgı seviyesinin artmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Sıvı eksikliği olan kişiler dut tüketimi ile sıvı tüketimini teşvik edebilir.

Cilt sağlığı için faydalıdır: Antioksidan bakımından zengin olan dut cilt sağlığı için çok faydalıdır. Cildin nemlenmesini sağlayarak cildin temizlenmesine yardımcı olur. Dut tüketimi ile cildin gençleşmesi sağlanabilir. Ayrıca dut yaprağı da cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Saçlar için faydalıdır: Antioksidan özelliği cilt üzerinde etkili olduğu gibi saç sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Saç köklerinin sağlamlaşması ve saç dökülmesinin önlenmesi için dut kaynatılarak suyu ile saçlar yıkanabilir. Kepek sorunu için de bu şekilde hazırlanan dut suyu ile saçlar yıkanabilir.

Gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur: İçeriğinde bulunan yüksek miktarda A vitamini ile gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olurken göz sağlığını da korur.

Kuru Dutun Faydaları

Güneşte bekletilerek kurutulan dut sayesinde dut her mevsim tüketilebilir. Dut kurutulduğunda besin değerini çok fazla kaybetmez. Ama kuru dutun farklı faydaları da bulunmaktadır.

·         Kuru dut kan yapımını destekler ve anemi oluşumunu önler.

·         Aç karnına tüketildiğinde bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar.

·         Kuru dut kaynatılıp içilerek idrar söktürücü özelliğinden faydalanılabilir.

·         Kuru dut suyu ağız içinde oluşan hastalıkların tedavisinde etkilidir.

·         Kuru dut enerji verir.

·         Kan şekerini ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.

·         Kuru dut suyu ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Dut Pekmezinin Faydaları

·         Dut pekmezinin en çok bilinen kullanım alanı kansızlığa iyi gelmesidir.

·         Kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

·         Enerji verir.

·         Sindirim sistemine iyi gelir.

·         Solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.

·         Zihin sağlığı ve sinir sistemi için de faydalıdır.

Dutun Zararları Nelerdir?

Dut çok faydalı olsa da yanlış tüketimi veya fazla tüketimi sağlığa zararlı olabilir.

·         Kan şekerini etkileyen dut kan şekerini düşürücü etki gösterdiği için şeker hastalarına önerilmez. Kuru dut ise kan şekerini yükseltici etki gösterir.

·         Dut vücutta karbonhidrat emilimini engellemektedir.

·         Potasyum bakımından zengin olan dut böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları yaşayanlarda çeşitli sorunlara neden olabilir.

Check Also

Elmanın Faydaları: Elma Tüketmenin 8 Faydası!

Elma en sık tükettiğimiz meyvelerden biri. Hem sulu hem de lezzetli bir meyve. Bu yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir