Domatesin Faydaları

Domates sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılan lezzetli bir sebze olduğu için değil, bilinen onlarca sağlık faydasından dolayı da baş tacı edilmesi gereken bir besin.

Domates az yağlı sebze ailesine aittir ve Aztekler’ten bu yana eski İspanya’dan başlayarak yetiştiriciliği hakimdir.

150 gramlık bir kırmızı domates A,C,K vitaminleri, folat ve postasyum ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılar.

Ayrıca domates düşük sodyum, doymuş yağ ve kolesterol değerleri nedeniyle harika bir besindir. Üstelik düşük kalorisi nedeniyle de diyetlerinize rahatlıkla dahil edebilirsiniz domatesi.

Domates aynı zamanda  tiamin, niasin, vitamin B6, magnezyum, fosfor ve bakır gibi sağlığımız için olmazsa olmas vitamin ve mineralleri de ihtiva eder.

Yüksek lif içeriği nedeniyle kalp damar sağlığına yardımcı olur. Kolesterolü düşürür, hipertansiyon ve felç ile savaşır.

Domates Cildi Güzelleştirir

Domateste likopen adlı bir madde vardır. Bu madde cildin genç kalmasını, hücrelerin uzun süre yaşamasını ve bölünebilme yeteneklerinin uzun süre korunmasını sağlar. Likopen çok pahalı cilt ürünlerinde ancak bulunabilen nadide bir bileşendir.

Domateste yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. Derinin, saçın, tırnakların ve bağ dokuların esansiyel bir bileşeni olan kollajen sentezi, C vitamini bağımlıdır. C vitaminin eksikliği, kollajen eksikliğine yol açar ve ciltte sarkmalar, kırışıklıklar oluşabilir. Bu nedenle düzenli domates kullanımı cildin genç kalmasına yardımcı olur.

8 – 10 adet domatesin kabuklarını soyun ve güzelce rondodan geçirin. Bu domatesi püresinin suyunu sıkıp geride kalan koyu ve kıvamlı karışımı cildinize maske yapın.  En az 10 dakika bekletmeniz gerekiyor, daha fazla da yüzünüzde tutabilirsiniz. Eğer hafif kızarıklık oluşursa endişelenmeyin, kısa sürede geçecektir.

Domates Belirli Kanser Türlerini Önler

Domates, C vitamini ve diğer antioksidanların mükemmel bir kaynağı olarak kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumunu baştan engelleyerek kanseri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalarda domateste bulunan likopen adlı maddenin özellikle bağırsak, kolon ve mide kanserlerini önlemede çok etkin olduğu kanıtlanmıştır.

Likopen kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan doğal bir antioksidandır. Dünyada en çok domates ve domates salçasının tüketildiği ülke olan Japonya’da kansere yakalanma oranının neredeyse sıfır olması tesadüf değildir.

Özellikle pişmiş ve yüksek sıcaklıkta pastörize edilmiş domateslerden daha fazla likopen açığa çıkar. Domates salçası, domates suyu ve domates çorbasında likopen oranı çiğ domatese göre daha yüksektir.

Kanserden korunmak istiyorsanız domates ve domatesin içinde bulunduğu ürünleri daha fazla tüketmeye çalışın.

Domates Kemikleri Güçlendirir

Domateste ciddi miktarda kalsiyum ve K vitamini bulunur. Bu besinlerin her ikisi de hem kemikleri güçlendirir hem de kemik dokuda oluşabilecek en küçük problemin bile anında çözülmesini sağlar, kemik dokuyu besler ve onarır.

Domates özellikle sigaranın kemik gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır, ayrıca domates sigaranın vücudumuz üzerindeki diğer olumsuz etkilerini de azaltmaktadır. Özellikle yapısında bulunan Kumarik asit ve Klorojenik asit sigaranın kanserojen etkisini baskılamaya yardım eder.

Domates Yüksek Miktarda Antioksidan İçerir

Domateste bulunan yüksek miktarda A ve C vitaminleri ve Beta Karoten kandaki serbest radikalleri nötralize eder. (Serbest radikaller kanserojendir hücre hasarına neden olur, ve kanser oluşumunu başlatabilir)

Domates tüketimimiz arttıkça kandaki Beta Karoten miktarı da orantılı olarak artar. Yalnız Beta Karoten çiğ domateste daha çok bulunmaktadır, domates pişince içindeki likopen miktarı artmasına karşın, Beta Karotenlerin yapısı bozulur. Bu nedenle hem likopen hem de Beta Karotenlerden yararlanmak için hem çiğ hem de pişmiş domates tüketmemizde fayda var.

Domates Kalp Dostudur

Domates, içeriğindeki B grubu vitaminleri sayesinde kolesterol düzeylerini düşürmede ve kan basıncını dengelemede oldukça etkili bir besindir. Bu nedenle günlük diyetinize domatesi ekleyerek kalp krizi, koroner damar tıkanıklığı, miyokard enfarktüsü gibi kronik kalp hastalıklarından kendinizi koruyabilirsiniz.

Domates ayrıca yüksek tansiyonla savştığından kısmi ve tam felç gibi riskleri de ortadan kaldırmaktadır. Kısaca kardiovasküler sisteminizin sağlığı için domates tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Domates Saçlarınıza İyi Gelir

Domateste bulunan A vitamini saçlarınızın parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca domates, cildinizi parlatır ve yapısındaki kalsiyum sayesinde kemik ve dişlerinizi güçlendirir.

Domates Böbrek Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalarda düzenli tüketilen domatesin böbrek taşı oluşumu riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Domates Gözlere İyi Gelir

Domateste bulunan A vitamini göz sağlığınızı korur, görüş bozukluklarını iyileştirir. Özellikle gece körlüğü rahatsızlığından korunmak için domates birebirdir.

Domates, likopen, lutein ve beta-karotenin zengin bir kaynağı olup, katarakt gelişimi ve yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu (AMD) ile ilişkili ışığa bağlı hasara karşı gözleri koruyan güçlü antioksidanlardır.

Domates Kabızlığa İyi Gelir

Sulu ve lifli bir sebze olan domates, su kaybını azaltır ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığa iyi gelir.

Domates Depresyona Karşı Etkilidir

Domatesin içeriğinde bulunan folik asit, kan ve diğer besin maddelerinin beyne ulaşmasını engelleyebilecek aşırı miktarda homosisteinin vücutta oluşmasını önleyerek depresyona yardımcı olabilir. Fazla homosistein, psikolojik durum, uyku ve iştahı düzenleyen mutluluk hormonları olan serotonin, dopamin ve norepinefrinin üretimini etkiler.

Domates Kan Şekerini Dengeler

Domates yüksek oranda krom içerir. Krom kan şekerini düşürerek doğal bir insülin gibi çalışır. Hem Tip 2 hem de Tip 1 diabetin tedavisinde domates faydalı bir besindir.

Domates Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Eğer domatesi diyetinize dahil etmediyseniz yeniden düşünün. Çünkü domates hem çok sağlıklı hem de düşük kalorilidir. Yüksek lif içeriği sayesinde tokluk hissi oluşturur ve içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde diyetinizin verimini artırır.

Domates Sindirim Sistemine İyi Gelir

Hem kabızlığa hem de ishale karşı iyi gelen besinlerden biri olan domates, bağırsakların rahat çalışmasını sağlar. Kolon kanserini önler, besinlerin emilerek atıkların hızla uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Domates Hipertansiyonu Düşürür

Günlük bir domates tüketimi, yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon geliştirme riskini azaltır. Bu kısmen domateste bulunan potasyumun emilim miktarına bağlıdır.

Potasyum, kan damarlarındaki ve arterlerdeki basıncı azaltıp kan dolaşımını arttırdığı ve hipertansiyonu ortadan kaldırarak kalp üzerindeki baskıyı düşüren kalp dostu bir mineraldir.

Domates Kalp Ritmini Düzenler

Potasyum içeriği açısından zengin olan domates, kalp atış hızını kontrol altında tutar ve kalp hastalıklarını ve inmelerini önlemeye yardımcı olur.

Domates Diğer Sebzelerden Daha az Yağ İçerir

Orta büyüklükte bir domates yaklaşık 4 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 18 kalori ve 0 gram doymuş yağ içerir. Domates besin değerleri açısından en sağlıklı sebzeler arasındadır ve bol miktarda tüketilebilir.

Domates Kolesterolü Düşürür

Domatesin içeriğinde kolesterol bulunmadığı gibi yüksek lif içeriği sayesinde kandaki kolesterol seviyesini hızla düşürür. Domates tohumları ayrıca zengin birer niasin (B3 Vitamini) kaynağıdır. Niasin ise kolesterol düzeylerini düşürmede oldukça etkili bir vitamindir.

Domates ve Tohumları Anti-inflamatuar Etki Gösterir

Serbest radikal üretimi, inflamatuar bileşikleri harekete geçirir. İnflamatuar bileşikler, ateroskleroz, osteoporoz, Alzheimer hastalığı ve kardiyovasküler problemler gibi kronik rahatsızlıkları artırır.

Domates ve domates tohumlarının yapısında bulunan likopen ve beta-karoten serbest radikalleri yok eder. Bu, enflamasyonun durdurulmasına yardımcı olur. Domates ve domates tohumları bu nedenle etkili bir anti-inflamatuar ajandır.

Domates Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Domates bağışıklık sistemini güçlendiren önemli besinlerden biridir. Özellikle erkeklerde soğuk algınlığı tedavisinde domates çok etkilidir.

Yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemi zayıflığının düşük likopen ile alakalı olabileceği görülmüştür. Domatesin yapısında bol miktarda bulunan likopen ve beta karoten antioksidanları bağışıklık sistemini güçlendiren önemli moleküllerdir.

Domates Tıkalı Gözenekleri Açar

Bir çorba kaşığı suya dört damla domates suyu ekleyin ve pamuklu bir çubuk  yardımıyla yüzünüze uygulayın. Bu karışımla hafifçe cildinize masaj yapın ve 15 dakika bekletin. Bunun düzenli olarak uygularsanız tıkalı gözenekler zamanla açılır ve cildiniz nefes alır.

Kaynaklar

  • https://www.floridatomatoes.org/news-events/10-reasons-why-you-should-be-eating-more-tomatoes/
  • http://www.medicalnewstoday.com/articles/273031.php?page=2
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/tomatoes.html
  • http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-tomatoes/#gref

 

 

 

Check Also

Kabağın Faydaları: Balkabağının 18 Faydası!

Kabak çok hayati antioksidanlar içeren ve vitamin içeriği oldukça zengin olan harika bir sebzedir. Hızla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir