Diş Eti Sağlığı İçin Çok Faydalı Bitkiler

Dişlerde yaşanan problemler en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen diş ve diş eti problemler üzerinde özellikle durulması gereken ve tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır.

Dişlerde görülen sorunların yanı sıra diş etlerinde de ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıklar kişilere zor zamanlar yaşatmaktadır. Bakteriler dişlerde biriktikçe burada plaklar oluşur. Bu plaklar ise diş etlerinde iltihaplanmalara yol açmaktadır. Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar farklı şekillerde ve şiddetlerde olabilir. Diş etinde oluşan iltihaplanmalar ilerleyerek dişleri destekleyen kemiklere de zarar verebilir.  Bu nedenle yaşanılan diş eti sorunlarında vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak önemlidir.

Dişlerinizi fırçalarken kanıyorsa, geçmek bilmeyen ağız kokunuz var ise, diş etlerinde şişmeler var ise işte o zaman diş etlerinizde bir sorun olabilir. Bu belirtileri fark edip bir uzmana başvurduğunuz zaman yapılan diş temizliği ile plaklar ortadan kaldırılıp sorun kısa sürede çözülebilir. Eğer rahatsızlık daha ileri bir düzeydeyse o zaman ilaç ile tedavi uygulaması da yapılabilir.

Diş eti rahatsızlıklarında bir uzmana başvurmanın dışında evde uygulayacağınız çeşitli yöntemler ve kullanacağınız doğal bitkiler ile diş eti sorunlarının kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Diş eti sağlığı için faydalı bitkiler nelerdir nasıl kullanılabilir bunlar hakkında sizlere bilgiler verelim.

Diş Eti Sağlığı İçin Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Papatya: Diş eti rahatsızlıklarında kullanılabilecek en etkili bitkilerden birisi papatyadır. Papatya ağız içerisindeki iltihabın geçirilmesine yardımcı olur. 2-3 çay kaşığı papatya kurusu bir bardak su içerisinde kaynatılıp 10 dakika demlendirilir. Yemeklerden sonra yapılan bu çay ile gargara yapılarak ağız içi temizliği yapılır.

Nane: Her derde deva olan bitkilerden biriside nanedir. Nane diş etlerinin çürümesine sebep olan organizmaları yok etmeye yardımcı olur. Diş eti iltihaplarını yok etmeye yardımcı olurken diş etlerinde oluşan kanamalarında tedavisini de sağlar. 2 çay kaşığı kuru nane bir bardak su içerisinde kaynatıldıktan sonra demlendirilir. Hazırlanan bu çay ile gargara yapılabileceği gibi çayı düzenli olarak içerek de diş eti sorunlarından kurtulabilirsiniz. Naneyi bu şekilde kuru olarak kullanabileceğiniz gibi taze nane yapraklarını çiğneyerek hem ağız kokusundan kurtulabilirsiniz hem de diş etlerindeki sorunların geçmesini sağlayabilirsiniz.

Ada çayı: Şifalı bitkiler içerisinde yer alan ve birçok rahatsızlık için kullanılan ada çayı diş eti sorunlarında da oldukça etkilidir. Ada çayı yaprakları ile demlenmiş çayın içerisine 2 çay kaşığı kurutulmuş kekik eklendikten sonra gargara yapılabilir. Gün içerisinde birkaç sefer bu uygulamayı yaparak diş eti sorunlarında kurtulabilirsiniz.

Yeşil çay: İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Yeşil çay vücutta iltihap oluşumunu önler ve iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Diş eti iltihaplarında yeşil çay tüketerek kısa sürede sorunun geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsak diş eti iltihaplarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Diş eti rahatsızlıklarının tedavisi için gün içerisinde sarımsağı birkaç sefer çiğneyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağının antiseptik özelliği sayesinde diş etinde oluşan rahatsızlıklardan kurtulmanız mümkündür. Bu yağ ile diş etleri ovulduğu zaman diş etindeki hastalıklar iyileşirken diş etlerinin güçlenmesi sağlanabilir.

Aloe vera jeli: Cilt sağlığı için oldukça fazla kullanılan aloe vera jeli diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Şişmiş ve kanayan diş etlerini geçirmek için doğal aloe vera kullanılabilir. Diş etlerine aloe vera jeli ile masaj yapılarak diş etlerinin rahatlaması sağlanır. Ayrıca içeriğinde aloe vera özü bulunan diş macunları da kullanılabilir.

Bunlar dışında diş eti rahatsızlıkları için; sardunya, kekik, kan kökü otu, dulavratotu kökü kullanılabilir. Diş eti çekilmeleri için ise limon, havuç ve siyah turp kullanılabilir. Dişlerde tartar oluşumunu önlemek için ise atkuyruğu ve huş ağacı yaprakları ile gargara yapılabilir.

Diş eti rahatsızlıkları için bu bitkileri kullanmanın yanı sıra düzenli olarak diş bakımı yapmaya özen gösterilmelidir. Dişler fırçalanmalı, dişe ipi ile dişler temizlenmelidir. Sigara içmek dişlere zarar vereceği için sigaradan uzak durulmalıdır. Bunların yanında tabii ki hepimizin bildiği şeker dişlerin en büyük düşmanıdır. Şeker bakteriyel enfeksiyonun beslenerek artmasına neden olur. Buda enfeksiyonun kötüleşmesine neden olarak kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder.

Check Also

Gülsuyunun Faydaları Nelerdir? Gülsuyu Neye İyi Gelir?

Hoş görüntüsü ve kokusu ile dikkat çeken gül en çok kullanılan süs bitkilerinden birisidir. Gülün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir