D Vitamininin Faydaları

D vitamini, sağlığımız için son derece faydalı olan harika bir vitamindir. Sadece bir kaç tane doğal D vitamini kaynağı bulunur, diğer vitaminler gibi hemen her yiyecekte az da olsa bulunabilen bir vitamin değildir.

En Çok D Vitamini Bulunduran Yiyecekler

 • Yağlı balıklar
 • Karaciğer
 • Mantar

Gördüğünüz gibi, liste uzayıp gitmiyor. Çünkü D vitamininin doğal kaynakları gerçekten sınırlı. Fakat D vitamini güneş ışığı altında zaten insan vücudunda sentezlenebilen bir vitamindir. Provitamin D şeklinde deri altında bulunur, güneş ışığına maruz kalındığında sentezlenir. Bu yüzden çoğu kez D vitaminine güneşlenme vitamini, veya güneş ışığı vitamini de denir.

D Vitamini eksikliğinin temel iki nedeni vardır, birincisi besinlerde yeteri kadar D vitamini bulunmaması, ikincisi de yeterince güneşe maruz kalınmamasıdır.

Eğer yeteri kadar D vitamini alınabilirse bunun çok ciddi sağlık faydaları olacağı da muhakkaktır. Bu yazımızda D vitamininin sağlık faydaları üzerinde duracağız.

1) D Vitamini Kemik Sağlığı İçin Çok Önemli Bir Vitamindir

D vitamini, kemiklerin yapısında bulunan kalsiyum ve fosfor minerallerinin emilimi için gerekli olan harika bir vitamindir. Araştırmalar, d vitamini eksikliğinin kemik kaybına neden olduğunu göstermektedir.

Bir çalışmanın sonucunda yeterli D vitamini alanların kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarına yakalanma riskinin %34 – 45 aralığında azaldığını göstermiştir. Sadece bu çalışma bile başlı başına d vitamininin kemik sağlığı için ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Bazı çalışmalar, kemiklerde meydana gelen kırıkların tedavisinde D vitamininin çok etkili olduğunu göstermiştir. Bunun nedeninin, D vitamininin kalsiyum emilimini artırma yeteneği olduğu düşünülmektedir.

Özellikle belli yaşın üzerindeki yaşlı insanların , kemik erimesine bağlı kırık problemi yaşamamak adına, günlük belli miktarda D vitamini desteği almasının son derece önemli olduğu düşünülmektedir.

2) Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Diyabet yani şeker hastalığının en çok bilinen iki türü bulunmaktadır. Bununla birlikte, Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak bildiğimiz şeker hastalığı türleri en yaygın olanlarıdır.

Tip 1 Diyabet genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde görülen, bağışıklık sisteminin sağlıklı pankreas hücrelerine saldırmasıyla gerçekleşen hastalıktır. Tedavisi yoktur, sadece kontrol altında tutulmalı ve bununla yaşanmalıdır.

Bazı bilim adamları, Tip 1 diyabetin erken yaşlarda ve doğum öncesi yeterli D vitamini alınmamasına bağlı olarak ortaya çıkabileceğini (en azından önemli bir etkisi olduğunu) düşünmektedir. Bu tezi destekleyen bir çalışmaya göre her gün D vitamini desteği verilen bir grup deneğin %27 – 34 aralığında daha az Tip 1 Diyabeti riski geliştirdiği görülmüştür.

Tip 1 Diyabet ve D vitamini alımı arasındaki ilişkiyi kanıtlamak için daha çok deney yapılması gerektiği kesindir ve bu konuda hala net birşey söylemek zordur. ( Yine de D vitamininin Tip 1 Diyabet riskini azalttığını varsaymanın hiçbir zararı yoktur. )

Tip 2 Diyabet ise genellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen metabolik bir hastalıktır. Vücudun insülin hormonundan yeteri kadar yararlanamaması, veya bir şekilde yeterli insülin salgılanmaması gibi durumlarla karakterizedir.

Yeterli D vitamini alımının Tip 2 Diyabet riskini azalttığı, kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunu özellikle, insülin direncini düşürerek yapmaktadır.

Son bir araştırmaya göre, yeterli D vitamini almamanın Tip 2 Diyabet riskini %50 – 55 artırdığı görülmüştür.

Bir başka çalışmada, günde 12,5 mikro gram D vitamini alımının, günde 5 mikro gramın altında D vitamini alanlara oranla % 13 daha az Tip 2 Diyabete yakalanma riskine sahip olduğu görülmüştür.

Bir başka çalışmada haftada 1250 mikro gram D vitamini alanlarda 2 aylık çalışmanın sonucunda akn şekerinde  %5 – 21 arasında düşüş görülmüştür.

Şunu da göz önünde bulundurmakta yarar var, bu sonuçlar herkes için net ve kesin değildir. D vitamini ve Tip 2 Diyabet arasında kesin ve net bir ilişki olduğunu düşünmek doğru olmayabilir. Bu konuda daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.

3) D Vitamini Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

D vitamini, kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. Araştırmalar, düzenli olarak d vitamini alımının kalp krizi olasılığını düşürdüğünü göstermektedir.

Bir araştırma, kandaki D vitamini düzeyi düşük olanların, normal olanlara göre kalp krizi geçirme olasılığının 2 kat fazla olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kandaki D vitamini seviyeleri düşük olanların neredeyse tamamında yüksek tansiyon problemi de görülmektedir.

İşin ilginç tarafı şu, vitamin D eksikliği görülen hastalarda kalp krizi riskinin yüksek olduğu bir gerçek olsa bile, D vitamini alımının kalp krizi riskini azalttığını ispatlayan herhangi bir bilimsel çalışma mevcut değildir.

Fakat, D vitamini seviyelerini iyi düzeylerde tutmanın kalp krizi riskinizi azaltmadığı anlamına da gelmez. Uzmanlar, kalp krizi ve diğer kalp hastalıkla

4) D Vitamini Kanserden Korunmaya Yardımcı Olur

Kanda yeterli D vitamini bulunması sizi belli kanser türlerine karşı koruyabilmektedir. Bunu destekleyen çok sayıda çalışma mevcuttur. Hatta, kandaki D vitamini seviyelerinin yüksek olması, belli kanser türlerine karşı riski ciddi oranda azaltmaktadır.

Bir diğer çalışma, kansere yakalanan hastaların hastalık süresince D vitamini desteği almasının kansere bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

D vitamininin özellikle bağırsak kanserini önlediğini düşündüren bazı araştırmalar mevcuttur. Ayrıca pek çok kanser türünün gelişmesini ve vücuda yayılma hızını kestiği düşünülmektedir.

Eğer kanserden korunmak istiyorsanız veya kansere karşı ek bir önlem almak ya da yayılmasını durdurmak / yavaşlatmak istiyorsanız günlük D vitamini almanız (dozajını doktorunuza danışınız9 tavsiye edilmektedir.

5) D Vitamini Ömrünüzü Uzatabilir

Kanda yeterli D vitamini bulunması ile uzun bir ömür yaşamak arasında bir bağlantı olduğuna dair çeşitli çalışmalar mevcuttur. Yeterli güneşlenmek ve günlük olarak yürüyüş yapmak erken yaşta ölüm riskinizi %6 – 10 arasında azaltarak ömrünüze bir kaç yıl ilave edebilir.

6) D Vitamini Depresyona İyi Gelir

Depresyon en önemli psikolojik sağlık problemlerinden biridir. Çağımızda oldukça yaygındır. D vitamininin depresyon üzerindeki olumlu etkileri henüz tam anlaşılmamakla birlikte bir şekilde serotonin miktarını artırarak depresyonun semptomlarını iyileştirdiği düşünülmektedir.

D vitamininin depresyon olasılığını %131’e kadar düşürdüğünü gösteren bir çalışma da mevcuttur. Fakat kesin birşey söylemek için daha çok bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Depresyon belirtileri çok şiddetli olanlarda D vitamini daha çok etki gösterirken, hafif semptomplarda daha az etki göstermektedir.

7) D Vitamini Kas Gücünüzü Artırabilir

D vitaminin hem yetişkinlerde hem de, yaşlılarda kas gücünü artırdığı kas titremeleri ve kontrol kaybını azalttığı düşünülmektedir. Eğer yaşlılık döneminde hem kemik hem de kas sağlığınızın yerinde olmasını istiyorsanız mutlaka günlük olarak yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan emin olun.

D Vitamininin Diğer Sağlık Faydaları

 • Ameliyatlardan sonra iyileşme sürecini hızlandırır
 • Gözleri kuvvetlendirir
 • Kasları güçlendirir
 • Kemik yoğunluğunu artırır
 • Boyu uzatır
 • Metabolizma hızını optimum hale getirir
 • Kalp damar sağlığına iyi gelir
 • Kronik ağrılara iyi gelir
 • Sağlıklı bebek dünyaya getirmeyi sağlar

SONUÇ: Yazımızda D vitamininin sağlığımız için önemli faydalarından bahsetmeye çalıştık. D vitamini gerçekten çok faydalı bir vitamindir. Ne yazık ki besinlerde çok fazla bulunmaz. Yağlı balıklarda mantar ve karaciğer gibi sakatatlarda bulunur. Eğer yeterli D vitamini almak istiyorsanız mutlaka güneşlenmeye dikkat edin.

Kaynak: https://authoritynutrition.com/benefits-of-vitamin-d/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir