Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı, insan vücudu için mucizevi etkileri bulunan ve birçok hastalığın oluşumunu önleyen bir yağdır. Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bu yağı, daha kaliteli şekilde kullanmak isteyenler, kendileri evde basit şekilde hazırlayabilirler. 2 yemek kaşığı çörek otu cam bir şişeye koyulur. Üzeri zeytinyağı ile doldurulur. 10 gün boyunca, ara sıra çalkalanarak kullanıma hazır hale gelmesi beklenir. Bu süre sonunda çörek otu yağı, çeşitli hastalıklara şifa olması için kullanılmaya başlanabilir.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağı, omege-3, A, B,  C, D, E, potasyum, magnezyum ve protein açısından oldukça zengindir. Ayrıca, antioksidan, anti kanser, antipiretik ve anti viral özellikleri bulunan çörek otu yağının faydaları:

1) Kalp sağlığını koruyucudur: Antibakteriyel özelliği ile, kalp krizi başta olmak üzere çeşitli kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltan çörek otu yağı, omega-3 vitamini ile, düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını korumaktadır.

2) Kanseri önlemektedir. Alternatif tedavi yöntemleri içerisinde başta gelen çörek otu yağının kanseri önleyici etkisi, yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir. Çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olduğu için, kanserin en büyük düşmanıdır. Yeterli miktarlarda her gün tüketilirse, farklı kanser türlerine yakalanmayı önlediği gibi, var olan bir kanser hastalığını da tedavi edicidir.

3) Damar hastalıklarına karşı koruyucudur: Antibakteriyel özelliği ile iltihaplanmaları gidermekte, damar tıkanıklığı ve sertliğine bağlı olarak oluşabilecek hastalıkları önlemektedir.

4) Kabızlığa iyi gelir: Sindirim sitemini rahatlatıcı etkisi bulunan çörek otu yağı, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağladığı için, hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi sağlık sorunlarını tedavi edici özelliktedir.

 5) Kan basıncını ve yüksek tansiyonu dengeler: Yüksek tansiyonun nedeni henüz belirlenememiş olsa da, beyin kanaması ve felç gibi hayati tehlikesi bulunan hastalıkların temel sebebi olduğu bilinmektedir. Çörek otu yağı, başta omega-3 vitamini olmak üzere içerdiği vitaminlerle, yüksek kolesterolü düşürür, kan basıncını dengede tutar.

6) Ateş düşürücüdür: Grip ve nezle olmak üzere yüksek ateşe sebep olan enfeksiyonel kış hastalıklarının doğal bir şekilde tedavi edilmesinde etkilidir. Ayrıca, şiddetli öksürük ve bronşit gibi daha tehlikeli hastalıkların tedavisinden de, şaşırtıcı derecede iyileştirici etkiye sahiptir.

7) Diş hastalıklarına iyi gelir: Sağlıklı bir ağız ve diş için gereken A, D ve E vitaminlerinden bol miktarda içerdiğinden, ağız ve diş sağlığını korur, bazı hastalıkların oluşumunu engeller.

8) Uykusuzluğa iyi gelir: Sağlıklı bir uyku çekmek için, kişinin vücudunda bulunması gereken vitaminler, potasyum, magnezyum ve D vitaminleridir. Çörek otu yağı, yeterli miktarda bu vitaminlerden içermektedir. Bu sayede, hem sağlıklı hem de rahat bir uyku uyumayı sağlamaktadır. Dinlendirici etkisi vardır.

9) Kas ağrılarına iyi gelir: A, B, C vitaminleri ile içerdiği magnezyum, kalsiyum ve çinko sayesinde, rahatlatıcı etkiye sahiptir. Kas ve eklem ağrıları için, ağız yoluyla alınabilir veya ağrı olan bölgeye masaj yaparak uygulanır. Düzenli olarak tekrarlanırsa, tıbbi ilaçlara gerek kalmadan ağrıları tedavi eder.

10) Baş ağrısına iyi gelir: Sağlıklı bir vücut için gerekli olan tüm vitaminleri bünyesinde barındıran çörek otu yağı, baş ağrısının giderilmesini sağlar.

 11) Yaraları iyileştirir: Çörek otu yağının yaraları iyileştirme üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla, bilimsel deneyler yapılmıştır. Sonuçta, çörek otu yağının, yaraları hızlı bir şekilde iyileştirdiği tespit edilmiştir. Modern tıpta kullanılan ilaçların unutturamadığı bitkisel ilaçlardan birisi olan çörek otu yağı, sağladığı faydalar sayesinde tıbbi deneylere tabi tutulmuş ve günümüzde sıklıkla kullanılan alternatif tedavi seçeneklerinin başında gelerek önemini korumuştur.

12) Hemoroide iyi gelir: İnsanlara ciddi anlamda rahatsızlık veren hemoroid(basur) hastalığı, çörek otu yağı ile tedavi edilebilir. İltihaplanma nedeniyle hastaya şiddetli ağrı çektiren basurlu bölgeye çörek otu yağı sürülürse, kısa sürede iltihap kurutulur. Antibiyotik etkisi gösteren çörek otu yağı, iltihapları kurutmada, birçok antibiyotik ilaçtan daha etkili ve daha sağlıklıdır.

13) Süt yapıcı özelliktedir: Doğum sonrası sütü az gelen anneler, çörek otu yağı ile süt miktarını ve kalitesini arttırarak, bebeklerini sağlıklı şekilde emzirebilirler.

14) Parazitleri düşürür: Bağırsak parazitlerini düşürücü özelliktedir. Teşhis edildiği andan itibaren bazı ilaç tedavileriyle düşürülmeye çalışılan bağırsak kurtları, çörek otu yağı ile, kısa sürede vücuttan atılır.

15) Karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Karaciğer, vücudun sağlıklı çalışması için temel görevleri bulunan önemli organlarımızdandır. Karaciğerin sadece bir fonksiyonunu bile kaybetmesi, yaşamsal tehlike doğuran hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Karaciğerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gerek duyduğu vitaminlere sahip olan çörek otu yağı, her gün tüketilirse, karaciğer hastalıklarının oluşumunu önler.

16) Kulak ağrısına iyi gelir: Çörek otu yağı, herhangi bir sebebe bağlı olarak oluşan kulak ağrılarını bastırmak için de kullanılabilir. Kulağa damlatılacak 1-2 damla çörek otu yağı, ağrıyı dindirici etkiye sahiptir.

17) Cilt için faydalıdır: Çörek otu yağı, bir pamuk yardımıyla cilde sürüldüğünde, cildi tazeler, canlandırır ve yumuşaklık kazandırır.

Görüldüğü gibi çörek otu yağı, insanlar için her alanda faydası bulunan bir yağdır. Kullanımından etkili sonuç alınabilmesi için, her gün yeterli dozlarda tüketilmelidir. Günlük 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketimi, sağlıklı bir vücut için yeterlidir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir