Cilt Kırışıklıklarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Cilt kırşıklıkları, bayanların ortak sorunudur. Yaş ilerledikçe artan kırışıklıklar, estetik görünüm açısından bayanların psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Aslında, kırışıklıkların beslenme düzeniyle yakından ilişkisi vardır. Hamur işleri, makarna, patates ve şeker oranı yüksek gıdalara beslenme düzeninde çokça yer verilmesi, kırışıklıklara sebep olarak, yaşlanmanın etkilerini erken dönemlerde ortaya çıkarmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak basit bir düzenleme ve evde uygulanabilecek bitkisel kürlerle, yaşlılığın en önemli belirtisi olan kırışıklıklar giderilebilir.

    Cilt kırışıkları için evde uygulanacak bitkisel maskeler

    – Zeytinyağı: Kırşıklık tedavisi için, en doğal ve zararsız bitkisel çözümlerin başında gelmektedir. Bol miktarda A ve E vitamini içeren zeytinyağı, cildi tüm zararlı etkilerden korur. Zeytinyağı cilde, sade olarak, masaj ile uygulanır. Her gün yapılmasa da, haftada iki kez uygulanırsa, cilt nemlenir ve tazelenir. Daha fazla etkili bir kür içinse, biraz bal ile karıştırılabilir. Zeytinyağı-bal maskesi, gözenekleri açar, cildin sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklık oluşumunu engeller.

   -Yoğurt: Yoğurt maskesi, kırışıklıklar için evde uygulanacak bitkisel yöntemlerdendir. 2 kaşık yoğurt, 1 kaşık bal ve yarım limonun suyu, iyice karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Temiz yüze, masaj yaparak uygulanır. 20-30 dakika bekletildikten sonra, ılık su ile iyice temizlenir. Haftada bir kez uygulanması yeterlidir. Uygulamadan sonra, cildin nemlendirici kremle nemlendirilmesi faydalı olur.

– Muz: Muz, kırışıklıkları giderir ve cildin bazı sebeplere bağlı olarak tahriş olmasını engeller. Püre haline getirilen muz, doğrudan yüze sürülür. 30 dakika bekletilir ve durulanır. Muz; bal ve limon ile karıştırılak daha etkili bir maske de hazırlanabilir.

   -Yumurta: Yumurtanın, siyah nokta tedavisinde etkili olduğu, herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda kırışıklıkları önleyici etkisinin bulunması, yumurtanın cilt için bir diğer faydasıdır.  Kırışıklık tedavisi için, yumurtanın beyazından etkili bir maske hazırlanır. 1 yumurtanın beyazı, içine yarım limon suyu ve 1 kaşık zeytinyağı eklenerek iyice karıştırılır. Cilde sürüldükten sonra, yaklaşık 20 dakika bekletilen maske, ılık ve bol suyla temizlenir.

– Zencefil: Zencefil, kırışıklıkları önlemek veya azaltmak için, farklı şekillerde kullanılabilir. Bir miktar bal ve bir kaşık zencefilin karışıtırılarak yüze sürülmesi veya yenilerek tüketilmesi halinde, belirli bir süre sonra, kırışıklıkların azaldığı gözlemlenmektedir.

  – Çay: Dünya genelinde en çok tüketilen içeceklerden olan çay, sağlık ve cilt için oldukça faydalıdır. Kırışıklık tedavisi için, demlenmiş çayın kalanını çöpe dökmek yerine, cilde uygulamak, kırışıklıkları azaltacaktır.

 – Badem yağı: Kırşıklıklar için birçok kişi tarafından denenmiş ve etkisi kanıtlanmış bir maske türüdür. Badem yağı, göz çevresinden başlanmak üzere, tüm yüz bölgesine sürülür. Badem yağı, hem kırışıklıkları önler, hem de cildin yenilenmesini ve daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

  – Limon ve karbonat: Limon ve karbonat, gençleştirici etkiye sahiptir. İkisi birleştiği zaman, kırışıklıkları gidermek ve cilde hak ettiği bakımı yapmak için, yüksek etkili bir maske ortaya çıkmaktadır. Yarım limonun suyu ile bir yemek kaşığı karbonat karıştırılarak homojen bir kıvam elde edilir. Yüze sürülür, 15 dakika beklenir. Ilık suyla yıkanır. Limonun asidik özelliğinden dolayı, bu maske uygulandığında, güneş ışığına çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Uygulamadan sonra, cilt nemlendirilmelidir.

  – Isırganotu: Cilt için faydalı bitkiler arasındadır. Isırgan otu, çay gibi demlenir. Etkisini yitirmemesi için fazla kaynatılmamasına dikkat edilir. Biraz ılıtılır ve bu çayla yüz yıkanır. her gün yapılması uygundur. Cilt giderek sıkılaşır, kırışıklıklar kaybolur.

   – Salatalık: En çok uygulanan bitkisel cilt maskeleri arasındadır. Cildi sıkılaştıran, gözenekleri açan ve pürüzsüz bir görünüm sağlayan salatalık, cilde farklı şekillerde uygulanabilir. Rendelenerek suyu sıkılır ve yüz yıkanır veya dilimlenerek cilt üzerine koyulur ve bir süre bu şekilde bekletilir. Salatalık, hangi şekilde uygulanırsa uygulansın, cilt için hiçbir yan etkisi bulunmayan doğal bir tedavi yöntemidir.

  – Lavanta kürü: Sıcak suya bir miktar lavanta atılır ve demlenir. Kaynamamasına dikkat edilir. Ilıdıktan sorna yüze ister yıkanarak, ister pamuk yardımıyla sürülerek uygulanır. Kırışıklıkları giderdiği gibi, sivilceleri de yok edici etkiye sahiptir.

   – Aloe Vera: Evinde aloe vera bitkisini yetiştirenler için, cilt bakımı oldukça kolaydır. Aloe vera, cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Sağlık ve cilt için birçok faydası bulunan aloveranın yapraklarından bir-iki tane koparılır ve yapraklar uzunlamasına kesilir. Yapraklar kesildiğinde, aloe vera jeli akmaya başlar. Bu jel, her derde deva bitkisel bir ilaçtır. Yüze sürüldükten sonra 15 dakika bekletilip durulanırsa, etkisi ilk uygulamada belirli olarak kadar etkili bir yöntemdir.

   Evde yapılan cilt maskeleri, hem zarasız ve doğal yapılıdır hem de maddi açıdan kazançlıdır. Birçok çeşidi bulunan kimyasal içerikli kozmetik ürünlerine para vermek yerine, evde bu bitkisel kürlerden hazırlamak, cilde zarar vermeden bakım yapmayı sağlamaktadır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir