Cilt Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Deri veya cilt kanseri – cilt hücrelerinin anormal büyümesi olarak da bilinir – çoğunlukla güneşe maruz kalan ciltlerde gelişir. Ancak kanserin bu yaygın biçimi, cildinizin normalde güneş ışığına maruz kalmadığı alanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç ana cilt kanseri türü vardır.

Ultraviyole ışınlar (UV), ve radyasyona maruz kalmayı sınırlandırarak veya bunlardan tamamen kaçınılarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz.Cildinizde şüpheli değişiklikler olup olmadığına bakmak, cilt kanserini en erken aşamada tespit etmenize yardımcı olabilir. Cilt kanserinin erken tespit edilmesi, tedavi için en büyük şanstır.

Cilt kanseri öncelikle güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde, kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar üzerinde gelişir. Ancak avuç içi, tırnaklarınızın veya ayak tırnakları ve genital bölgenizin altında da nadiren cilt kanseri oluşabilmektedir.

Bazal hücre karsinomu bulguları ve belirtileri

Bazal hücreli karsinom genellikle vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde, örneğin boynunuz veya yüzünüzde oluşur.

Bazal hücre karsinoması şu şekilde olabilir:

 • İnci veya mumlu bir yumru
 • Düz, et renkli veya kahverengi yara izi lezyonu

Skuamöz hücreli karsinom belirtileri ve semptomları

Çoğu zaman, skuamöz hücreli karsinom, vücudunuzun güneşe maruz kalmış bölgelerinde, örneğin yüz, kulak ve ellerde oluşur. Koyu tenli insanlar genellikle güneşe maruz kalmayan bölgelerde skuamöz hücreli karsinom geliştirebilirler.

Skuamoz hücreli karsinom aşağıdaki gibi olabilir:

 • Sağlam, kırmızı bir nodül
 • Kabuklu, kabuklu bir yüzeye sahip düz lezyon

Melanom belirtileri ve semptomları

Melanom vücudunuzun herhangi bir yerinde, normal deri veya kanserli olan bir doku üzerinden gelişebilir. Melanom çoğunlukla etkilenen erkeklerin yüzünde veya gövdesinde görülür. Kadınlarda bu tür kanserler çoğunlukla alt bacaklarda ortaya çıkar. Hem erkekler hem de kadınlarda, güneşe maruz kalmamış deride  de melanom oluşabilmektedir.

Melanom belirtileri şunları içerir:

 • Koyu kahverengimsi bir leke ve daha koyu benekler
 • Renk, boyut veya his değişikliği yapan veya kanayan bir cilt
 • Düzensiz bir sınıra ve kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah görünen kısımlara sahip küçük lezyon
 • Avuç içleriniz, tabanlarınız, parmaklarınız veya parmaklarınızdaki veya ağız, burun, vajina veya anüsünüzü kaplayan mukoza zarlarında beliren koyu lezyonlar

Az görülen deri kanserlerinin belirtileri ve semptomları

Cilt kanserinin diğer daha az yaygın türleri şunları içerir:

 • Kaposi sarkomu. Bu nadir cilt kanseri türü cildin kan damarlarında gelişir ve ciltte veya mukoza zarlarında kırmızı veya mor lekelere neden olur.Kaposi sarkomu, esas olarak, AIDS hastaları gibi zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlarda ve organ nakli gerçekleştirmiş olanlar gibi doğal bağışıklıklarını bastıran ilaç kullanan insanlarda görülür.
 • Merkel hücre karsinoması. Merkel hücre karsinoması cildin hemen altında ve kıl foliküllerinde ortaya çıkan sağlam, parlak nodüllere neden olur. Merkel hücreli karsinom çoğunlukla baş, boyun ve gövdede bulunur.
 • Sebase bezi karsinoması. Bu nadir ve agresif kanser derideki yağ bezlerinden kaynaklanmaktadır. Genelde sert, ağrısız nodüller olarak görülen sebase bez karsinomaları, her yerde gelişebilir ancak çoğu göz kapağında bulunur.

Cilt Kanserinin Nedenleri

Deri kanseri, deri hücrelerinin DNA’sında hata (mutasyon) olduğunda ortaya çıkar.Mutasyonlar, hücrelerin kontrol dışı kalmasına ve bir dizi kanser hücresi oluşturmalarına neden olur.

Cilt kanseri ile ilgili hücreler

Cilt kanseri cildinizin en üst katmanında başlar – epidermis. Epidermis, vücudunuzun tuttuğu cilt hücrelerinin koruyucu bir örtüsü sağlayan ince bir katmandır. Epidermis üç ana hücre türünü içerir:

 • Skuamöz hücreler dış yüzeyin hemen altında bulunur ve cildin iç astarı olarak işlev görür.
 • Yeni cilt hücreleri üreten bazal hücreler skuamoz hücrelerin altında otururlar.
 • Melanosit üreten melanosit , derinize normal rengini veren pigment, epidermisinizin alt kısmında bulunur. Cildinizin daha derin katmanlarını korumak için melanositler güneşte olunca daha fazla melanin üretir.

Cildiniz kanserinin başladığı yerin türünü ve tedavi seçeneklerini belirler.

Ultraviyole ışığı ve diğer potansiyel nedenler

Deri hücrelerindeki DNA’ya verilen hasarın çoğu güneş ışığında ve tabaklama yataklarında kullanılan morötesi ışınlardan kaynaklanmaktadır. Ancak güneşe maruz kalma, cildi üzerinde normalde güneş ışığına maruz kalmayan cilt kanserlerini açıklamaz. Bu, diğer faktörlerin toksik maddelere maruz kalma veya bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir duruma getirme gibi cilt kanseri riskinize katkıda bulunabileceğini gösterir.

Cilt kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Açık ten. Cilt renginden bağımsız olarak herkes cilt kanserine yakalanabilir. Bununla birlikte, cildinizde daha az pigment (melanin) olması UV ışınlarının geçişini kolaylaştırır. Sarışın veya kırmızı saçlarınız ve açık renkli gözleriniz varsa ve kolayca çiller veya güneş yanığı oluşturuyorsanız, daha koyu bir cilde sahip olanlara kıyasla cilt kanseri geliştirme ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Güneş yanığı geçmişi. Çocukluğunuzda veya gençliğinizde bir veya daha fazla güneş yanığı durumu yaşamış olmanız, yetişkinlik döneminizde cilt kanseri geliştirme riskinizi artırır. Yetişkinlikte güneş yanığı da bir diğer risk faktörüdür.

Aşırı güneş maruziyeti. Güneşte epey vakit geçiren herkes cilt kanseri geliştirebilir, özellikle cilt güneş kremi veya giysiler tarafından korunmuyorsa. Bronzlaşma, bronzlaşma lambaları ve yataklara maruz kalma da dahil, tüm bunlar sizi de yüksek risk grubuna sokar. Ten rengindeki değişimler, aşırı UV radyasyonuna karşı cildinizin bir tepkisidir.

Güneşli veya yüksek rakımlı iklimler. Güneşli, ılık iklimlerde yaşayan insanlar soğuk iklimlerde yaşayan insanlardan çok daha fazla güneş ışığına maruz kalırlar. Güneş ışığının en güçlü olduğu daha yüksek rakımlarda yaşamak da sizi daha fazla radyasyona maruz bırakır.

Benler. Çok sayıda ben veya displastik nevilla adı verilen anormal ben’i olan insanlar cilt kanseri riski altındadır. 

Prekanseröz cilt lezyonları. Aktinik keratoz olarak bilinen cilt lezyonlarına sahip olmak cilt kanseri geliştirme riskinizi artırabilir.

Ailede cilt kanseri öyküsü. Ebeveynlerinizden birinin veya bir kardeşinizin cilt kanseri varsa, hastalığa yakalanma riskiniz yüksek olabilir.

Cilt kanserinin kişisel geçmişi. Bir kez cilt kanseri geliştirdiyseniz, yeniden gelişme riski taşırsınız.

Zayıflatılmış bir bağışıklık sistemi. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar cilt kanseri geliştirme riski taşırlar. Buna, HIV / AIDS’le yaşayan insanlar ve bir organ naklinden sonra bağışıklık baskılayıcı ilaçlar alanlar da dahildir.

Radyasyona maruz kalma. Ekzema ve akne gibi cilt koşullarında radyasyon tedavisi gören insanlar cilt kanseri, özellikle de bazal hücreli karsinom riski taşıyor olabilir.

Bazı maddelere maruz kalma. Arsenik gibi belirli maddelere maruz kalmak cilt kanseri riskinizi artırabilir.

Cilt Kanserinin Bitkisel Tedavisi

Cilt kanserinin doğal tedavisi için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

 • Çörek otu yağı günde 1-2 tatlı kaşığı bol su ile içilmeli
 • Günde 5-6 fincan doğal yeşil çay içilmeli
 • Keçi eti, sütü ve peyniri tüketilmeli
 • C vitamini bakımından zengin olan koyu yeşil sebzeler, limonun kabuğuyla yenmesi ve suyunun içilmesi, yardımcı olacaktır
 • Zerdeçal, tarçın ve zencefilden her gün 1 er çay kaşığı yenilmesi.

Yukarıdakilere ek olarak Polen, Arı sütü ve propolis tüketimi de tüm kanser türlerine ve cilt kanserine karşı çok etkilidir.


Kaynak: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir