Cilt Beyazlatmak İçin Bitkisel Kürler

Cildin sürekli olarak dış etkenlere maruz kalması cilt renginde değişmelere yol açabilir. Ciltte oluşan bu renk farklılıkları cildin solgun ve yorgun görünmesine neden olabilir. Bu nedenle bu durum kişiyi rahatsız etmektedir.

Ciltteki renk farklılıklarına; güneşe maruz kalma, cilt kuruluğu, kimyasal ürünler, stres, yetersiz beslenme ve kozmetik ürünlerin aşırı kullanımı neden olabilir.

Ciltte oluşan bu renk farklılıklarını yok etmek için ise kozmetik ürünler içerisinde bulunan cilt beyazlatma ürünleri kullanılabilir.

Bu tür ürünler yine kimyasal oldukları için ciltte tahrişlere yol açabileceği gibi etkisini göstermesi için bu ürünlerin uzun bir süre kullanılması gerekir. Ayrıca bu ürünler oldukça pahalı oldukları için sizleri maddi anlamda zora sokabilir.

Cilt beyazlatmak için bu tür kimyasal ürünleri kullanmak yerine evinizde kendi yapacağınız cilt beyazlatma maskelerini kullanabilirsiniz.

Bu maskeler için tamamen doğal ürünler kullanıldığı için cilde zarar verme ihtimali oldukça azdır. Ama hassas cilde sahip olanlar, alerjik cilt yapısı olanlar bu maskeleri kullanırken tahrişe yol açabilir. Ayrıca daha önce alerjinizin olduğunu bilmediğiniz ürünleri maskeler içerisinde kullandığınızda cildinizde kızarıklıklar olabilir.

Bu nedenle hazırladığınız maskeleri uygulamadan önce elinizin süt kısmında küçük bir bölgede alerji testi yapabilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi elinizin üzerinde küçük bir bölgeye sürün ve on dakika kadar bekleyin.

Eğer herhangi bir kızarıklık oluşur ise o zaman maskeyi kesinlikle kullanmayın. 10 dakika sonunda ciltte bir değişme olmaz ise maskeyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız maskeleri test edip kullanabilirsiniz.

Cilt beyazlatmak için yapılabilecek bitkisel kürler ise şunlardır:
Yoğurt ile cilt beyazlatma maskesi hazırlama: Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit cilt için oldukça faydalıdır.

Birçok maske tarifi içerisinde yoğurt oldukça fazla kullanılmaktadır. Yoğurt içerisinde bulunan polimer cildin beslenmesine yardımcı olur. Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit ise cilt beyazlatmak için oldukça etilidir. Farklı cilt tipleri için hazırlayacağınız yoğurt maskesi çeşitleri ise şunlardır.

Yoğurt tek başına cildi beyazlatmak için oldukça etkilidir. Düzenli olarak birkaç hafta boyunca yoğurdu direkt olarak cildinize uygulayın.

Birkaç dakika bekledikten sonra ise cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu şekilde düzenli olarak devam ettiğinizde cildinizdeki beyazlamayı fark edebilirsiniz.

1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 yemek kaşığı bal karıştırılarak da hazırlanan maske yüze sürülür. 15-20 dakika beklendikten sonra ılık su ile yıkanır. Bu uygulamada günlük olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Portakal ile cilt beyazlatma maskesi hazırlama: İçerisinde bulunan asit cilt beyazlatmak için oldukça faydalıdır.

Ayrıca C vitamini içeriği sayesinde cildin temizlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Portakal maskesi için; iki yemek kaşığı portakal suyu ile toz halindeki zerdeçal karıştırılıp yatmadan önce yüze sürülür ve gece boyunca ciltte kalması sağlanır. Sabah kalktıktan sonra ise ılık su ile yıkanır.

Bu uygulamaya günlük olarak devam edilir. Bu maske ayrıca kol ve bacaklarda oluşan renk farklılıklarında da kullanılabilir.

Bir diğer portakal maskesi ise; toz haline getirilen portakal kabukları yoğurt ile karıştırılıp macun kıvamına getirilir.

Hazırlanan bu karışım cilde sürüldükten sonra 15-20 dakika bekletilir ve yıkanır. Bu işlem ile cilt beyazladığı gibi ciltteki noktalar ve diğer izlerde ortadan kalkabilir. Bu uygulama haftada en fazla iki kere yapılmalıdır.

Nohut unu ile cilt beyazlatma maskesi hazırlama: Nohut unu cilt beyazlatma maskeleri içerisinde kullanılan en mucizevi yöntemlerden birisidir. Nohut unu ile cilt beyazlatılabileceği gibi cildin üzerindeki fazla yağ temizlenir ve cilt nemlendirilir.

Nohut unu içerisine su veya gül suyu eklenerek macun kıvamı elde edilir. Hazırlanan bu karışım yüzde cilt beyazlatma uygulaması için kullanılabileceği gibi kol ve bacaklarda da kullanılabilen etkili bir yöntemdir. Bu şekilde hazırlanan karışım ciltte kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır.

Pirinç unu ile cilt beyazlatma maskesi hazırlama: Cilt üzerinde oldukça etkili olan ürünlerden birisi de pirinçtir.

Cilt beyazlatmak için oldukça fazla kullanılan pirinç kısa sürede etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Pirinç maskesi hazırlamak için; 2 yemek kaşığı pirinç unu 50 ml keçi sütü ile karıştırılıp macun kıvamına getirilir. Hazırlanan bu karışım uyumadan 40 dakika önce yüze uygulanarak 20-30 dakika bekletilir ve daha sonra ılık su ile cilt temizlenerek yatılır.

Limon suyu ile cilt beyazlatma maskesi hazırlama. Limon cilt için oldukça faydalı bir üründür. Limon içerisindeki asit cildin beyazlamasına yardımcı olur.

Aynı miktarda limon suyu ile su karıştırılarak hazırlanan karışım pamuk yardımı ile cilde sürülür. 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

Bu uygulamanın haftada 2-3 sefer yapılması gerekir. Limonun kurutucu özelliği olduğu için cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.

Bu nedenle fazla yapılmaması gereken bir maskedir. Ayrıca çok kuru ve hassas cilt yapısına sahip olanlar bu maskeyi dikkatli kullanmalıdır. Uygulama sonrasında ise cildin daha fazla kurumaması için nemlendirici sürülmelidir.

Patates ile cilt beyazlatma maskesi hazırlama: Cilt için oldukça faydalı olan patates içeriğinde bulunan nişasta sayesinde cildin beyazlamasına yardımcı olur.

Bir tane patates ince dilimler halinde kesilir ve tüm yüze koyulur. 10 dakika ciltte bu şekilde bekletilerek patates içerisindeki nişastanın cilde geçmesi sağlanır. İsterseniz patatesi rendeleyip püre haline getirerek de kullanabilirsiniz.

 

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir