Çileğin Cilt ve Güzellik Faydaları

Yaz aylarının en sevilen meyvesi olan çilek kırmızı rengi ile iştahı açıp ağızları tatlandırmaktadır. Lezzetli tadı ve ferahlatıcı etkisi ile yazın en sevilen ve en çok tüketilen meyveleri arasında yerini almaktadır.

Çilek tadı ve görüntüsü ile dikkat çekmenin yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası ile mutlaka tüketilmesi gereken besinler içerisinde yerini almaktadır. En çok bilinen özelliği ise antioksidan bakımından en zengin besinler içerisinde yerini almasıdır.

İçeriğinde A, C, B6, B12 vitaminleri ile birlikte demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum, manganez, selenyum ve magnezyum bulunmaktadır. Çileğin içeriğinin bu kadar zengin olması onun meyve olarak tüketilmesinin yanında ilaç ve kozmetik sektöründe de kullanılmasını sağlamıştır.

Çileğin faydaları neler, hangi hastalıklara iyi gelir bunlar ise yazımızın devamında sizlere sunmaya çalıştık.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığını korur: Çileğin en çok bilinen özelliği cilt sağlığını korumasıdır. İçerisinde bulunan antioksidanlar, C vitamini, eskfoliantlar ve salisilik asit sayesinde tam bir cilt dostu meyvedir. Cilt üzerinde oluşan kabarcıkların ortadan kalkmasını sağlar. Cildi ölü hücrelerden ve fazla yağdan temizler. Cildin kirlenmesini önler. Ciltte alerji oluşumunun önüne geçer, cildi yumuşatır ve cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar. Cildi aydınlatmak için ise; çilek suyu ölü hücreleri ve yağı temizleyerek doğal bir aydınlatıcı görevi görür. Cilt lekeleri ve çillerin oluşumunu engelleyerek yaşlanma belirtilerini de en az seviyeye indirir. Cilde uygulanacak çilek suyu ile çiller ve lekeler ortadan kaldırılabilir.

Çilek cilt toniği olarak kullanılarak; güneş ışınlarının cilde zarar vermesi önlenir. C vitamini ve antioksidan özelliği ile cildi serbest radikallerden temizleyerek cilt hastalıklarını önler.

Kış aylarında hazırlanan çilekli cilt maskesi ile de kuru ciltlerde oluşan dökülmeler önlenebilir. Ciltteki gözenekler açılarak cildin nemlenmesi sağlanır ve kuruması önlenir.

Akne sorunlarının çözümünde etkilidir: İçeriğinde bulunan C vitamini, salisilik asit, alfa hidroksi asit ve flavonoidler aknelerin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Ciltteki fazla yağıda alarak akne oluşumunun önüne geçer.

Göz altı şişliklerini yok eder: Uygulanacak çilek maskesi ile yorgunluk, uykusuzluk ve yaşlanma ile ortaya çıkan göz altındaki şişlikler, morarma ve karamlar yok edilebilir.

Hasarlı cildin onarılmasına yardımcı olur: Çileğin içerisinde bulunan yüksek miktarda C vitamini ve kolajen hasarlı cildin onarılmasına yardımcı olur. Çilek içerisindeki kolajen oranı yüksek olduğu için hasarlı ciltlere sahip olanlar çilek suyunu düzenli olarak ciltlerine uygulayabilirler.

Saç sağlığı için faydalıdır: İçerisinde bulunan B5 ve B6 vitaminleri sağ sağlığı için çok faydalıdır. Saç dökülmesini önler. Saç için hazırlanan çilek maskesi ile saç dökülmesinin önüne geçilirken saç diplerinin kuruması önlenerek saçlar nemlendirilir. Saçların parlaklık kazanmasının yanında kepek sorunu olanlar için de faydalıdır.

Göz sağlığı için faydalıdır: Çilek içerisinde bulunan C vitamini gözlerde ilerleyen yaşlarda oluşan lens şeklindeki tabakanın oluşmasını önleyerek görme bozukluğu yaşanmasının önüne geçer. Gözü zararlı ışınlardan korur. Göz hastalıklarının oluşma riskini azaltan çilek retina ve korneayı güçlendirmeye yardımcı olur.

Kanserden korur: Antioksidan özelliği en yüksek olan besinler arasında yer alan çilek bu özelliği sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Kanser hücrelerini yok ederek kansere yakalanma riskini azaltır.

Kolesterole iyi gelir: Çilek içerisinde bulunan phytonutrient çileğe kırmızı rengi vermesinin yanında kolesterolün düşmesini sağlayarak sağlıklı bir seviyede olmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığı için faydalıdır: İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalp damar fonksiyonlarını destekler ve kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır. Bu sayede de felç ve inme oluşma riskini azaltır.

Kemik sağlığı için faydalıdır: İçeresinde bulunan yüksek miktarda K vitamini ve manganez ile kemik sağlığına iyi gelir. Kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca gelişme çağındaki çocuklar çilek tüketimi ile sağlıklı bir iskelet yapısına kavuşabilirler.

Kabızlığa iyi gelir: Çilek içerisinde bulunan yüksek besin lifi ile kabızlık önlenebilir ve kabızlık sırasında tedavi süreci hızlandırılabilir.

Tokluk hissi verir: Çileğin içerisindeki besin lifi oranının yüksek olması kişinin tok kalmasına yardımcı olur. Uzun süre tokluk hissi verdiği için diyet listeleri içerisinde mutlaka yer almaktadır.

Çilek Yağının Faydaları Nelerdir?

Çilek meyve olarak kullanılabildiği gibi yağ olarak da sağlık için kullanılabilir. Çilek yağının ağız yolu ile tüketimi önerilmese de cilt sağlığı için maske olarak kullanılabilir. Çilek yağının faydaları ise şunlardır:

 • Cildi yumuşatır.
 • Ciltteki mikropları temizler.
 • Cildi nemlendirir.
 • Kuru ciltlerdeki dökülmeleri önler.
 • Cilt gözeneklerini açar.
 • Akneleri tedavi eder.
 • Sivilcelerin tedavisinde kullanılır.
 • Ciltteki siyah lekeleri yok eder.
 • Ayak temizliğinde kullanılarak ölü hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur.

Çileğin Zararları Nelerdir?

Çilek içeriğinde bulunan antioksidan vitamin ve mineraller ile oldukça faydalı bir meyve olsa da aşırı tüketimi çeşitli sorunlara yol açabilir.

 • Çileğin fazla tüketimi şişkinlik ve karın ağrısına neden olabilir.
 • Aşırı tüketimi kusma ve ishale neden olabilir.
 • Çilek birçok kişi de alerji oluşturabilen bir meyvedir. Bu nedenle aşırı tüketilmemesi gerekir. Özellikle bebeklerde tüketimine dikkat edilmelidir. Alerjik reaksiyonlara ve ciltte kızarıklıklara yol açabilir.
 • Çileğin aşırı tüketimi midede yanma ve gaza da neden olabilir.
 • Çilek tüketiminde organik olmasına dikkat edilmelidir. Mevsiminde tüketmek her zaman daha sağlıklıdır. Mevsim dışında tüketilen çilekler içerisinde hormonlar olduğu için pek de faydası olmaz.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir