Çikolatanın Zararları Nelerdir? Çikolata Sağlığa Zararlı Mı?

Her yaştan insanın tüketmekten keyif aldığı yiyecekler arasında olan çikolata; sürekli ve sık sık tüketildiğinde masumluğunu yitirip aksine zararlı olabiliyor. Bazı kesimler tarafından yararlı olduğu, kalp ve tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiği söylense de aşırı çikolata tüketimi kesinlikle kişiye zarar veriyor.  Mutluluk hormonu salgılamasıyla bilinen çikolatayı özellikle çocukların daha çok tercih etmesi, yetişecek nesillerin sağlık sorunları ile başının belada olduğunu gösteriyor. Kadınların ise özel günlerde daha çok çikolata tükettiği gözlemlenmiştir.

Kullanım şekilleri açısından çok çeşitli olması, meyvelere ve tatlılara sos olarakta kullanılması yüzünden çikolata gün içerisinde defalarca insanların karşısına çıkabiliyor. Çoğu tatlıya uyum sağlaması insanların çikolata tüketmesini kolaylaştırıyor. Özellikle kahvaltıda tüketilmesi gerçekten zararlı olabiliyor ve uzun vadede bazı sağlık sorunlarına yol açıyor.
FAZLA ŞEKER

Çikolatanın zararları arasında belki de en bilineni gereksiz şeker yüklemesi. Çikolata gereğinden fazla tüketildiğinde vücuda aşırı şeker yüklemesi yapılıyor. Fazla şekerin zararları arasında belki de en tehlikelisi damar tıkanıklığı. Aşırı çikolata ve şekerleme tüketen insanların çoğunda biriken şeker ve yağdan dolayı damar tıkanıklığı hastalığı zamanla problem olabiliyor. Ayrıca şeker hastası olan insanların çikolata tüketiminde daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanında aşırı şeker tüketiminin karaciğeri de tahrip ettiği uzun yıllardır biliniyor.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Aşırı çikolata tüketimiyle birlikte dişlerinde zamanla hasar gördüğü bir gerçek.  Sindirimin başladığı yer olan ağız, eğer özenle temizlenmez ve fırçalanmazsa çikolatanın yan etkilerinden kurtalamayacaktır. Kısacası diş çürümesi de çikolotanın zararlarından.

KİLO ALMAK

Kalori açısından oldukça zengin olan çikolata, fazla kilolarının da başrolleri arasında. Günlük yakılan kalori miktarı, alınan kalori miktarının altında kaldığında insanlar kilo almaya başlarlar. Ortalama küçük bir paket çikolatada (35-40 gram) 250 kalori bulunuyor ve bu da bir kadının günlük alması gereken kalori miktarının 5 veya 6 da biri. Fazlaca kiloya sahip olan insanlar, kiloyla beraber vücutlarında hastalıkları da misafir edebiliyor. Aşırı kilo; kalp ve damar hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların davetçisi olabilir. Kalori açısından daha düşük olan bitter çikolata tercih edilmeli ve o bile az tüketilmelidir.

KAFEİN VE YAN ETKİSİ

Çikolata içinde kafein barından yiyeceklerdendir. Özellikle kahvenin yanında da oldukça fazla tüketilir ve bu durumda alınan kafein oranı artar. Fazlaca kafein tüketmek oldukça zararlıdır çünkü; kafein besin değeri açısından oldukça fakirdir. Tüketilen çikolata insana anlık enerji verse de, uzun vadede anksiyete, yorgunluk, uykusuzluk sorunu ve bulantı gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle hamilelerin çikolata tüketimine oldukça dikkat etmesi gerekir, hamileyken tüketilmesi bebeği etkiler. Anne sütüne de karışabilen kafein, doğrudan çocuklar tarafından tüketilecektir.

AŞIRI POTASYUM TÜKETİMİ

Çikolatada bulunan bol  miktardaki potasyum, böbrek veya böbreküstü bezlerinden rahatsızlıkları olan insanlar için oldukça zararlı. Bu rahatsızlıkları olan insanlar tüketmeleri gereken potasyum miktarına dikkat etmeleri ve çikolatadan uzak durmaları gerekmektedir.. Böyle bir rahatsızlığı olan insanın günde 180-200 miligramdan fazla potasyum tüketmemesi gerekir. Sadece bir paket çikolata bu miktarın karşılanmasına yeterli oluyor. Böyle bir sağlık problemi olmayan insanlar için bu durum çok fazla sorun teşkil etmeyecektir.

ÇOK FAZLA ÇİKOLATA TÜKETMEK STRESE YOL AÇIYOR

Aşırı çikolata tüketmek stresi arttıyor ve bazı duygu durum bozukluklarına yol açıyor. Şehir hayatının en büyük etkenlerinden biri olan stres artık çocuklardan, yaşlılara herkeste bulunan bir hastalık. Bunun üzerine fazla çikolata tüketiminin de stresi arttırdığı düşünülüyor. Aynı zamanda stres; saç dökülmesi, isteksizlik, depresyon, baş ağrısı ve panik atak gibi hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor.

ÇİKOLATANIN DİĞER ZARARLARI

Aşırı çikolata tüketimi cildi yağlandırıyor. Yağlı bir cilt ise sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet verebiliyor.

Kolesterol değerlerinin artmasına neden oluyor.

Çikolatanın zararları arasında baş ağrısı da mevcut ve aşırı çikolata tüketimi migreni de tetikliyor.

Kadınların aşırı çikolata tüketmesi fazla kilolalara sebep olabileceği gibi selülitlere de sebep oluyor.

Çikolata tüketmek, serotonin hormonunun salgılanmasına yol açar. Bu hormon kişide bağımlılık yapabilir. Böyle bir durum yaşamamak için çikolatayı gerektiği kadar tüketmek gerekir.

Az çikolata tüketmenin insan sağlığını olumsuz etkilemediği biliniyor, daha sağlıklı bir hayat ve yüksek yaşam kalitesi için çikolata ve benzeri yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak en doğrusu.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir