Chia Tohumu Yağının Faydaları

Belki bugüne kadar adını hiç duymadığınız, ancak duyduğunuz andan itibaren bir daha unutmayacağınız bir yağdan  bahsedelim: Chia tohumu yağı. Son zamanlarda yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başlayan chia tohumlarının sıkılmasıyla elde edilen chia tohumu yağı, sağlık açısından faydalarından dolayı, aklınıza kazınacak doğal bir bitkisel yağdır.

Chia Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

 1) Chia tohumu yağı, bol miktarda omega-3 içerir. Onun haricinde, A, B, D, Evitaminleri açısından da zengin olan chia tohumu yağı, hatrı sayılır miktarda kükürt, demir, iyot ve magnezyum içerir.

 2) Kan basıncını dengeler: Chia tohumu yağı, kan basıncını dengeleyici özelliğe sahiptir. Kan basıncının düzensiz olmasından kaynaklanan hastalıkları önler.

3) Beyin için faydalıdır: Beyin gelişimi ve beynin fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirebilmesi için fadyalıdır. İçerdiği omega-3 ile beyni uyarır, hafızayı kuvvetlendirir, ruhsal sıkıntıları bastırır ve depresyon gibi ciddi psikolojik rahatsızlıkları önler.

4) Sindirim sitemini düzenleyici etkiye sahiptir:Bağırsak hareketlerinin düzenli olması ve kabızlığın önlenmesi, bol miktarda lif içeren besinlerin tüketilmesiyle mümkündür. Chia tohumu yağında bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu nedenle, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkieri vardır. Bağırsak hareketlerini üdzene sokarak, dışkılamanın sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar.

 5) Kan şekerini düzenler: İçerdiği liften dolayı, kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Kan şekerini doğal yollarla düşürmeyi ve dengede tutmayı sağlayan china tohumu yağı, diyabet hastalığının olumsuz etkilerini de azaltır.

6) Kemikler için faydalıdır: Kalsiyum açısından zengin olan chia tohumu yağı, kemikleri güçlendirir, ileride oluşabilecek kemik hastalıkları riskini azaltır.

 7) Bağırsakları korur: Chia tohumu yağı, en çok içerdiği vitaminlerden birisi olan lif sayesinde bağırsakları korur, mikroplardan arındırır ve işlevlerini sağlıklı yapabilmesi için destekler.

 8) Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur: Bol miktarda omega-3 ve diğer vitaminlerden içeren chia tohumu yağı, damar tıkanıklıklarını önler, kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Üstelik, her gün kullanılırsa, kalp krizi ve beyin kanaması riskini de azaltır.

9) Kansere karşı koruyucudur: Kanser, daha çok zayıf bünyeleri yakalar. Chia tohumu yağı, güçlü vitamin ve mineral etkisinden dolayı, kansere sebep olan hücrelerle savaşır ve vücudu, kanser oluşma riskine karşı korur.

10) Ağız ve ediş sağlığını koruyucu özelliktedir: Chia tohumu yağı, kalsiyum, çinko, demir ve magnzeyum vitaminlerinden bol miktarda içerir. Bu da, diş sağlığının korunmasınsa ve diş köklerinin güçlenmesinde etkilidir. Dişlerde tartar oluşumunu engeller, beyazlatır ve kötü ağız kokusunu önler.

Vücut sağlığı açısından önemli faydaları bulunan chia tohumu yağı, cilt sağlığı açısından da faydalı bir yağdır. Doğal bir kozmetik ürünü olmasının yanısıra, cilde gereken bakımın yapılmasında da sonuna kadar etkilidir.

Chia Tohumu Yağının Cilt İçin Faydaları

1) Nemlendirici özelliği vardır: Günlük hayatta, herkes tarafından en sık kullanılan kozmetik ürünlerinin başında nemlendiriciler gelmektedir. Nemlendiriciye cildin,özellikle ellerin çok ihtiyacı vardır. Chia tohumu yağı, cilde hak ettiği nemi, doğal şekilde kazandırmaktadır.

2) Güneş yanıklarına iyi gelir: Güneşin zararlı etkilerini giderici özelliği vardır. Güneş sonrası cilde sürülürse, ölü derinin kısa sürede atılmasını ve güneş yanıklarının kaybolmasını sağlar.

3) Doğal bir dudak bakım ürünüdür: Dudaklar, sıcak ve soğuktan fazlaca etkilenirler ve kuruma, çatlama yaparlar. Chia tohumu yağı, dudakların yumuşamasında ve çatlakların giderilmesinde faydalıdır.

4) Cilde parlaklık kazandırır: Canlı bir görünüm için gerek duyulan vitaminlere sahip olan chia tohumu yağı, cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için chia tohumu yağı, şaşırtacak kadar olumlu etkilere sahiptir.

5) Yaşlanmanın etkilerini geciktirir: Bayanlar, yaşları ilerledikçe, ciltlerinde oluşacak deformasyonları önlemek için, genç yaşlarda bazı kozmetik bakım ürünleri ve ilaçlar kullanmaya başlamaktadır. Hem maddi olarak hem de istenilen sonucun tam anlamıyla alınamamasından dolayı bu kozmetik ürünleri, memnun edici etki göstermemektedir.

Üstelik her cilt tipi farklı olduğu için kullanılan ürünler bazı ciltlerde daha da fazla deformasyonlara yol açabilir. Chia tohumu yağı, bu olumsuz durumun önüne geçmekte, cilde ihtiyaç duyduğu bakımın en kaliteli şekilde ve doğal yollarla yapılmasını sağlamaktadır. Yaşlanmanın etkileri olarak görülen kırışıklık, sarkma ve göz altı halkalarının giderilmesinde etkilidir.

6) Gözenekleri açar, cildin hava almasını sağlar: A, B ve çinko vitaminleri ile cildin gözeneklerini açar, derinlemesine temizlik sağlar. Hava alan cilt, sağlıklı ve bakımlı görünecektir.

7) Saçlar için faydalıdır: Vücut ve cilt sağlığı açısından birçok faydası bulunan chia tohumu yağı, saçlar için de faydalıdır. Saç derisini besler, ince telli saçları güçlendirir, saçlara parlak bir görünüm kazandırır.

8) Tırnak bakımına iyi gelir: Chia tohumu yağı, tırnak bakımında da olumlu etkileri bulunan bir yağdır. Tırnakları güçlendirir ve kırılmaları önler.

Chia tohumu yağının kullanımı

Chia tohumu yağı, ihtiyaçlara göre farklı kullanım özelliklerine sahip bir yağdır. Ağız yoluyla kullanılabilir. Sulandırılarak tüketilmesi her zaman daha iyidir. Günlük bir çay kaşığı chia tohumu yağı bir fincan suda seyreltilerek tüketilebilir.

Cilt için chia tohumu yağı, harici olarak kullanılır. Cilt üzerine yumuşak hareketlerle masaj yaparak yedirilir. Kısa zamanda, kullanılış amacına yönelik olarak olumlu etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Saçlar için, saç derisine masaj yaparak uygulanır. Yarım saat beklendikten sonra yıkanır. Öncesi ve sonrası arasındaki fark, şaşırtacak derecede etkileyici olacaktır.

Tırnak bakımı için, tırnaklara masaj yaparak uygulanır. Farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak çeşitli şekillerde uygulanabilen chia tohumu yağının fazla tüketilmesi, aşırı lif oranından dolayı mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu nedenle günlük tüketim miktarı, önerilen miktarı geçmemelidir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir