Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz, her haliyle, sağlık için faydalarından dolayı doğal bir ilaç etkisi yaratan besinlerdendir. Cevizin kendi ve yağından sonra, yaprağının da vücudumuz için birçok faydasının olduğu ortaya çıkmıştır. Ceviz yaprağı, sağlığa yararlı olabilmesi için, çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir.

 Ceviz yaprağının faydaları nelerdir?

1) Ceviz yaprağı, taze olarak kullanılabileceği gibi, sonrasında kullanmak üzere de kurutulur. Ceviz hasatından 1 ay kadar önce toplanan yapraklar, bol güneş alan bir yerde kurutularak, diğer kış çayları gibi kullanılmak üzere muhafaza edilir. Ceviz yaprağının, çoğu kişide görülen bağırsak kurtlarını düşürmede etkisi büyüktür. Parazit ve solucan gibi virüslerin vücuttan atılmasını sağlayan ceviz yaprağı, vücudu temizlemektedir.

2) Enerji deposu denilecek nitelikte güç verir: Cevizin kendisi zaten omega-3 ve diğer bazı vitaminler açısından zengin olduğundan vücuda enerji vermektedir. Yaprağı da, en az ceviz kadar faydalıdır. Zinde bir vücut için ceviz yaprağı, kullanım özelliklerine uygun olarak düzenli şekilde tüketilmelidir.

3) Kan şekerini düşürür: Ceviz yaprağı çayının, kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

4) İştah açıcı özelliği vardır: Ceviz yaprağı çayı, düzenli kullanıldığında iştahsızlık yaşayanların sorununa çözüm olmaktadır.

5) Herpes hastalığının en büyük düşmanlarındandır: Son zamanlarda, adı sıkça duyulmaya başlanan ve diğer adı uçuk olarak bilinen herpes, ceviz yaprağı ile, kısa bir sürede tedavi edilebilir.

6) Ağız ve diş eti hastalıklarına iyi gelir: Ceviz yaprağı, cevizin içerdiği tüm vitaminleri içermektedir. İltihap önleyici ve ağız sağlığını koruyucu etkisi vardır. Hatta gargara yapıldığında, çeşitli gırtlak hastalıklarını bile önlemekte veya tedavisine yardımcı olmaktadır.

7) Kemikleri güçlendirir: Ceviz yaprağının kemikleri güçlendirme ve kemik hastalıklarını önleme gibi bir etkisi vardır.

8) Kanı temizler: Kan dolaşımını düzenler ve kanı temizler. İçerdiği C ve E vitaminleri ile, bağışıklık sistemini güçlendirerek, zayıf bünyelerin çeşitli hastalıklara yakalanmasını engellemektedir.

9) Kabızlık sorununa iyi gelir: Sindirime yardımcı olarak, kabızlık sorununu giderir. Düzenli çalışan sindirim sistemine bağlı olarak görevlerini tam anlamıyla yerine getiren bir metabolizma, sağlıklı yaşamın temelidir.

10) Kanı durdurma özelliği vardır: Herhangi bir kaza durumunda akan kanı durdurarak,kan kaybını önleyici özelliği vardır.

11) Tüm deri hastalıklarına iyi gelir: Başta egzama, sivilce ve uçuk olmak üzere çeşitli deri hastalıkları, ceviz yaprağı ile doğal ve sağlıklı şekilde tedavi edilebilir.

12) Saçlar için faydalıdır: Ceviz yaprağı, saçları güçlendirir, saç köklerini besler ve dökülmesini engeller.

13) Ayak sağlığı için faydalıdır: Ceviz yaprağı, ayak sağlığını korur, terlemeyi ve aşırı kokuyu önler.

14) Kansere karşı koruyucudur: Ceviz yaprağı, kansere karşı kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir. Bazı kanser türleri, oluştuğu andan itibaren sinsi ve hızlı bir şekilde ilerleyerek tüm vücuda yayılmakta ve hayati tehlike doğurmaktadır. Ceviz yaprağı, kanser hücrelerinin oluşmasını ve yayılmasını engellemektedir.

15) Hafızayı güçlendirir: Ceviz yaprağı, psikoloji için oldukça faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Beyin gelişimini destekler. Dinlendirici ve sakinleştirici etkisi vardır.

16) Yara ve çatlaklara iyi gelir: Ceviz yaprağı, cilt üzerindeki, değişik yapıda yara ve çatlakların tedavisinde olumlu etkisi bulunan bir bitkidir.

17) Cilt için faydalıdır: Ceviz yaprağı cildi besler, kırşıklıkları önler. Cilde canlılık ve pürüzsüzlük kazandırır. Cildi sıklaştırarak etkili bir görünüm sağlar. Dış görünüm açısından rahatsız edici görünümüde olan çatlakları, düzenli kullanımıyla tedavi eder.

18) Kilo vermede etkilidir: Ceviz yaprağı kilo verdirir mi? diye merak edenler için verilecek cevap; evet ceviz yaprağı kilo verdirmektedir. Metabolizmayı çalıştırıcı etkisiyle ceviz yaprağı kilo vermede ve kilo dengesinin korunmasında etkilidir.

19) Kalp sağlığını korur: Ceviz yaprağı, güçlü vitamin etkisinden dolayı, kalp sağlığını korumakta ve kalp krizi başta olmak üzere çeşitli kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltmaktadır.

Ceviz yaprağı nasıl tüketilir?

Ceviz yaprağı, farklı hastalıkların tedavisi veya değişik kullanım amaçlarına yönelik olarak farklı şekillerde kullanılabilir. En yaygın kullanım şekli, çayıdır. Ceviz yaprağının taze veya kuru yapraklarından kaynatılan çay her gün bir bardak içilirse, kullanım amacına bağlı olarak olumlu sonuç verir. Çayı hazırlamak için bir tutam ceviz yaprağı 2 bardak kadar kaynar suya atılır ve demlenir. Sonrasında içmeye hazır hale gelir.

Diğer bir kullanım şekli, banyo suyuna katmaktır. Bu şekilde kullanımı daha çok deri hastalıklarının tedavisi ve rahatlama içindir. Banyo suyu için; bir miktar ceviz yaprağı suyla ıslatılır ve bir gün bekledikten sonra, suyu süzülerek banyo suyuna katılır.

Son kullanım şekli ise, halk arasında tentürü olarak bilinen, ceviz yapraklarından saf alkolle bitkisel bir ilaç hazırlanmasıdır. Bu bitkisel ilaç, her daim el altında bulundurularak kullanmak amacıyla hazırlanmaktadır. Bir miktar ceviz yaprağı(taze ceviz de olabilir) bir kavanoza doldurularak üstünü geçene kadar alkol eklenir. 15-20 gün kadar ara ara karıştırılarak kullanıma hazır hale gelmesi beklenir.

Ceviz yaprağının zararı var mıdır?

Ceviz yaprağının, insan sağlığını tehlikeye sokacak derece ciddi bir yan etkisi yoktur. Sadece, fazla tüketildiği takdirde, içerdiği tanen maddesi bulantı ve kusma gibi olumsuzluklar yaşatabilir. Bu nedenle, yeterli miktarlarda kullanılmalıdır. Ceviz yaprağı, şifalı bitki olmasının yanında, çok kolay bulunabilecek bir bitkidir. Taze ve kuru olarak kullanılabilen ceviz yaprağı, farklı kullanım özellikleriyle, değişik hastalıkların tedavisi için kullanılabilmektedir.  Doğanın bize sunduğu en şifalı bitkilerden olan ceviz yaprağı, tamamen doğal içeriği ile, uzun yıllardan beri, alternatiif bir tedavi yöntemi olarak önemini korumaktadır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir